Skocz do zawartości

Kamery firmy QHYCCD - QHY163M i QHY163C - beta testy


Huncyt

Rekomendowane odpowiedzi

Z ciekawością śledze ten wątek, jak również ten na Forum Astronomicznym, oba dotyczace QHY163M. I musze przyznać że na tą chwile mam mieszane uczucia.

 

Na zdjęciach Jolo na FA na Gainie wyższym od zera (zazwyczaj =20) jest wyraźny poziomy banding, którego nie zlikwidowały do końca nawet biasy. U Ciebie na tym przykładowym zdjęciu, również jest bardzo wyraźny. Aśka 1600 o ile mnie pamięć nie myli nie miała takiego wyraźnego kierunkowego szumu (przynajmniej na Unity Gain=139, odpowiednik w QHY Gain=12)

 

PS. Mógłbyś przy kolejnych zdjęciach z QHY podawać ich parametry (gain, offset, czas itp). Na pewno pomogło by to w ocenie i porównaniu z konkurencją.

 

Struktura szumu wygląda zupełnie inaczej niż w ASI, jakby to była inna matryca. Wrzuć gdzieś do pobrania fits biasy (chociaż z 10), to porównam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem darki i wyglądają w miarę OK. Tutaj źródła:

http://cieplekapcie.com/uploads/Pl/dark-4-120s-0-CFW0.zip

Pliki od 1 do 7 maja gain = 0, od 8 do 14 gain = max (58). Offset taki sam = 64. Każdy plik jest opisany długością ekspozycji. Wszystkie zbierane przy -20*C na matrycy. Tak pokazywał EZCAP, bo w nagłówkach jest coś zupełnie innego.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czytam i czytam sobie o tej kamerze i wyjść z podziwu nie mogę, dlaczego jej backfocus to aż 17,5 mm.

 

Poważnie rozważam jej zakup, ale chce ją używać z obiektywem Canona. Canon ma backfocus 44 mm.

 

Kamera 17,5 mm, adapter na gwint Canona to min. 10 mm (choć najchętniej korzystałbym z adaptera Geoptik, który ma 19 mm), koło filtrowe to u mnie 22 mm. Jak to zsumować to wychodzi 49,5 mm i nie będzie możliwe wyostrzenie.

 

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak połączyć Canona z tą kamerą tak aby zachować backfocus Canona?

 

Backfocus ASI 1600 to jedynie 6,5 mm. Czyli jednak można. Daje to dużą możliwość konfiguracji sprzętu.

 

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ZWO kamera + koło + OAG to z tego co pamiętam ma łączną drogę optyczną 43 mm. Trzeba przyznać, że o ile kamerki mogą być porównywalne, o tyle reszta setupu od ZWO powoduje że oferta tego producenta jest jednak dużo ciekawsza.

 

Ja nawet nie wiem czy ze względu na duży backfokus, samo to okienko w QHY163 nie będzie powodowało winietowania przy mocnym stożku światła (f/2-f/3). Dla przykładu ASI1600 nie winietuje przy f/2 z filtrami 31 mm. A jest już masa obiektywów foto, które świetnie działają z taka światlosiłą i nie kosztują fortuny, choćby: Samyang 135mm f/2 czy Sigma 18-35 f/1.8

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ZWO kamera + koło + OAG to z tego co pamiętam ma łączną drogę optyczną 43 mm. Trzeba przyznać, że o ile kamerki mogą być porównywalne, o tyle reszta setupu od ZWO powoduje że oferta tego producenta jest jednak dużo ciekawsza.

 

Ja nawet nie wiem czy ze względu na duży backfokus, samo to okienko w QHY163 nie będzie powodowało winietowania przy mocnym stożku światła (f/2-f/3). Dla przykładu ASI1600 nie winietuje przy f/2 z filtrami 31 mm. A jest już masa obiektywów foto, które świetnie działają z taka światlosiłą i nie kosztują fortuny, choćby: Samyang 135mm f/2 czy Sigma 18-35 f/1.8

 

Dlaczego uważasz, że kamerki są porównywalne? QHY ma o wiele lepiej rozwiązany temat osuszania komory matrycy oraz dodatkowy układ minimalizujący ampglow, którego ASI nie ma.

 

Co sprawia, że ASI jest lepsza?

 

Uważam, że minusem jest za to ten nieszczęsny backfocus. Oczywiście można ręcznie wymieniać filtry i nie stosować koła filtorowego, ale w praktyce oznacza to za każdym razem grzebanie i wykręcanie kamery lub obiektywu aby dostać się do filtra...

 

Edytowane przez Łukasz K
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten OAG do zestawu z obiektywem to tak trochę chyba na siłę :) Prościej będzie jakiś mały szukaczoguiderek zmontować.

 

Backfocus QHY163M to 17.5mm + koło filtrowe QHY CFW2-US to 17mm. Razem 34,5mm. Do tego pierścień z bagnetem EOS i będzie w sam raz niespełna 44mm.

 

I do kompletu wspomniany szukaczoguider i sprawa załatwiona - na dodatek taniej.

 

Zaś w połączeniu z OAGiem + odpowiedni pierścień przyłączeniowy to dodatkowe 13mm czyli razem 47,5mm czyli wszędzie tam gdzie OAG już ma miejsce bytu to zazwyczaj reduktory czy flattenery mają BF nie mniejszy niż 55mm.

 

Szybka ochronna jest 8mm od matrycy. Nie ma opcji winiety. Jak się odkręci nosek od kamery to też ma jakieś 8mm backfocusa. Zapewne taki adapter będzie niebawem aby była możliwość wykorzystania połączenia śrubowego między kamerką a kołem filtrowym i zyskania kilku mm.

Edytowane przez AstroLutek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam sobie o tej kamerze i wyjść z podziwu nie mogę, dlaczego jej backfocus to aż 17,5 mm.

 

Poważnie rozważam jej zakup, ale chce ją używać z obiektywem Canona. Canon ma backfocus 44 mm.

 

Kamera 17,5 mm, adapter na gwint Canona to min. 10 mm (choć najchętniej korzystałbym z adaptera Geoptik, który ma 19 mm), koło filtrowe to u mnie 22 mm. Jak to zsumować to wychodzi 49,5 mm i nie będzie możliwe wyostrzenie.

 

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak połączyć Canona z tą kamerą tak aby zachować backfocus Canona?

 

Backfocus ASI 1600 to jedynie 6,5 mm. Czyli jednak można. Daje to dużą możliwość konfiguracji sprzętu.

 

Jakieś pomysły?

Jesli w kole filtrowym masz gwint T2 męski to jaki problem skrócić pierścien Canona o te 5,5 mm skoro on ma 10 mm. Zostaje Ci jeszcze 4,5 mm gwintu w tym pierścieni i masz tą odłegłość 44 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sprawia, że ASI jest lepsza?

 

Łukasz, napisałem że kamerki są porównywalne bo QHY jest dopiero w fazie beta u ograniczonej liczby użytkowników. Wyjdzie finalna wersja, minie trochę czasu to będzie można porównać dokładniej te kamery miedzy sobą.

 

Na razie więcej możemy powiedzieć o ASI, wiadomo że:

- ampglow istnieje, ale jest mały i wystarczą w zupełności na niego darki,

- nie ma problemu z roszeniem matrycy,

- wymiana desykantów powinna być lepiej rozwiązana

- problemem jest możliwość rozkręcenia sie kamery podczas jej odłączania od np. kola filtrowego

 

Za to dla mnie sporą wadą jest zbyt duża droga optyczna dla QHY (kamera + koło + OAG).

 

Ale ten OAG do zestawu z obiektywem to tak trochę chyba na siłę :) Prościej będzie jakiś mały szukaczoguiderek zmontować.

 

Lutek, ale obiektyw 135 mm wraz z pikselem 3,75 um daje juz skale okolo 4 arc sek. A po drugie jak podłączę ten szukaczo-guider do obiektywu foto?

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutek, ale obiektyw 135 mm wraz z pikselem 3,75 um daje juz skale okolo 4 arc sek. A po drugie jak podłączę ten szukaczo-guider do obiektywu foto?

 

No ale po co do obiektywu? Instalujesz osobno obok obiektywu razem z kamerką do guide no bo rozumiem że OAG miał być do guidowania?

 

OAG fajna sprawa ale w połączeniu z obiektywem wydaje się to być przerostem formy. Wg mnie o wiele lepiej będzie zrobić guide osobnym guiderkiem obok obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można połączyć bez koła filtrowego i wkręcić filtr w stopkę geoptika. Tak właśnie zrobiłem. Próbowałem z kołem filtrowym, ale się nie dało z dokładnie takiego powodu, jak napisałeś :)

 

milosz

milosz,

 

czy ten pierścień z gwintem na przodzie kamery jest demontowalny, tak aby zbliżyć matrycę do obiektywu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to OAG w takim wypadku jest zdecydowanie bardziej eleganckim rozwiązaniem - jedna złączka z mikro-kamerką.

OAG to mało wygodne rozwiązanie - niewygodne ostrzenie, wszystko ciasno, małe pole widzenia = mało gwiazdek. Zewnętrzny guider to swoboda. Jak tylko nie jest niezbędny, to moim zdaniem należy unikać OAGa. Nawet zewnętrzny guider na szukaczu 9x50 wydaje mi się zgrabny, nie mówiąc o tych propozycjach Astrolutka (genialne!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

milosz,

 

czy ten pierścień z gwintem na przodzie kamery jest demontowalny, tak aby zbliżyć matrycę do obiektywu?

 

Tak, jest przykręcany na 4 śruby. Już kombinuję, jakby tu koło filtrowe bezpośrednio do kamery przymocować. Tak wygląda bez noska:

IMG_20161019_230338_HDR.jpg

 

Te rezystorki z boku to chyba do podgrzewania szybki, żeby się nie rosiła.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, jest przykręcany na 4 śruby. Już kombinuję, jakby tu koło filtrowe bezpośrednio do kamery przymocować. Tak wygląda bez noska:

 

Te rezystorki z boku to chyba do podgrzewania szybki, żeby się nie rosiła.

To tam jeszcze jest szybka po tym demontażu? Faktycznie bez sensu dodawać tak backfocus, skoro szybka jest blisko matrycy. Rezystory z pewnością są do podgrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, komora sensora sie nie otwiera przy odkręcaniu noska. Rysunki kamery są tutaj: http://note.youdao.com/share/?id=98442c9a27339df3941c9985ae741fd5&type=note#/

Po odkręceniu nakładek pomiędzy matrycą a szybką zostaje jakies 8 - 9 mm backfocusa.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, komora sensora sie nie otwiera przy odkręcaniu noska. Rysunki kamery są tutaj: http://note.youdao.com/share/?id=98442c9a27339df3941c9985ae741fd5&type=note#/

Po odkręceniu nakładek pomiędzy matrycą a szybką zostaje jakies 8 - 9 mm backfocusa.

 

milosz

17,5mm - 9 mm = 8,5 mm. Wychodzi więc na to, że przez ten badziewny pierścień wydłużyli backfocus o 8,5 mm.

 

Czy jako beta tester będziesz się konataktował z QHY po testach (domyślam się, że tak)? Czy możesz zwrócić im uwagę, żeby to poprawili?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.