Skocz do zawartości

Boren-Simon 6" f/2,8


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chodzi za mną od jakiegoś czasu poniższy sprzęt.

Czy ktoś wie, widział, dotykał?

Chciałbym to spiąć z QHY8L lub kiedyś kamerą mono.

 

Rozpatruję jeszcze wersję 8'' tą jaśniejszą.

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/de/info/p5768_TS-Boren-Simon-6--f-2-8-PowerNewton-Astrograph---420mm-Brennweite.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Oto biorę moją łopatę i odkopuję temat. Do tej pory brałem pod uwagę kupno APO do DS. Na razie wstrzymałem się, ponieważ różnie bywa z tymi nowymi DSQ. 

Pooglądałem sobie ofertę na TS i po raz pierwszy natrafiłem na "rodzinę" Boren-Simon. Ponieważ mam montaż CEM25P (zmodowany przez producenta :))  ta najmniejsza tuba mnie mocno zainteresowała. Ogniskowa nie jest "szalona", planuję guiding z lunetką Omegon 200mm, a detektorem będzie głównie DSLR zmodyfikowany do astro, ewentualnie ASI178. Zaznaczam, że ja chcę dopiero rozpocząć zmagania z DS. Na koncie mam M31 i M42 i to teleobiektywem- czyli nic. 

 

Czy macie jakieś doświadczenia z ta konstrukcją, znacie kogoś kto ma takowe, lub posiada tę tubę? To, że w rogach będą pojechane gwiazdki nie jest dla mnie problemem, jak również to, że pewnie z kamerą będę robił pierwsze fotki czarno-białe. Mam na razie niechłodzoną kamerę i tu światłosiła jest plusem. 

 

Argumenty, jakie widzę za tym instrumentem:

-szybkie zbieranie materiału i więcej czasu na szlifowanie obróbki

-cena + ewentualnie korektor komy - to jest absolutny maks, jaki mogę teraz przeznaczyć na sprzęt

-mieszkam w Trójmieście, gdzie noc astronomiczna skończy się w okolicy połowy maja. 

-tuba mieści się w zakresie nośności mojego montażu

 

Wołam @kubaman Zapewne rozważałeś taki teleskop, skoro zdecydowałeś się na RASA? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc odradzał bym zakup takiego ustrojstwa. Na papierze fajnie to wygląda , silne światło, szybkie zbieranie itd. Ale niestety  za tą szumną nazwą Boren Simon stoi zwykły, najzwyklejszy najtańszy model GSO z bardzo kiepską mechaniką ( wiem, bo miałem taki w wersji 750mm F5) . Mam też Skywatchera 6 cali i jest on o niebo lepiej wykonany.  Cela jest tragiczna, nie mówiąc już o pająku. Lustro wtórne wklejone bez offsetu ( w moim) .  Do tego w zestawie dołożony jest korektor komy z reduktorem ogniskowej , co skraca ogniskową oraz zwiększa tym samym światłosiłę. I płacić za to ponad 1000 euro? Takie teleskopy kupuje się ( bez korektora ) za 500 złoty. 

Juz widzę kolimację tego F 2,8 przy nędznej jakości ogólnej - to będzie męczarnia.

Na twoim miejscu nie pchał bym sie w cos takiego, a kupił mały refraktor ( np TS65Q - Antonii ostatnio sprzedawał) . Podobna ogniskowa, bezstresowe użytkowanie , skorygowane szerokie pole , podłączasz lustrzankę i jedziesz . A na światłosiłę nie patrz aż tak bardzo, bo w astrofoto liczy sie i tak apertura .

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, count.neverest napisał:

Wołam @kubaman Zapewne rozważałeś taki teleskop, skoro zdecydowałeś się na RASA? :) 

Cześć

 

tak poważnie rozważałem ale argumenty całkowicie wykluczyły to rozwiązanie.

 

- prawie nie ma użytkowników tego rozwiązania, a te posty, które znalazłem na CN nie świadczą, żeby użytkownicy dostali jakiegoś dopalacza po kupieniu sprzętu, raczej raportowali problemy

- jest to konstrukcja, którą TS skopiował od wynalazcy ponoć bez konsultacji itp i był z tym jakiś kwas jeśli dobrze pamiętam

- to newton i przy takiej światłosile będzie wymagał nie tylko non stop kolimacji, ale też bardzo precyzyjnej - czytaj trudnej - kolimacji.

- to newton i brakuje mu sztywności konstrukcji, niezbędnej przy takiej światłosile

- to sprzęt F4 z korektorem/reduktorem, który robi z niego F2.8. Zerknij sobie na specyfikację tego reduktora: korekcja nie obejmuje APS-C, można spodziewać się też ogromnej winiety

- są problemy z precyzyjnym ostrzeniem

- nic do tego już nie dołożysz (korektor)

- nie wiem gdzie w Trójmieście mieszkasz, ale jeśli w mieście, to LP zabije praktyczne używanie tego sprzętu

- tak naprawdę nigdzie nie znalazłem argumentu, że TS robi jakieś specjalne newtony, to po prostu standartowy teleskop F4 z reduktorem. Jak masz dostęp do newtona F4 to kup sam korektor i sprawdź jak to wypada, będzie mniejsza strata i łatwiej sprzedać jak coś

 

Jak się upierasz na coś jasnego to bardzo dobre opinie zbiera RASA 8", ma swoje poważne ograniczenia, ale to chyba bardziej sensowne rozwiązanie od B-S.

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, kubaman napisał:

Cześć

 

tak poważnie rozważałem ale argumenty całkowicie wykluczyły to rozwiązanie.

 

- prawie nie ma użytkowników tego rozwiązania, a te posty, które znalazłem na CN nie świadczą, żeby użytkownicy dostali jakiegoś dopalacza po kupieniu sprzętu, raczej raportowali problemy

- jest to konstrukcja, którą TS skopiował od wynalazcy ponoć bez konsultacji itp i był z tym jakiś kwas jeśli dobrze pamiętam

- to newton i przy takiej światłosile będzie wymagał nie tylko non stop kolimacji, ale też bardzo precyzyjnej - czytaj trudnej - kolimacji.

- to newton i brakuje mu sztywności konstrukcji, niezbędnej przy takiej światłosile

- to sprzęt F4 z korektorem/reduktorem, który robi z niego F2.8. Zerknij sobie na specyfikację tego reduktora: korekcja nie obejmuje APS-C, można spodziewać się też ogromnej winiety

- są problemy z precyzyjnym ostrzeniem

- nic do tego już nie dołożysz (korektor)

- nie wiem gdzie w Trójmieście mieszkasz, ale jeśli w mieście, to LP zabije praktyczne używanie tego sprzętu

- tak naprawdę nigdzie nie znalazłem argumentu, że TS robi jakieś specjalne newtony, to po prostu standartowy teleskop F4 z reduktorem. Jak masz dostęp do newtona F4 to kup sam korektor i sprawdź jak to wypada, będzie mniejsza strata i łatwiej sprzedać jak coś

 

Jak się upierasz na coś jasnego to bardzo dobre opinie zbiera RASA 8", ma swoje poważne ograniczenia, ale to chyba bardziej sensowne rozwiązanie od B-S.

 

Trudno się oprzeć wrażeniu, że chwalisz przede wszystkim swój sprzęt. Jeśli LP zabije używanie newtona F2.8 to tym bardziej nieodpowiednia będzie do tego Rasa która jest jaśniejsza.

Argumenty, że to newton  i będzie miał problem z kolimacją i sztywnością dotyczą klasycznych tanich modeli z blaszanymi tubami. Ten z linku ma karbonową tubę i solidny wyciąg. Argument, że to sprzęt z korektorem/reduktorem też jest również bez sensu. Przecież każdy newton musi mieć korektor komy. Nic nie stoi na przeszkodzie by zaprojektować go tak by jednocześnie redukował ogniskową. Do swojej Rasy dołożysz jakiś reduktor?. Ktoś dokłada reduktory do quadrupletów? To z założenia sprzęt do astrofoto który nie wymaga żadnych dodatkowych szkieł. Ma dodatkową  zaletę w porównaniu do RASY: ciepłe powietrze rozpraszane przez wentylator chłodzący kamerę jest poza torem optycznym a w Ras-ie musi psuć detal. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie chwalę, nie napisałem nigdzie nic o moim sprzęcie.

Na pytanie pytającego odpowiedziałem to, co wiem i to co u mnie zaważyło o konkretnej decyzji.

 

Zamiast mnie atakować w nierozsądny sposób odpisz koledze count.neverest argumentację, dlaczego powinien twoim zdaniem kupić ten teleskop, o który pyta.

Na razie ani nie wypowiedziałeś się w temacie, ani nie wniosłeś żadnej argumentacji co do teleskopu Boren-Simon.

Najpewniej masz bogate i konkretne doświadczenie z teleskopem z F2.

 

Przeczytaj sobie ostatnie zdanie mojego poprzedniego posta, zastanów się i pomyśl odrobinę, czy ja cokolwiek promuję.

Dobrze by było rozumieć, co się komentuje.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, urx napisał:

Hypergraph 150/2.8

Przestrzelony budżet :) i w tej okolicy wolałbym Epsilona od Taka. Z kolei RASA podobnie- zbyt wysoki budżet i sama tuba za ciężka już na mój montaż. 

Poszukam jeszcze na CN o tych doniesieniach, o których mówisz Kuba, bo faktycznie może być bardzo uciążliwe użytkowanie tego. Chociaż kolimowanie Newtona F4 już nie jest takie proste i oczywiste, a 2,9? Tu musi być "coś" innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, count.neverest napisał:

Przestrzelony budżet :) i w tej okolicy wolałbym Epsilona od Taka. Z kolei RASA podobnie- zbyt wysoki budżet i sama tuba za ciężka już na mój montaż. 

Poszukam jeszcze na CN o tych doniesieniach, o których mówisz Kuba, bo faktycznie może być bardzo uciążliwe użytkowanie tego. Chociaż kolimowanie Newtona F4 już nie jest takie proste i oczywiste, a 2,9? Tu musi być "coś" innego.

Jeżeli chcesz dobry, bezproblemowy teleskop to Adamo sprzedaje CT8. Kompletnie nie rozumie tej pogoni za światłosiłą. Co komu po światłosile gdy dostajemy w pakiecie gigantyczną obstrukcę i maleńkie skorygowane pole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dużo łatwiej i taniej , jeżeli ktoś szuka szybkiego zbieracza fotonów proponuję ( sam mam taki od roku ) samyanga 135 mm f2 i dedykowaną kamerę astrofoto , rozmiarem matrycy regulujemy skalę . W tej chwili mam asi 1600 mcc, ale szukam czegoś bardziej czułego i o mniejszej matrycy . Średnica soczewki samyanga jest prawie identyczna z ts65q ( którego również posiadam ) taki Rasa dla mniej zamożnych ; ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@count.neverest , czytałes mój post ?  Ostrzegam , że to tandeta . Mam taki teleskop ( 6 cali, F5) . Stoi i się kurzy . Do fotografowania się nie nadaje i żadne wypisywania farmazonów przez TS-a tego nie zmienią . To najtańszy i najbardziej badziewny z GSO , sprzedawany za drogie pieniądze  . Ale jak chcesz się bawić czymś takim w F2,8 i to za 4,5 k zł  , to droga wolna . Powodzenia podczas kolimacji i  ustawiania backfocusa.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz robić zdjęcia dobre jakościowo o najlepszej ostrości i jakości obrazu to tylko i wyłącznie dobrej klasy apo. To samo jest w wizualu :original:.

Jeśli czas naświetlania ma dla Ciebie ogromne znaczenie kosztem jakości zdjęcia( pamiętaj czym sprzęt bardziej światłosilny tym ostrość na zdjęciu będzie gorsza tego nie przeskoczysz masz przykład w obiektywach z przymykaniem przysłony) to niestety będą dylematy czy nie wziąć RASA albo światłosilnych newtonów. Te Boreny też bym odpuścił podejrzanie to wygląda.

Mieszkasz w Gdańsku czyli narrowband pozostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Duser napisał:

A na światłosiłę nie patrz aż tak bardzo, bo w astrofoto liczy sie i tak apertura .

Ehh, znowu to samo :) Akurat w tym przypadku mamy łatwo, bo tytułowy teleskop, oraz TS65 mają identyczną ogniskową. Tak więc różnią się zarówno światłosiłą, jak i aperturą w ten sam sposób :) A dokładniej, B-S będzie zbierał światło 5,3x szybciej, niż TS65. To ma ogromne znaczenie.

 

Ja również odradzałbym tego B-S, ale rozumiem jak najbardziej potrzebę autora na jasny teleskop. TS65 jest świetny, ale zbiera materiał tak wolno, że głowa boli. Problem właśnie w tym, że jest ogromna luka na rynku. Mamy raptem pojedyncze konstrukcje, które są albo ekstremalnie drogie, albo beznadziejne.

4 godziny temu, count.neverest napisał:

Epsilona od Taka

Ja właśnie niedawno dowiedziałem się o istnieniu tego wynalazku. Jak go zobaczyłem, to uznałem z automatu że to nie ma prawa działać :) Ale porozmawiałem z właścicielem i wygląda na to że to sprzęt wręcz bezobsługowy! Jeśli miałbyś kasę, to ja bym brał :)

3 godziny temu, Maro21 napisał:

Można dużo łatwiej i taniej , jeżeli ktoś szuka szybkiego zbieracza fotonów proponuję ( sam mam taki od roku ) samyanga 135 mm f2 i dedykowaną kamerę astrofoto , rozmiarem matrycy regulujemy skalę . W tej chwili mam asi 1600 mcc, ale szukam czegoś bardziej czułego i o mniejszej matrycy . Średnica soczewki samyanga jest prawie identyczna z ts65q ( którego również posiadam ) taki Rasa dla mniej zamożnych ; ).

Samyang to jednak co innego. Owszem, zbiera szybko fotony, ale tylko dla małej skali zdjęcia. Jeśli wsadzisz mu na tyle małą matrycę, żeby uzyskać pole widzenia jak w TS65, to będziesz zbierał światło w takim samym tempie, jak w TS65, czyli wolno.

 

Ja może zadam inne pytanie. Czy ktoś zna jakikolwiek rozsądny teleskop w okolicy 6" i świetle powiedzmy f/2-3,5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Ehh, znowu to samo :) Akurat w tym przypadku mamy łatwo, bo tytułowy teleskop, oraz TS65 mają identyczną ogniskową. Tak więc różnią się zarówno światłosiłą, jak i aperturą w ten sam sposób :) A dokładniej, B-S będzie zbierał światło 5,3x szybciej, niż TS65. To ma ogromne znaczenie.

 

Ja również odradzałbym tego B-S, ale rozumiem jak najbardziej potrzebę autora na jasny teleskop. TS65 jest świetny, ale zbiera materiał tak wolno, że głowa boli. Problem właśnie w tym, że jest ogromna luka na rynku. Mamy raptem pojedyncze konstrukcje, które są albo ekstremalnie drogie, albo beznadziejne.

Ależ Mateusz, ja nie twierdzę , że TS65Q będzie równie wydajny co 6 calowy F2,8 . Podałem propozycje zakupu w miarę porządnego APO w ramach ceny ( a nawet grubo poniżej) tego Newtona .  Oczywiście że zdaję sobie sprawę z różnic . Pewnie idealnie było by kupić 200mm F2.8 z idealnym wykonaniem, precyzyjnym fokuserem i sztywnością, ale takie zabawki kosztują 5 x tyle . 

A wracając  do mitu jasnych teleskopów załatwiających rzekomo  sprawę długich czasów naświetlania . Zakładając tą samą aperturę , światłosiła nie da nam nic poza większym polem widzenia, bo poszczególne obiekty na zdjęciu będą  wymagać takiego samego czasu naświetlania, jak w ciemniejszym sprzęcie  i w teleskopie z większą światłosiłą będą po prostu mniejsze .  W tym sensie liczy się głównie apertura, a nie światłosiła . A więc przykładowy Boren Simon F2.8 nic nam więcej nie wniesie do poszczególnych obiektów ,  niż standardowy Newton  6 cali F5 , poza oczywiście większym polem widzenia.   Jak sie mylę , to poprawcie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Duser napisał:

, światłosiła nie da nam nic poza większym polem widzenia, bo poszczególne obiekty na zdjęciu będą  wymagać takiego samego czasu naświetlania, jak w ciemniejszym sprzęcie

Tak, jeśli na zdjęciu z ciemniejszej tuby zrobisz sobie odpowiedni resize, to pomijając szumy odczytu itp, uzyskasz taki sam obraz obiektu, na zdjęciu wielkości znaczka pocztowego :) (o mniejszym polu widzenia). Dla mnie po prostu tak duży resize jest nieakceptowalny i dlatego dla mnie światłosiła wprost jest wyznacznikiem jasności zdjęcia (bo nie dopuszczam możliwości dodatkowego resize, ponad ten, który i tak wykonuję do powiedzmy 2000pix do prezentacji).

Żeby ciemny teleskop dał nam to samo, co jasny, potrzebujemy absurdalnie wielkiej i drogiej matrycy.

Ale może nie wracajmy już do tego, bo to nie ma raczej znaczenia w kontekście tego wątku.

32 minuty temu, Duser napisał:

A poza tym nie wiem, czy różnica między TS65, a tym BS wynosi aż 5,3, bo ten Newton ma 42% obstrukcję .

Tak, zapomniałem o obstrukcji. Jeśli dobrze liczę, to 42% na średnicy daje nam 17,6% na powierzchni, czyli teleskop zamiast 5,3x jaśniejszy jest 4,4x jaśniejszy. Myślę że wciąż spora różnica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Duser napisał:

Czyli to co powiedziałem , nic ,poza polem widzenia nie zyskujemy dzięki światłosile przy tej samej aperturze . I nadal trzeba długo palić , dokładnie tyle samo, co w ciemnym teleskopie , aby uzyskać porównywalny detal obiektu.

Ale nikt nie zgodzi się na tak absurdalny resize zdjęcia, więc w praktyce palić trzeba będzie dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A wracając  do mitu jasnych teleskopów załatwiających rzekomo  sprawę długich czasów naświetlania . Zakładając tą samą aperturę , światłosiła nie da nam nic poza większym polem widzenia, bo poszczególne obiekty na zdjęciu będą  wymagać takiego samego czasu naświetlania, jak w ciemniejszym sprzęcie  i w teleskopie z większą światłosiłą będą po prostu mniejsze .  W tym sensie liczy się głównie apertura, a nie światłosiła . A więc przykładowy Boren Simon F2.8 nic nam więcej nie wniesie do poszczególnych obiektów ,  niż standardowy Newton  6 cali F5 , poza oczywiście większym polem widzenia.   Jak sie mylę , to poprawcie .

Średnica teleskopu decyduje o ilości fotonów złapanych i lecących do matrycy, ogniskowa decyduje o szybkości dotarcia do matrycy a czułość matrycy i wielkość piksela decyduje o procencie odbioru tych fotonów złapanych przez optykę. wielkość matrycy i ogniskowej decyduje o wielkości obrazu.

Takie stwierdzenia jakie napisałeś szybko trzeba korygować bo jeszcze ludzie zaczną głupoty wypisywać a producent Hyperstara zaraz wytoczy proces :original:.

 

http://www.hyperstarimaging.com/what.php

Edytowane przez arctur34wp
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.