Skocz do zawartości

Operacja: księżycowy centralny południk


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję. Może dodatkowym podziękowaniem, będzie ciąg dalszy reportażu i kolejne zdjęcia. No i podsumowanie.

 

 

Poniedziałek, 12 września br. Gloria Humorum.

 

Ostatni dzień przedłużonego (nieplanowanie) weekendu obserwacyjnego. Tak, wilgotny (od Mare Humorum), zamglony (od Mare Nubium), ale jasny i położony trochę wyżej (od Mare Serenitatis) Księżyc, 3 dni po pierwszej kwadrze. Wypieszczony przez pulchne i miejscami włókniste wieczorne chmury, które urządziły barwny i zmysłowy pokaz, koloryzując lub przesłaniając Srebrny Glob, czyniąc jednocześnie zamęt i popłoch w moich poczynaniach, bo niepewność pogodowa stała się nagle pierwszoplanowym aspektem. Pogoda jednak wróciła, choć za chmurami ciągnęła się olbrzymia przestrzeń mglistego powietrza i z rzadka, niewielkich pasemek obłoków. Nie było rewelacji, ale obraz z Barlowem Ultima 2x był obiecujący i to właśnie kilku kadrom z ekwiwalentnej ogniskowej F 1800 (po zmniejszeniu przy obróbce) poświęciłem sesję zdjęciową.

 

Zatoka Tęcz z opalizującą zachodnią krawędzią.

 

Sinus Iridum_B2x_12.09.2016r_21.17_TS152F1800_ASI120M_redGSO#29_UVIR-cut_90%....jpg

 

Północna część Morza Wilgoci (Mare Humorum): "pączkujący" Gassendi z dobrze widocznymi rowami (Rimae Gassendi) i przytulonymi od północy "mniejszymi braćmi": Gassendi A i Gassendi B; na górze przy krawędzi zdjęcia, przypominający Fracatoriusa, w połowie zatopiony w morzu magmy - Letronne; przy zachodniej krawędzi Morza Wilgoci, jako część struktury grzbietów (dolna krawędź zdjęcia) pięknie oświetlona Rupes Liebig (siostra Rupes Recta na Mare Nubium), w towarzystwie dwóch niewielkich kraterków.

 

Gassendi, Mare Humorum_B2x_12.09.2016r_21.13_TS152F1800_ASI120M_redGSO#29_UVIR-cut_90%....jpg

 

Szeroki kadr (pełnoklatkowy) południowo zachodniego fragmentu terminatora, z charakterystycznym podłużnym kraterem Schiller, który jest północną granicą Basenu Schiller-Zucchius, widocznym w "maskowaniu" masywnych cieni. Przy prawej krawędzi kadru duże kratery: Longomontanus i Clavius.

 

Schiller,Longomontanus_B2x_12.09.2016r_21.30_TS152F1800_ASI120M_redGSO#29_UVIR-cut_90%....jpg

 

Refraktor achromatyczny TS 152/900, Barlow Vixen Ultima 2x (krotność w tej konfiguracji: 2,3x), ASI 120M z filtrami: redGSO#29 i UV/IR-cut, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (150/2500), Registax 6.

 

Podsumowanie.

Reportaż nie byłby pełny, gdybym w prezentacji całego anturażu, nie pokazał testowanego sprzętu, czyli refraktora TS 152/900. Łącznie w siedmiu sesjach zdjęciowych poznawałem jego możliwości, zalety, wady - konfigurowałem z różnymi filtrami, aby świadomie i w miarę sprawnie używać go w określonych sytuacjach. Miał być alternatywą dla MAKa 150 do zdjęć Księżyca na niskich wysokościach i we wczesnych i późnych jego fazach. Chyba nigdy nie porównam obu sprzętów w sytuacji gdy Księżyc będzie wyżej niż 30 stopni i w dobrych warunkach widoczności, ale mając na uwadze wyniki z wczorajszego dnia, intuicja podpowiada mi, że skala F 1800 mm może być z powodzeniem stosowana na obu sprzętach. Przewaga MAKa w skalach większych niż 1800 mm, czyni go bardziej uniwersalnym instrumentem. Stosując filtry dające wąskie lub jedynie zawężone spektrum światła, można nie przejmować się zbytnio określeniem "refraktor achromatyczny", czyli używając młodzieżowego slangu - "badziewny". Odkryłem w nim cechy upodabniające go do sprzętu ED, ale żeby je wykorzystać, trzeba uciec się do wyrafinowanych zabiegów.

 

1 TS152..900 na EQ_ATM.jpg

2 TS152..900 na EQ_ATM.jpg

Powszechnie, testy służą do odkrywania mankamentów sprzętu, często mają na celu zdegradowanie jakiegoś modelu w hierarchii wielu innych, podobnych, gdy dotychczasowa opinia o nim była raczej pochlebna. Ja postanowiłem podbudować swoją opinię o refraktorze TS i stałem się restauratorem jego renomy. Jego cena, obarczona dotychczas klauzulą "jeszcze się do czegoś przyda", czyli tak na pograniczu stwierdzenia: "nadzieja umiera ostatnia" i "dawnych wspomnień czar" - została podbita w stopniu przypominajacym giełdową hossę. Nie pytajcie więc: ile wydałem? Mówię Wam - jaki mam skarb!

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu kilku dni uporałem się z resztą materiału z 12 września. Są to dwa kadry z ogniskowej F-900 mm, przedstawiające terminator. Miały być kadrami referencyjnymi dla zdjęć z Barlowem 2x, które wstawiłem już wcześniej. Powinny uzupełniać test, bo odnoszę wrażenie, że zdjęcia z Barlowem (F-1800 mm) są dużo lepsze. Nie mogę wykluczyć, że na okres tych 30 minut warunki się poprawiły, bo nie chodzi tu o wpływ samych filtrów - różnych w obu konfiguracjach.

 

Szersze kadry dają też możliwość dostrzeżenia paru subtelności na "gładkich" partiach księżycowej powierzchni.

 

Refraktor achromatyczny TS 152/900, ASI 120M z filtrami Baader Solar Continuum i UV/IR-cut, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (150/2500), Registax 6.

M.Humorum,Longomontanus_12.09.2016r_21.45_TS152..900_ASI120M_SolCont-UVIR-cut_120%....jpg

Sinus Iridum, Copernicus_12.09.2016r_20.58_TS152..900_ASI120M_SolCont-UVIR-cut_120%....jpg

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.