Skocz do zawartości

HD 209458 b w Pegazie (7.65 mag | 0.0162 mag)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Planeta pozasłoneczna HD 209458 b

Jasnością bardzo podobna do HD 189733, ale spadki jasności są nieco mniejsze. Ten "gorący Jowisz" zwany pod nazwą "Ozyrys" jest pierwszą odkrytą planetą metodą tranzytu na świecie. Gwiazda dostała nawet oznaczenie w katalogu V***, a dokładnie V376 Peg.


Dane o obiekcie:
Jasność: 7.65 mag
Spadek jasności: 0.0162 mag
Wskaźnik barwy: +0.60
Okres: 3.5247 dni
Czas trwania tranzytu: 184 minuty
Rektascensja: 22h 03m 10s
Deklinacja: +18° 54' 04"
Konstelacja: Pegaz (Pegasus)


Za 20 minut rozpocznie się tranzyt tej planety pozasłonecznej, a sprzęt gotowy jest od ponad 20 minut. Czy tym razem się uda? Zobaczymy, najwyżej znajdziemy kolejne błędy w przygotowywaniu sprzętu. Tym razem ustawiłem na 20s (zamiast 10s), za to ISO z 400 na 200. Mniejsza ilość pomiarów, ale dokładniejsza. Tak wyszło z wczorajszych testów na gwiazdach o podobnej jasności, kiedy to uzyskałem dokładność nawet +/- 0.015 mag (!), podczas gdy z HD 189733 b miała wartość +/- 0.05 magnitudo.

 

Miejmy nadzieję, że chmury nie przekreślą planów (w drugiej połowie nocy szykuje się pogorszenie). Na razie jest czysto, początek tranzytu się załapie. Ale potrzeba nieba przynajmniej do 01:15 :) Ustawiłem też poprawny czas w lustrzance, dlatego nie będzie teraz problemów z korekcją czasu przy wysłaniu danych (oczywiście jeśli się uda).

 

Update (22:20): tranzyt trwa już pół godziny, na razie czysto i bez zaparowanego obiektywu. Teraz mamy okres, w którym gwiazda jest ciągle minimum jasności. Będzie można już na 100% ocenić czy udało się czy nie, nawet jeśli teraz przyjdą chmury i zakończymy zbieranie materiału.

 

Update (23:39): połowa tranzytu za nami, na razie w porządku. Ale według map satelitarnych, zaraz coś może przyjść. Oby na krótko, bo ważniejsza jest końcówka tranzytu, która będzie za godzinę.

 

Update (00:02): nadal czysto! Jeszcze tylko 40 minut do zakończenia tranzytu!

20160902_211134.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy koniec tranzytu, a chmury nie stanowiły większego problemu (chyba minęły albo się rozproszyły). To już druga w pełni uchwycona sesja. Ale czy pozytywna, to dowiecie się rano ;) Trochę potrwa to ogarnianie 700 klatek po 20s :wassat:

 

OT: I kto teraz kupi lustrzankę z ponad 100 tys przebiegiem, skoro w taki sposób szybko się zużywa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był trudny obiekt, gdyż ciężko było dopasować odpowiednią gwiazdę referencyjną. Miałem ciągle wrażenie, że na niebie latały cirrusy, co mogło przełożyć się na dokładność pomiarów. Pod koniec faktycznie coś się pogorszyło (mowa o gęstszych chmurach). W dodatku tranzyt trwa bardzo długo (aż trzy godziny!) i ciężko utrzymać takie same warunki obserwacyjne.

 

Moim zdaniem, tranzyt egzoplanety złapał się. Ale jak mówiłem, było naprawdę ciężko. Robiłem pomiary na różnych grupach gwiazd referencyjnych i wynik zawsze podobny: widać delikatny spadek w dół, natomiast na trzech próbach (bo tyle zrobiłem) z samymi gwiazdami referencyjnymi nie dostrzegłem tego.

 

Sugerowana krzywa przez Exoplanet Transit Database

KrzywaETD_HD209458b.gif

 

Przykładowa krzywa jasności - jedna z ośmiu gwiazd referencyjnych została wybrana jako zmienną, pozostałe siedem są dla niej również referencyjne.

 

Krzywa_HD209458 b (GR).png

 

Obserwację planety pozasłonecznej "Ozyrys" mogę uznać za sukces, ale z lekkim nadciągnięciem. To dlatego, że komputer wyznaczył długość trwania tranzytu na 200 minut +/- 7 minut (zamiast 180 minut), a głębokość tranzytu około 0.02 mag (zamiast 0.016 mag). Myślę, że odstęp czasowy między pierwszym a ostatnim kontaktem tak się różnił ze względu na słabsze warunki pod koniec (sam widziałem parę przelatujących cirrusów). Moment maksimum określił prawidłowo (zgodny z rzeczywistością).

 

Szkoda mi też trochę warunków, z którymi musiałem pracować. Sat24.com pokazywał, że ciągle coś przelatuje (w IR). Ale jestem zadowolony z prób, których będzie jeszcze wiele. Jak na spadek jasności o amplitudzie 0.016 mag, to już jest spory sukces. ETD sugeruje ocenę 4, ale nie dziwię się. Cieszę się, że w ogóle coś się pokazało, gdyż miałem pewne wątpliwości już podczas zbierania materiału. Z pewnością przy lepszych warunkach da się lepiej.

 

:)

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.