Skocz do zawartości

Witam po raz pierwszy


Nasir

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem teleskop Antares w Astrokraku i niedawno spojrzałem przez niego na księżyc. Mimo iż powiększenie w mieście było x50 to efekt mnie zachwycił :) Do tej pory miałem starą lornetkę 9x63. Nie wiedziałem że księżyc jest tak bardzo porysowany :) No i przy światłosile 5,2 teleskopu jest bardzo jasny, aż razi. No po tym co zobaczyłem oficjalnie mogę powiedzieć że jestem uzależniony :D

 

No i tak, chciałem dokupić jeszcze okulary ale tutaj utknąłem:

 

Datne :

Mam Antaresa 230/1200

Interesuję się okularami

Ostroskopowymi, kąt 40, cena 295 zł (astrokrak)

Lantanowymi, kąt 42, cena 575 zł (astrokrak)

Szerokokątnymi (SWA) kąt 82, cena 595 zł (astrokrak)_

Okular Vixen seria LVW, kąt 65, cena 879 zł (Delta Optical)

 

1. Czym różnią się okulary Vixen LVW od szerokokątnych SWA i skąd taka dramatyczna różnica w cenie (879 i 595) czy płacę

tutaj za markę czy rzeczywiście coś zyskuję w okularze Vixen.?

 

2. Do czego najlepiej nadają się okulary Vixen

 

3. Ustawiam się głównie na DS ale planety też chciałbym obejrzeć. Czy jeśli pooszczędzam 2 miesiące i kupię Vixen LVW lub SWA to zastąpią mi okulary np lantanowe i ostroskopowe ?

 

Chciałbym uniknąć systuacji takiej że kupię okular i zaraz będę marzył o lepszym (może to nieuniknione) , powodem jest to że w czerwcu biorę ślub i mam z góry zapowiedziany szlaban na tego typu wydatki, więc mam nadzieję że rozumiecie mnie .

 

pozdrawiam serdecznie

arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż wpadłem jak śliwka w kompot :), dlatego staram się nakupować jak najwięcej oprzyrządowania do telepiku do końca maja, pytanie co mam kupić co by nie żałować.

Nie jest tak źle jakby się wydawało.  :)

 

Kupuj dopuki mozesz bo pozniej bedzie jeszcze gorzej :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu zaczal od dobrego okularu 2", skoro interesuja Cie glownie DSy. Na ten przyklad z okularem Erfla 32mm (70st) uzyskasz powiekszenie 37x przy zrenicy 6mm i polu widzenia prawie 2st. Drugi szerokokatny 1.25" do gromad kulistych itp, coby dawal powiekszenie 120-160x, i lantan albo ortoskop do planet z powerem max. 250-300x (ale ponoc najkrotsze ortoskopy sa niewygodne) :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne  :mrgreen:   A fotki Antaresa też bym chętnie zobaczyl, nikt chyba jeszcze nie pokazywal.

 

Okulary do DS to 32mm 2" oraz 20mm 1.25"

 

Fotki oczywiście będą, muszę pstryknąć parę, że też wcześniej o tym nie pomyślałem. :)

Trochę to potrwa bo mam analoga, trzeba wywołać, zeskanować...

 

32mm to daje x37,5 a przy drugim okularze x60. Nie za mało to będzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie ma być do DS nie stosuje się dużych powiększeń.

 

Można jeszcze dorzucić jakiś 12mm do gromad kulistych.

 

Oki, ale jeśli np: zastosuję taki okular x150 x200 (oczywiście gdy warunki atmosferyczne pozwolą) to DS będą zbyt ciemne, czy o to chodzi aby się całe mieściły ?

 

Czy np galaktykę w adromedzie będę mógł oglądać w dużym powiększeniu ?

 

Przepraszam za upierdliwe pytania żółtodzioba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, ale jeśli np: zastosuję taki okular x150 x200 (oczywiście gdy warunki atmosferyczne pozwolą) to DS będą zbyt ciemne, czy o to chodzi aby się całe mieściły ?

 

Czy np galaktykę w adromedzie będę mógł oglądać w dużym powiększeniu ?  

 

Powtarzacie w kolko, ze do DSow nie stosuje sie duzych powiekszen, a nie zaznaczycie, ze chodzi tylko o DUZE DSy o malej jasnosci powierzchniowej.

Przy srednicy lustra 230mm mozesz spokojnie ogladac DSy przy powiekszeniu 150x. Moim zdaniem to najlepsze powiekszenie do gromad kulistych i w ogole wiekszosci emek i engiecow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży jest po to aby z malymi poweram wiecej widzieć, ale przy zwartych planetarnych faktycznie można dać z 150x

 

No w sumie to logiczne. Większa światłosiła daje pozwala na obserwowanie obiektów przy mniejszym powiększeniu. Właściwie to już widziałem księżyc przy X50 który raził.

No ale dopiero teraz do mnie dotarło jak kolega napisał :)

 

Dzięuję wszystkim za odpowiedzi, tym którzy odwodzili mnie od ślubu także, ale nie zamierzam zmienić zdania :) Zresztą myślę że astronomia wciąga nie tylko facetów. :mrgreen:

 

Poszukam jeszcze informacji na temat różnic Vixena LVW i SWA (antares)

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.