Skocz do zawartości

M27 Ha+ntle :)


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Ja robię dithering niedoskonałością prowadzenia, i zauważyłem, że dla jakości klatek lepsza jest niedoskonałość "za szybko" .

Gwiazdy, coś co do dziś dla mnie jest niezrozumiałe, nie robią kresek lecz coś co nazywam "żabi skok" tzn. każda klatka jest przesunięta względem poprzedniej np. o 2px, ale gwiazdy są idealnie okrągłe. Niech mi ktoś zarzuci, że to bez sensu i niemożliwe, może mi zawsze pokazać własne zdjęcia w większej skali i rozdzielczości niż moje to pogadamy :)

Nie bardzo chwytam , co oznacza niedoskonałość "za szybko" i jak można robić dithering niedoskonałością prowadzenia. :g: .

 

Możesz rozwinąć kwestię tego dryfu? Ja zawsze myślałem, że to kwestia ugięć między zewnętrznym guiderem, a główną tubą. A to jednak nie to? No bo mówimy o takim bardzo wolnym i jednostajnym dryfie?

Nie rozumiem także , jak dithering może wpływać na jakość prowadzenia montażu oraz powodować jakikolwiek dryf.

 

Oświećcie mnie w tej materii, bo wykorzystuję klasyczny, prymitywny dithering od dawna i jakoś nie zauważyłem takich efektów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To działa tylko w dużej skali.

 

Czym jest dithering? Każde zdjęcie jest jakimś kadrem, gwiazdki wypadają w danych miejscach, a ty aby przy stackowaniu zapewnić sobie migrację np. hotpixeli przesuwasz każde kolejne zdjęcie o kawałeczek. To jak byś robił 100 zdjęć łąki, ale za każdym razem leciutko przestawiał aparat, ale nie ciągle w jedną stronę bo kadr spierniczy zupełnie, lecz krążysz w pewnej okolicy. To jest dobry przykład.http://dslr-astrophotography.com/wp-content/uploads/2015/08/Dithering-explained.png

Program stackujac wyrówna wszystkie klatki na gwiazdkę a hoty wtedy względem niej wypadną już w innym miejscu więc co zrobi mediana ? algorytm stackujący? Wypierniczy je i mamy je z głowy.

 

Jak pisał MateuszW niedoskonałość ustawienia montażu i powolny dryf też są jakimś sposobem na autodithering.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To działa tylko w dużej skali.

 

Czym jest dithering? Każde zdjęcie jest jakimś kadrem, gwiazdki wypadają w danych miejscach, a ty aby przy stackowaniu zapewnić sobie migrację np. hotpixeli przesuwasz każde kolejne zdjęcie o kawałeczek. To jak byś robił 100 zdjęć łąki, ale za każdym razem leciutko przestawiał aparat, ale nie ciągle w jedną stronę bo kadr spierniczy zupełnie, lecz krążysz w pewnej okolicy. To jest dobry przykład.http://dslr-astrophotography.com/wp-content/uploads/2015/08/Dithering-explained.png

Program stackujac wyrówna wszystkie klatki na gwiazdkę a hoty wtedy względem niej wypadną już w innym miejscu więc co zrobi mediana ? algorytm stackujący? Wypierniczy je i mamy je z głowy.

 

Jak pisał MateuszW niedoskonałość ustawienia montażu i powolny dryf też są jakimś sposobem na autodithering.

Co to jest dithering to ja wiem, nawet stosuję go od dawna. Napisałem nawet swego czasu taka nakładkę na Maxima w Delphi, która wyręcza go w ditheringu ( bo w Maximie ta funkcja działa wyjątkowo kiepsko - niedostatecznie weryfikuje, czy prowadzenie montażu się ustaliło i często produkuje pojechane klatki). Mój soft monitorował na bieżąco błędy prowadzenia montażu i wstrzymywał następną klatkę do czasu dobrego ustalenia sie prowadzenia. Wszystko działało idealnie.

 

Natomiast nie rozumiem jak dryf prowadzenia może dawać skuteczny dithering - przecież klatki są wtedy pojechane a odległości miedzy hotami czesto zbyt małe, aby je prawidlowo odfiltrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo co jest najgorsze dla nas w tym przypadku? Mieć idealne ustawiony montaż, mieć idealny OAG, zapodać na początku sesji gwiazdę prowadzenia i 3h trzaskać na niej foty kończąc z gwiazdami w kadrze w dokładnie idealnie tym samym miejscu gdzie zaczęliśmy.

To by było idealne i spokojnie wykonalne,gdyby nie hoty.

Wtedy usuwanie hotów przez darki , a jak wiadomo, darków trzeba mieć dużo, aby nie wprowadzać szumu ( czyli czas). Poza tym darki są zawodne, nigdy w 100% nie usuną hot pixeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że Ty wiesz, ale wiele osób czytających mogło się pogubić stad napisałem co powyżej. Mogłem to dopisać.

 

 

Natomiast nie rozumiem jak dryf prowadzenia może dawać skuteczny dithering - przecież klatki są wtedy pojechane a odległości miedzy hotami czesto zbyt małe, aby je prawidlowo odfiltrować.

 

 

W dużej skali na krótkich klatkach migracja będzie wystarczająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem także , jak dithering może wpływać na jakość prowadzenia montażu oraz powodować jakikolwiek dryf.

 

Oświećcie mnie w tej materii, bo wykorzystuję klasyczny, prymitywny dithering od dawna i jakoś nie zauważyłem takich efektów

 

Małe sprostowanie - liniowy dryf jest w sytuacji kiedy guidujesz i nie używasz ditheringu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć kwestię tego dryfu? Ja zawsze myślałem, że to kwestia ugięć między zewnętrznym guiderem, a główną tubą. A to jednak nie to? No bo mówimy o takim bardzo wolnym i jednostajnym dryfie?

 

Masz rację - uginanie konstrukcji jest oczywiście powodem dryfu. Jednak nie tylko - dryf dostrzegałem także w uber sztywnych zestawach, gdzie nie ma opcji na uginanie. Rozmawiałem o tym zjawisku w czasie warsztatów astrofoto w USA z wyjadaczami i powiedzieli, że za to zjawisko odpowiada także odchylenie osi optycznych od mechanicznej osi deklinacji (różna nieprostopadłość tych osi guidera i głównego teleskopu). I tak mi to w głowie zostało, choć przyznam, że jakoś głęboko się nad tym nie zastanawiałem uznając to wyjaśnienie za satysfakcjonujące.

 

Niezależnie od powodu - problem istnieje i trzeba być tego świadomym. Oczywistym rozwiązaniem jest OAG.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To działa tylko w dużej skali.

 

Jak pisał MateuszW niedoskonałość ustawienia montażu i powolny dryf też są jakimś sposobem na autodithering.

 

Powolny dryf (liniowy) nie jest dobry rozwiązaniem, bo wprowadzi do zdjęcia szum strukturalny (z usuniętych hotów zrobią się "linie" na zdjęciu). Na forum widzę całą masę takich zdjęć z pytanie, co to jest - szczególnie z DSLR, gdzie prąd ciemny robi swoje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.