Jump to content

BELLATRIX, błękitna wojowniczka


Guest Bellatrix
 Share

Recommended Posts

Guest Bellatrix

BELLATRIX, BŁĘKITNA WOJOWNICZKA

post-29939-0-23018400-1473858876_thumb.png

Gamma Orionis, zwana zwyczajowo Bellatrix, to trzecia pod wzdlędem jasności gwiazda konstelacji Oriona. Jej jasność wizualna to 1,64m. Spośród wszystkich gwiazd nocnego nieba, plasuje się na dwudziestym siódmym miejscu. Razem z jasnymi gwiazdami swego gwiazdozbioru (m.in. Betelgezą, Riglem oraz Saifem), Bellatrix tworzy zarys Oriona. Jest położona w miejscu jego lewego ramienia. Nazawa "Bellatrix" oznacza z łacińskiego tyle co "wojowniczka". Innym jej określeniem jest również "Gwiazda Amazonek".

post-29939-0-88707200-1473858877.jpg

Parametry fizyko-chemiczne:

Gamma Orionis nie należy do najjaśniejszych gwiazd- nadolbrzymów, jak to jest w przypadku np. Betelgezy czy Rigla. Za to jest zapewne jedną z najgorętszych gwiazd widocznych gołym okiem.

γ Ori jest bardzo silnym źródłem promieniowania ultrafioletowego. Jest około 7100x jaśniejsza od Słońca, a jej promień blisko 6-krotnie przewyższa promień naszej Dziennej Gwiazdy. Promień kątowy Bellatrix to zaledwie 0,00072 sekundy łuku. Zalicza się do typu widmowego B2 III, a temperatura jej powierzchni wynosi blisko 22.000 K. Pod tym względem jest podobna do Spiki, Sauli czy Adhary oraz gwiazd z Pasa Oriona. Bellatix zalicza się do klasy jasności III, a więc do olbrzymów. Charakteryzuje się bardzo niskim wskaźnikiem barwy B-V (-0,22) i posiada wyjątkowo urokliwy błękitny kolor, mocno wyróżniający ją na tle reszty gwiazd Oriona. Intensywny błękit jest dobrze widoczny podczas obserwacji prowadzonych gołym okiem jak i przy użyciu sprzętu optycznego.

W widmie spektroskopowym Bellatrix obecne są słabe linie helu jednokrotnie zjonizowanego. Temperatura 22.000k jest niewystarczająca do całkowitej jonizacji atomów helu, ale za to w zupełności wystarcza do deelektronizacji wodoru. Oprócz tego widmo spektroskopowe Gammy Orionis wskazuje na zawartość atomowego neutralnego helu.

 

Rozmieszczenie w przestrzeni:

Bellatrix jest oddalona od Ziemi o dystans 250 lat świetlnych. Spośród wszystkich jasnych gwiazd gwiazdozbioru, Bellatrix leży najbliżej naszej planety (patrz: tabela nr 1).

post-29939-0-84792500-1473858880.png

Z tego powodu naukowcy spekulują, iż γ Ori nie powstała we wspólnym molekularnym obloku wodorowym. W obłoku tym prawdopodobnie narodziła się większość gorących niebieskich gwiazd Oriona. Są one powiązane fizycznie z obłokiem, z kolei Bellatrix jest gwiazdą niezależną i niepowiązaną grawitacyjnie z tym obiektem mgławicowym.

 

Gwiazda-wzorzec:

Gamma Orionis została w 1963r. uznana jako wzorzec, gwiazda o stałej jasności, która miała znaczenie przy ocenie zmian jasności innych gwiazd. Bellatrix jest jasna, a wówczas uchodziła za gwiazdę niezmienną. Jednakże w 1988r. Zauważono, że jasność γ Ori waha się w wąskim zakresie: 1,59m do 1,64m. Wówczas nie spełniała już wymogów gwiazdy wzorcowej.

 

Przyszłość Gammy Orionis:

γ Ori posiada masę nieco ponad ośmiu mas Słońca., a zatem znajduje się na pograniczu minimalnej masy niezbędnej do zakończenia cyklu życiowego wg mechanizmu supernowej. Jeśli mimo wszystko, na skutek oddziaływania wiatru gwiazdowego, Bellatrix utraci zbyt wiele materii i nie spełni wymaganych kryteriów masowych, skończy jako masywny biały karzeł.

Szacuje się, że w przeciągu kilku milionów lat Gamma Orionis przekształci się w pomarańczowego olbrzyma. Na obecnym etapie, Bellatrix opuściła już ciąg główny, a jej otoczka uległa ekspansji zwiększając rozmiar gwiazdy i tym samym znacznie obniżając jej gęstość.

 

Blada towarzyszka:

Bellatrix posiada gwiazdę towarzyszącą: Gammę Orionis B. Jest ona oddalona od składowej pierwotnej o 178'' i posiada jasność wizualną 10,5m. Należy do typu widmowego M0 i jest czerwoną gwiazdą ciągu głównego o masie bliskiej połowie masy Słońca. Podejrzenia o istnieniu trzech bardzo ciemnych gwiazd systemu, w rzekomej odległości 6'', 12'' i 12'' zostało zdementowane.

 

Obserwacje:

Najlepszym czasem na obserwację Bellatrix jest zima, a zwłaszcza grudzień i styczeń. Wówczas gwiazda góruje wysoko nad horyzontem i jest widoczna przez całą noc.

post-29939-0-94821700-1473858864.jpg

 

 

 

Źródo:

 

 1. SIMBAD Astronomical Database

 2. Strona internetowa Jima Kalera, profesora astronomii z University of Illinois

 3. The Bright Stars Catalogue, 5th Revised Ed.

 4. M. Millward „Major Stars of The Orion Constellation”

Link to comment
Share on other sites

W końcu doczekałem się tego artykułu. Może proszące spojrzenie w kierunku gwiazd Oriona, w tym gammy Orionis, w ostatni sierpniowy weekend kiedy fotografowałem Księżyc, dotarło do autorki artykułu? Hm, przeceniam swój wpływ na to. Cieszę się kolejnym przeglądowym artykułem.

Edited by Loxley
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.