Skocz do zawartości
Paether

Arabskie Noce - nazwy gwiazd o arabskim rodowodzie

Promowane odpowiedzi

ekolog    2741

Ależ Danielu!

:lanie:

Jak mogłeś zapomnieć o odkryciu naszej Belli, całkiem niedawno, w statusach ?

Pozdrawiam

sadam.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paether    11282

Wziąłem 20 ale przecież nie zamknąłem tematu i każdy może coś tam dodać ;)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Toliman    11

Szczerze mówiąc jakoś nie przyszło mi do głowy sprawdzić znaczenia mojej nazwy ;d

"Ptolemeusz określił ją mianem fam al-hut al ganubi"

Na pewno użył arabskiego? ;)

Dorzucę od siebie Alpheratza lub Sirraha - my używamy obu słów zamiennie, podczas gdy dla Arabów to jedna nazwa şirrat al-faras, czyli pępek konia. Z nazwą tej gwiazdy w ogóle jest sporo zamieszania, bo ma ona podwójne oznaczenie - jest jednocześnie Alfą Andromedy i Deltą Pegaza*. Nazwę Sirrah kojarzę z mojej ulubionej piosenki, gdzie została ona określona jako Alpha Pegasi (sic!)

*Podobnie wygląda sprawa z Gammą Woźnicy, bardziej znaną jako Beta Byka. Pozostając w temacie jej trzecia nazwa brzmi Elnath, co na angielski wykłada się jako the butting (za Wikipedią). To butt oznacza trykanie, ale też uderzanie głową (zapewne w mur z tego bałaganu).

Ciekawa jest też sprawa z Bellatriks - Amazonka może być błędnym tłumaczeniem arabskiego Zdobywcy - Naid ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MateuszW    2693
Rigel - zwykle najjaśniejsza gwiazda Oriona.

"Zwykle" oznacza, że na przestrzeni lat znacząco zmieniała swoją jasność i w czasach historycznych nie była najjaśniejsza?

Edytowane przez MateuszW

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
derwal    151

Dużo o "arabskich korzeniach" nazw gwiazd przeczytać można w książce Geoffreya Corneliusa "Czytanie nieba" - Świat Książki 1997. Nabyłem ją kiedyś za grosze na Alledrogo.

P.S. Sprawdziłem przed chwilka i na dziś dzień też jest dostępna za śmieszne pieniądze.

Edytowane przez derwal

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
szuu    3560

pamiątka ciekawych czasów kiedy to "my" byliśmy dżihadystami a muzełmanie ostoją nauki :)

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paether    11282

"Zwykle" oznacza, że na przestrzeni lat znacząco zmieniała swoją jasność i w czasach historycznych nie była najjaśniejsza?

"Zwykle"oznacza, że mocno niestabilna Betelgeza jest w stanie wydusić z siebie więcej raz na jakiś czas ;) Istnieją relacje z obserwacji, które sugerują nawet przekroczenie 0,0 mag więc bezpieczniej jest napisać, że Rigel "zwykle" jest najjaśniejszą gwiazdą w Orionie ;)

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Cyklonus    2

pamiątka ciekawych czasów kiedy to "my" byliśmy dżihadystami a muzełmanie ostoją nauki :)

Pewnie gdyby nie "arabowie muzułmanie" to bliski wschód nadal byłby ostoją nauki. ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ursula    131

Świetne, dzięki !

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta