Jump to content

Daphile - coś dla miłośników PC Audio


Loki
 Share

Recommended Posts

Przyszło mi do głowy, żeby tym z Was, którzy lubicie słuchać muzyki, a za źródło robi stacjonarny komputer, podpowiedzieć rozwiązanie, które jest proste, tanie i na wyciągnięcie ręki.

Muzyki słucham od małego. Od młodzieńca gonię za przyzwoitą jakością. Audiofilem bym siebie nie nazwał, ale też nie lekceważę zaleceń i kolumny łączę ze wzmacniaczem dobrym kablem, a nie skrętką komputerową. Słuchałem kaset, czarnych krążków, CD i skończyłem na bezstratnych plikach FLAC.

Sęk w tym, że nie ma tanich a dobrych źródeł dla dźwiękowych plików - piszę o ofercie typowych urządzeń. Skoro kiedyś do słuchania muzyki kupowało się magnetofon lub gramofon, to idąc z duchem czasu przydałby się jakiś odpowiednik tych urządzeń, który pracować będzie w domowym systemie audio.

 

Wybór jest dość ograniczony. Są odtwarzacze strumieniowe, z możliwością odtwarzania muzyki z nośników typu dysk twardy, dysk NAS czy pendrive, ale to drogie urządzenia, a na pewno nie chcę być królikiem doświadczalnym i testować czy sposób obsługi i szybkość działania będzie mi odpowiadać. Wiem z testów, że są z tym problemy.

Są też macierze NAS wiem, że niektóre z nich uruchamiają własne środowisko z możliwością odtwarzania muzyki. Sęk w tym, że nie mam pojęcia co owo środowisko robi z moimi plikami. Być może "z dbałości" o obciążenie sieci tnie pliki do niższych bitratów (jak np. Google Play) lub nie da się obejść systemowego miksera, który również obetnie pliki (jak to jest np. w Windows). Zresztą, takie serwery NAS też do tanich nie należą.

 

Po dłuższych poszukiwania znalazłem rozwiązanie dla siebie. Nie twierdzę, że jest idealne ale mi pasuje, bo w gruncie rzeczy udało się je urządzić całkiem wygodnie.

Podstawą jest system operacyjny o wdzięcznej nazwie Daphile. Nie będę wklejał linków - Google Was pokieruje. Jest to specjalna, malutka dystrybucja linuxa wykorzystująca także opensource-owy kod squeezboxa (którego Logitech już porzucił). Cały system przeznaczony jest wyłącznie odtwarzania plików dźwiękowych. Jest bit-perfect, można włączyć upsampling.

Współpracuje z większością (jeśli nie wszystkimi) DAC-ami USB.

No dobrze. System jest, ale na czym go postawić. Sprzęt powinien spełniać trzy zasadnicze wymagania:

- musi dać radę obsłużyć ten specyficzny OS - z tym nie ma problemu, wymagania są minimalne,

- powinien być energooszczędny,

- MUSI BYĆ CICHY :) zero wiatraków.

 

Szukałem czegoś, co spełnia te warunki. Wcale nie jest łatwo. Mało kto chwali się brakiem wiatraków w obudowie. W końcu na jakimś forum trafiłem na informację, że do obsługi Daphile-a świetnie nadają się ThinClient czyli minikomputerki współpracujące z serwerami terminali. Nowe kosztują poważne pieniądze. Urządzenia poleasingowe, w doskonałym stanie są do kupienia w przedziale 50 - 350 złotych.

Nie obyło się bez schodów. Pierwszy zakupiony terminal: Fujitsu S-550II wrócił do sprzedawcy. Stan super, ale nie działał, a na wyjścia podawał stałe napięcie. Na szczęście odkryłem to zanim podłączyłem swojego DAC-a.

Drugi w kolejności, podobnie wyposażony, terminal WySe. Cena: 99 zł. Sempron 200U na pokładzie. 2GB RAM i uwaga: 2GB pamięci flash. Nie chciałem twardego dysku, bo hałasują.

Komputerek jest w całości pasywnie chłodzony. Pamięci flash starcza na instalację systemu (z naddatkiem) a muzykę dostarczam poprzez 128GB pendrive.

Urządzenie pracuje dzień i noc. Nie wyłączam go w ogóle. Nie potrzebna jest mysz czy klawiatura - dostęp realizowany jest przez przegladarkę z innego domowego komputera.

Po konfiguracji można go także (poprzez domowe WiFi) obsługiwać ze smartfona poprzez aplikację (używam squeezera). Obsługuje też Spotify, Tidal i internetowe stacje radiowe, robi więc także za odtwarzacz strumieniowy.

Wisienką na torcie był fakt, że mój Arcam irDAC ma pilota, którym można zmieniać wejścia cyfrowe w DAC-u. Na pilocie są też przyciski start, stop, next, previous oraz sterowanie głośnością bo Arcam wyszedł z założenia, że jeśli DAC będzie pracował z ich wzmacniaczem i odtwarzaczem CD, to użytkownik doceni możliwość sterowania z jednego pilota.

Użytkownik docenił, bo Daphile ma funkcję przypisywania poleceń do przechwyconych klawiszy, a funkcje pilota po USB trafiały do systemu. W ten sposób obsługę odtwarzania mam także zrealizowaną za pomocą pilota.

To tyle. Może komuś kiedyś przyda się ta informacja. Sorki, za dlugi wpis.

 

 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

http://www.advantech.com/products/1-2jkbyz/ark-1503/mod_ac7e4808-43de-4134-a487-52df5ebb11b8

Od razu przyszło mi na myśl. Pewnego czasu nasza firma handlowała czymś takim. Wsadzasz SSD albo kartę flash 8Gb. Pasywne chłodzenie. U niektórych klientów chodzi to od 5-6 lat non stop. Co może paść to HDD albo zasilacz.

Nowe jest dość drogie ale na allegro można chyba wyszukać.

Link to comment
Share on other sites

Dobra ok. Ale zastanówmy się. Takie urządzenie ma swoją kartę dźwiękową. A jeśli mówimy o jakości dźwięku to nie wydaje mi się żeby takie "pitu pitu" mogło dawać coś więcej niż np: nowszy telefon albo kieszonkowy odtwarzacz.

Link to comment
Share on other sites

Do tego celu uzywam Rapsberry Pi podlaczonego do DACa E-MU 0204, a ten kabluje ze wzmacniaczem audio. Utwory we FLAC mam zapisane na karcie SD w Malinie.

Wysylam je poprzez SFTP, steruje odtwarzaniem dzieki

ssh -X
System to normalny Raspbian. Edited by r.ziomber
Link to comment
Share on other sites

Dobra ok. Ale zastanówmy się. Takie urządzenie ma swoją kartę dźwiękową. A jeśli mówimy o jakości dźwięku to nie wydaje mi się żeby takie "pitu pitu" mogło dawać coś więcej niż np: nowszy telefon albo kieszonkowy odtwarzacz.

 

Szczerze mowiąc, nie wiem czy ma. Pewnie tak. Używam zewnętrznego przetwornika DA.

 

Raspberry PI to jest rozwiązanie. Koszty są podobne (lub wyższe) i wymaga trochę więcej wiedzy niż ta potrzebna do instalacji Daphile-a. Ale absolutnie nie neguję, to jest również fajna i niedroga opcja.

Link to comment
Share on other sites

Mowimy tu chyba (przynajmniej ja ;-) o DACach na USB. Do Raspberry sa rowniez dedykowane DACi na I2C. Wpina sie je do pinow GPIO.

http://malinowepi.pl/post/133926780818/hifiberry-dac-karta-dźwiękowa-dla-raspberry-pi

 

Współpracuje z większością (jeśli nie wszystkimi) DAC-ami USB.

Edited by r.ziomber
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.