Skocz do zawartości

Canon - winietowanie


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam problem z obróbką zdjęć z obiektywów z dużym winietowaniem. Podczas wyciągdania obiektów, dochodzi do ostrych przebarwień i w ogóle do wręcz zaniku zebranego sygnału.

Czy jest jakiś sposób na pozbycie się tego, czy mam przymykać ostro obiektyw?

Podałem przykład :

To jest stack po delikatnym wyciągnięciu.

70 mm

F3.2,a chciałbym nawet na F2.8, bo jest taka możliwość.

 

Dziękuję i pozdrawiam

test winietowania.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flat lub sztuczny flat. Innej opcji nie ma.

 

Jest, oszustwo ;)

W photoshopie robisz kopię warstwy, inwersję, a następnie takiego blura, żeby całkiem zniknęły gwiazdy. Wtedy ustawiasz rodzaj warstwy na taki, który odejmuje jasności, zapomniałem nazwy... Wystarczy przelecieć przez wszystkie i dwa będą dobre (a jeden z nich lepszy) ;)

Dobry flat oczywiście jest lepszy ;)

 

[edit]

Na szybkiego zrobione. Oczywiście warto pomieszać jeszcze parametrami i powoduje to różne inne problemy, ale zmniejsza to problem, w sytuacji kiedy już mamy materiał jaki mamy. Użyty rodzaj warstwy to "jaskrawe światło", niestety mam w pracy tylko wersję polską Photoshopa i nie wiem jak się nazywa w angielskiej ;) Pin light?

swiatlo_jaskrawe.jpg

Edytowane przez Michal G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest, oszustwo ;)

W photoshopie robisz kopię warstwy, inwersję, a następnie takiego blura, żeby całkiem zniknęły gwiazdy. Wtedy ustawiasz rodzaj warstwy na taki, który odejmuje jasności, zapomniałem nazwy... Wystarczy przelecieć przez wszystkie i dwa będą dobre (a jeden z nich lepszy) ;)

Dobry flat oczywiście jest lepszy ;)

 

[edit]

Na szybkiego zrobione. Oczywiście warto pomieszać jeszcze parametrami i powoduje to różne inne problemy, ale zmniejsza to problem, w sytuacji kiedy już mamy materiał jaki mamy. Użyty rodzaj warstwy to "jaskrawe światło", niestety mam w pracy tylko wersję polską Photoshopa i nie wiem jak się nazywa w angielskiej ;) Pin light?

Ale jeśli już chodzi o flaty, to założenie jest takie, że to miałyby byś pliki RAW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli miałoby to wyglądać mniej więcej tak:

 

1. Wykonuję kilkanaście ekspozycji, zaraz po zachodzie Słońca, tym samym obiektywem, którym robiłem sesję, wycelowanym w niebo.

2. Ogniskowa taka sam jak podczas sesji nocnej.

3. Ostrość na nieskończoność, tak jak na gwiazdy w nocy.

4. Wartość przysłony identyczna jak podczas nocnej sesji.

5. ISO nie ma aż takiego znaczenia.

6. Uważać na histogram, aby słupek był mniej więcej na środku, tak jak idealna ekspozycja (bez prześwietlenia oraz bez niedoświetlenia).

7. Temperatura otoczenia raczej nie ma znaczenia.

8. Takie pliki RAW dołączam do stackowania, jako flaty.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie ustawienia takie same jak podczas nocnej sesji.

To może Ci pomóc http://astropolis.pl/topic/53434-canon-flat/

 

8.tak.

Ech, wstyd, że dopiero teraz zabieram się za flaty. Aż sam się dziwię, że nigdy do niczego nie były mi potrzebne. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert. Flat pomoże, ale cudów nie zrobi. Winietowanie zabiera światło z narożników, więc masz tam mniej sygnału. Sztuczny flat wyrówna klatkę, ale sygnału nie odzyskasz, bo go tam nigdy nie było. Dlatego planując sesję tak dobieraj ogniskową, by żadne istotne elementy nie były w obszarze winiety.

Albo zbieraj tak dużo materiału, żeby nawet z narożników wyciągnąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert. Flat pomoże, ale cudów nie zrobi. Winietowanie zabiera światło z narożników, więc masz tam mniej sygnału. Sztuczny flat wyrówna klatkę, ale sygnału nie odzyskasz, bo go tam nigdy nie było. Dlatego planując sesję tak dobieraj ogniskową, by żadne istotne elementy nie były w obszarze winiety.

Albo zbieraj tak dużo materiału, żeby nawet z narożników wyciągnąć :)

Jakoś wcześniej nie miałem z tym problemów. Wszędzie przysłonę ustawiałem na F4. Uwielbiam pokazywać pełne klatki, bo lubię szerokie kadry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli problemem jest tylko winietowanie a nie gradienty, to najlepiej usunąć je w LR w zakładce Lens Correction - wybrać profil dla odpowiedniego obiektywu.

DSS nie przyjmuje TIFF'ow. Tzn przyjmuje ale nie wszystkie kalibruje. Podczas rejestracji na niektórych klatkach pokazuje 0 stars.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSS nie przyjmuje TIFF'ow. Tzn przyjmuje ale nie wszystkie kalibruje. Podczas rejestracji na niektórych klatkach pokazuje 0 stars.

heh mam to samo z szerokimi kadrami,na połowie klatek 0 stars i nie wiem jak z tym walczyć,chyba trzeba się nauczyć iris-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DSS macie suwak ustawiony na minimum, tj 2%?

Patrz moja stopka.

Kochany i o to chyba chodziło! :icon_biggrin:

Wprawdzie nie 2%, bo liczy mi po kilkaset tys gwiazd, ale trochę więcej i chyba będzie ok.

na próbę wrzuciłem 3 klatki. Chyba obejdzie się nawet bez flatów.

Dzięki!

www.jpg

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka winieta co pokazałeś to i tak pikuś w porównaniu z niektórymi szkłami na m42, dlatego od czasu jak kupiłem samyanga 85mm f1.4 to sobie leżą w pudełku i czekają na lepsze czasy :mr.green: . Całkiem fajna fotka wyszła w tego zooma canona i to jeszcze przed obróbką.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.