Skocz do zawartości

wklejanie LW na stopkę mocującą


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Zaryzykuję kolejne pytanie, może ktoś odpowie mimo zlotu ;)

 

Jaka jest technika naklejania stopki na LW (tej stopki mocującej do pająka) - jak, ile, gdzie kapnąć klejem? I jakiego kleju użyć?

 

Jak odkleić stare lustro od stopki? Siłowo? :)

 

"Odklejanie" przeprowadzam poprzez odcinaniem żyletką - uwaga, żeby się nie pokaleczyć.

Klejenie natomiast silikonem -> uchwyt ze szkłem cały po owalu -> szkło z LW w trzech punktach. Zwykle czekam 48 godzin na utwardzenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to upewnię się czy dobrze zrozumiałem:

- (to sobie dopisałem :)) odtłuszczam stopkę, odtłuszczam fragment LW pod stopką

- stopkę pokrywam silikonem po obwodzie, a na LW daje trzy punkty silikonu

- dociskam z wyczuciem i odstawiam na 48h

 

Silikon taki zwykły sanitarny?

 

Czy jest ryzyko powstania naprężeń przez niewłaściwą... technikę? Kiedyś miałem do czynienia z teleskopem w którym nie dało się ustawić ostrości, gwiazdy były mega rozciągnięte - przyczyną były naprężenia na niewłaściwie wklejonym LW (tak twierdził sprzedawca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej klej do luster (taki silikonowy). Jest trochę twardszy/pewniejszy od sanitarnego. Dla uniknięcia naprężeń widziałem że daje się podkładki dystansowe z korka, tak by tego silikonu było 2...3mm grubości. Jeśli kleju jest "grubiej" to nie będą tak się przenosiły naprężenia styczne (te od rozszerzalności termicznej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to upewnię się czy dobrze zrozumiałem:

- (to sobie dopisałem :)) odtłuszczam stopkę, odtłuszczam fragment LW pod stopką

- stopkę pokrywam silikonem po obwodzie, a na LW daje trzy punkty silikonu

- dociskam z wyczuciem i odstawiam na 48h

 

Silikon taki zwykły sanitarny?

 

Czy jest ryzyko powstania naprężeń przez niewłaściwą... technikę? Kiedyś miałem do czynienia z teleskopem w którym nie dało się ustawić ostrości, gwiazdy były mega rozciągnięte - przyczyną były naprężenia na niewłaściwie wklejonym LW (tak twierdził sprzedawca).

 

Niestety, źle zrozumiałeś.

Mam tylko takie starsze zdjęcie, ale chyba widać wszystko. Na LW tylko 3 punkty na szkło po obwodzie. Jeżeli przykleisz bezpośrednio do uchwytu alu, to będziesz miał cały układ podatny na zmiany termiczne.

 

Silikon.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkupiłem kiedyś używane LW przyklejone z separacją jak na zdjęciu JaLe i miało potężny astygmatyzm przy zmianach temp. Przerobiłem na 3 punkty klejenia silikonem bez separacji ale grube na 2-3mm i śmiga jak złoto, do dziś jest moim najlepszym LW.

 

Przyczyna problemu? prawdopodobnie klejący z separacją nie doceniają możliwości zbyt cienkiej warstwy silikonu do przenoszenia naprężeń a grubej warstwy nie dadzą bo przecież jest separacja, więc po co.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.