Jump to content

Guest Bellatrix
 Share

Recommended Posts

No dobra, a czym się różnią asteroidy od komet? Bo nawet po przeczytaniu definicji można mieć wątpliwości :)

Asteroida - ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.

Kometa - małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by ciśnienie promieniowania mogło znacząco zmienić kierunek ich ruchu.

Pozdrawiam

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Bellatrix

Komety poruszają się po bardzo silnie ekscentrycznych orbitach. Zbudowane są w znacznej mierze z lodu wodnego oraz substancji o niskich temperaturach krzepięcia (łatwo sublimuących przy wyższych temperaturach- stąd warkocz gazowy komety). Z kolei asteroidy są zbudowane w przeważającej części z materii skalnej. Oprócz tego mają znacznie stabilniejsze i bardziej regularne orbity.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bellatrix

Wyjątki napewno są, tak jak mówisz. Granica między kometami a planetoidami jest raczej płynna i umowna. No ale komety jednak tę kscentryczność mają wyraźniejszą, nie mówiąc już o składzie.

Link to comment
Share on other sites

a czy mogą być planetoidy wyrzucone przez grawitację jakiejś planety poza Układ Słoneczny? Komety mogą przybyć spoza, albo zostać wyrzucone i mieć mimośród ponad 1. Czy takimi wyrzuconymi planetoidami mogą być jednopojawieniowe komety o mimośrodzie większym od 1?

Link to comment
Share on other sites

Podział na planetoidy i komety jest umowny i sprowadza się do wykształcania lub nie komy. Co ciekawe jest kilka obiektów (policzalnych na palcach jednej ręki), które zostały są zakwalifikowane zarówno do komet jak i planetoid. Np. taka (60558) Echeclus, która kilka dni temu, po kilku latach ponownie wyprodukowała otoczkę. Planetoida ta (jak i pozostałych kilka z tej grupy) ma oznaczenie zarówno jako planetoida (to co wyżej) jak i jako kometa (174P/Echeclus). Co ciekawe, pojawianie się otoczki nie ma w jej wypadku związku z peryhelium.

 

Pzdr,

Gajowy

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ale chodzi o komę stwierdzalną z Ziemi czy obiektywną. I ile ma mieć grubości?

Rozumiem, że koma to coś co otacza bolid z wszystkich stron, a więc i "do przodu" KONIECZNIE TEŻ!

No dobra, może lekko zostawać w tyle ale jej obraz ma mieć w przybliżeniu kulisty kształt ?

 

Czy aby na pewno koma to gaz, a nie gaz plus pył?

 

Pozdrawiam

Edited by ekolog
Link to comment
Share on other sites

Ale chodzi o komę stwierdzalną z Ziemi czy obiektywną. I ile ma mieć grubości?

Rozumiem, że koma to coś co otacza bolid z wszystkich stron, a więc i "do przodu" KONIECZNIE TEŻ!

No dobra, może lekko zostawać w tyle ale jej obraz ma mieć w przybliżeniu kulisty kształt ?

 

Czy aby na pewno koma to gaz, a nie gaz plus pył?

 

Pozdrawiam

 

Wydaje mi się, że dla celów klasyfikacyjnych wystarczy, że będzie jakakolwiek otoczka. Spece od komet niech się wypowiedzą, ale z tego co pamiętam, to koma to i gaz i pył.

 

Pzdr,

Gajowy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 36 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.