Skocz do zawartości

Zakrycie Neptuna przez Księżyc - 15 września 2016 roku


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wieczorem 15 września 2016 roku będzie widoczne zakrycie Neptuna przez Księżyc. Bardzo trudne do rejestracji, gdyż okultacja po nieoświetlonej stronie nastąpi dzień przed pełnią (16 września mamy półcieniowe zaćmienie Księżyca). Nie zniechęcam do podejmowania prób obserwacji za pomocą swoich teleskopów.

 

W mojej lokalizacji zakrycie nastąpi około godziny 21:32 (jeszcze potrzebuję potwierdzenie), a w innych częściach kraju będzie różniło się maksymalnie 10 minut (np. we Wrocławiu o 21:22).

 

Miałem przegapić to zjawisko ze względu na wyjazd, jednak w ostatni chwili dowiedziałem się, że zostaję. Z tego powodu tradycyjnie robimy transmisję na żywo, na którą serdecznie zapraszam. Pogoda ma być bardzo dobra i będziemy śledzili oba obiekty od samego wschodu. Stąd stream rozpoczynamy o 19:30, aby przygotować wszystkie ustawienia i być gotowym na obserwacje. U mnie właśnie najpóźniej w kraju, więc po swoich obserwacjach (mam nadzieję, że udanych) warto sprawdzić na transmisji czy faktycznie było możliwe do obserwacji :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=6O-P_iWO5r4&feature=youtu.be

Zakrycie Neptuna przez Księżyc - 15 września 2016 roku.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej lokalizacji zakrycie nastąpi około godziny 21:32 (jeszcze potrzebuję potwierdzenie), a w innych częściach kraju będzie różniło się maksymalnie 10 minut (np. we Wrocławiu o 21:22).

 

Jeśli twoja lokalizacja to Suwałki, to Occult 4.2.0.3 pokazuje, że tam zakrycie nastąpi dokładnie o 21:33:02, zaś odkrycie o 22:19:23.

 

Poniżej mapka z tego samego programu z obszarem widoczności zakrycia Neptuna (dla wszystkich mapek legenda: owale cyjanowe - zakrycie podczas wschodu, obszar lewy, i zachodu, obszar prawy, Księżyca; czerwona linia przerywana - zakrycie podczas dnia; linia granatowa - zakrycia podczas zmierzchu, linia biała - zakrycie w trakcie nocy):

 

world_map_neptune_occultation_sep_15.png

 

 

Warto dodać, że kilka godzin później nastąpi zakrycie znacznie jaśniejszej i przez to znacznie lepiej widocznej gwiazdy λ Aquarii.

 

Mapka z obszarem widoczności zakrycia tej gwiazdy:

 

world_map_lambda_aqr_occultation_sep_15.png

 

 

Pod spodem tabela z czasami zakryć i odkryć planety i gwiazdy dla kilku miast w Polsce (niestety w formie obrazka, bo tutaj nie da się wstawić samej tabeli, jako np. kodu html):

 

zakrycie_neptuna_i_lambda_aqr_15_wrz_2016.png

 

 

3 dni później, w nocy z 18 na 19 września Księżyc, już w mniejszej fazie 93% zakryje gwiazdę ν Psc. Mapka z obszarem widoczności zakrycia:

 

wold_map_occultation_nu_psc_sep_18.png

 

 

 

i tabela z czasami:

 

zakrycie_nu_psc_18_wrz_2016.png

 

 

 

Jak łatwo zauważyć, w przypadku obu gwiazd przez Polskę będzie przebiegać granica zjawiska, a na tej granicy będzie widoczne zakrycie brzegowe. Ciekawostka jest taka, że zakrycie pierwszej z gwiazd będzie widoczne tam, gdzie niewidoczne będzie zakrycie drugiej. I odwrotnie.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba ustawić brzeg Księżyca przy krawędzi kadru, żeby go ledwo było widać i pewnie użyć barlowa dla zmniejszenia światłosiły, tym samym do zmniejszenia kontrastu.. Dobrać optymalną migawkę, gain i gammę, aby planeta była widoczna, może się uda. Neptun zniknie jeszcze przy ciemnym brzegu. Grzej przy odkryciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamery planetarne sobie poradzą (czyli jak np. ASI120MC). Z lustrzankami jest zdecydowanie gorzej.

 

Widzę, że na portalach społecznościowych mówi się sporo o zakryciu Neptuna, a przy czerwcowym była niemal cisza. Wtedy mieliśmy spore szanse, a tym razem większość zawiedzie się, że nie udało się znaleźć planetę przy tak silnym blasku Księżyca. Trzymam za wszystkich kciuki i czekam na relacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej stronie można wyliczyć efemerydę dla swojej miejscowości ?

Najprościej - jeśli chcesz zobaczyć tylko wizualizację - w Stellarium :)

 

Zmieniłem zdanie i filmować będę lustrzanką Nikon D610, z nikonoswkim konwerterem 2x, więc przy ogniskowej 5400 mm :)

Pewnie przłączę aparat na tryb "crop DX" więc efektywna ogniskowa wzrośnie do niebotycznych 8100 mm!

Obym poprawnie ustawił oś na biegun.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpuszczam. Jeszcze 20 minut temu ledwo widziałem Neptuna przy dość ciemnym tle. Została godzina, a już ginie we flarze Księżyca. Myślę, że SCTki i MAKi jeszcze sobie poradzą, tak więc warto próbować.

 

Tymczasem idę poavikować sobie Księżyc, skoro mam już wszystko gotowe :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wystawiłem refraktor SW90/900 i starego 5 calowego SCT. W SW Neptun zginął już o 19h 30, w SCT założyłem zooma i jeszcze kombinując z powiększeniem oraz rantem domu widziałem słabnącego Neptuna do około 19h50.

Tak więc z moim sprzętem nie ma szans na obserwacje odkrycia. Ponieważ sprzęt wychłodzony to jeszcze trochę popatrzę jak powoli ginie te kilka procent nie oświetlonej tarczy Księżyca.

Zbyszek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ją Refraktor 150/750 okular celestron luminos plus Barlow Gso ed 2x czyli pow. Rzędu 150x rant księżyca praktycznie na diafragmi i widzę Neptuna jak dochodzi :) czyli da się.

Ciekawe czy połknie go zaraz księżyc czy aberacja :)

Edytowane przez mm1983
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo mam 30 minut nagrania i jedynie złapałem przelatujący cień na tarczy księżyca. Neptuna w Warszawie chyba nie było szans zobaczyć. Rozjaśniałem jak mogłem. Plus obserwacji to 20000 klatek księżyca do obróbki. https://www.dropbox.com/s/6d6gf36g6axomiq/cien%20na%20ksiezycu.avi?dl=0

Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=li9NlbES9vY
Złapałem coś takiego. Przy zakryciu jest na środku kadru miej więcej, a odkryciu na samym dole :)

Użyłem ASI 034 MC i teleskopu MAK 127 z soczewką barlowa 1,5x;parametry: czas 1s, gain 30, f/17,7 Edytowane przez ANowak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.