Jump to content

Dobson + astrofoto - czy to może się udać?


Gajowy
 Share

Recommended Posts

Wiem, że klasyczna odpowiedź brzmi: NIE. Ale... mamy coraz czulsze kamery, możliwe są coraz krótsze czasy naświetlania i wiadomo, chciałoby się zajrzeć głębiej w kosmos - co nie zawsze musi oznaczać dalej w sensie odległości. Obserwując ruchome obiekty, takie jak planetoidy, przy obecnym moim setupie: NEQ6 + SCT 8" nie zejdę głębiej niż na jakieś 17 magnitudo. A to dlatego, że chcąc zmierzyć pozycję asteroidy w sposób wartościowy dla Nauki, czas naświetlania klatki to kilka sekund. 17 mag to za mało, jak na odkrywcę ;). Koszty większych tub SCT rosną dużo bardziej niż ich możliwości, za chwilę pojawi się też problem z udźwigiem montażu. Dlatego zastanawiam się, czy kolejnym krokiem nie powinien być jakiś dobson z wielkim lustrem i prowadzeniem w dwóch osiach plus bardzo czuła kamera. Czy taki setup ma szansę przez 15 sekund poprowadzić się tak, by gwiazdy na zdjęciach były nie pojechane?

Przed NEQ6 miałem mojego SCT na montażu azymutalnym i jakieś 20% zdjęć było akceptowalnej jakości (choć to Nikon, inna matryca, z dużymi pikselami).

 

Co sądzicie o tym pomyśle?

 

Pzdr,

Gajowy

Link to comment
Share on other sites

Mój kolega raz się bawił w takie foto z dobsona goto 14" SW. Jeśli dobrze pamiętam, to rozsądne zdjęcia wychodziły do 10s, czasem do 15. Największym problemem była rotacja pola, samo prowadzenie powodowało mniejsze błędy (zazwyczaj). Myślę, że pewnym utrudnieniem mogłaby być precyzja goto, wydaje mi się że jest nieco gorsza, niż w EQ. Ale jeśli czasy 10s Cię zadowolą, to powinno to mieć sens.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mój kolega raz się bawił w takie foto z dobsona goto 14" SW. Jeśli dobrze pamiętam, to rozsądne zdjęcia wychodziły do 10s, czasem do 15. Największym problemem była rotacja pola, samo prowadzenie powodowało mniejsze błędy (zazwyczaj). Myślę, że pewnym utrudnieniem mogłaby być precyzja goto, wydaje mi się że jest nieco gorsza, niż w EQ. Ale jeśli czasy 10s Cię zadowolą, to powinno to mieć sens.

 

Z precyzją GoTo ta ja walczę teraz - przy ogniskowej SCT 2032mm mam pole widzenia w ASI290 ok. 10'x5'. Największe dobsony mają większe pole widzenia. Na marginesie powiem, że z precyzją GoTo walczę softwarowo - po zrobieniu fotki program mi ją automatycznie anlizuje i jeśli błąd jest większy niż 30" to wysyła polecenie synchronizacji do montażu i powtarza :). Ale to temat na inny wątek.

Co do porównania precyzji GoTO co do zasady między EQ i AZ-Alt, to nie zauważyłem różnicy, a nawet nie widzę teoretyczne uzasadnienia dla takowej :).

 

Martwi mnie rotacja, nawet o niej nie pomyślałem. Czy da się obliczyć, np. w pikselach lub sekundach łuku, jej istotność?

 

Pzdr,

Gajowy

Link to comment
Share on other sites

W niewielkim fragmencie nieba (okolice zenitu) czas maksymalny wynosi mniej niż 15 sekund, a reszta nieba pozwala na 25-30 sekund. Z kamery o mniejszej rozdzielczości pewnie dłużej, gdyż robiłem to za pomocą Canona EOS 60D i Virtuoso. Najlepiej fotografować obiekty nad zachodnim i wschodnim horyzontem, gdy rotacja pola jest najmniejsza. Wtedy można pokusić się o ponad 60 sekund.

Link to comment
Share on other sites

Efekt końcowy zawsze będzie tu kompromisem między ilością zebranego światła a "pojechaniem" obrazu - w zależności od tego co chce się osiągnąć, można częściowo rezygnować z jednego kosztem drugiego i odwrotnie.

 

Ja używam Dobsona 14" goto i uważam, że na sporym obszarze nieba można z powodzeniem stosować 25 sekund naświetlania. Ale to jest moje subiektywne zdanie. Mi taka jakość zdjęcia wystarczy - nie oczekuję cudów po montażu azymutalnym ale komuś innemu może wystarczać już nie będzie.

 

W załączeniu umieszczam pojedynczą klatkę M13, naświetlaną właśnie 25 sekund (3200 ISO). Na brzegi nie patrzcie bo nie miałem korektora komy.

 

Ja tam się nie zmam ale myślę, że jeśli ktoś nastawia się na robienie 10 sekundowych ujęć bo szuka planetoid, to chyba w ogóle nie ma tematu i takie rozwiązanie wydaje się optymalne?

 

 

M13_25sek.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.