Skocz do zawartości

Lista tranzytujących planet pozasłonecznych dostępnych amatorsko


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Super, że to znalazłeś i zamieściłeś. Wprawdzie te gwiazdy są w bazie AAVSO (oznaczenie Ep), ale trudno je w prosty sposób wyłowić spośród tysięcy zaćmieniowych a dzięki Tobie wszystko mamy podane na talerzu. Za to w bazie AAVSO mamy dokładne efemerydy. Ciekawe, że dla niektórych gwiazd są różnice delta magnitudo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabela na pewno przydatna, lecz moim zdaniem lepsza byłaby kolejność według rosnącej rektascensji/gwiazdozbiorów. Wtedy lepiej byłoby widać, które z gwiazd są widoczne w danym miesiącu i które są niedaleko siebie, i można je obserwować jednej nocy. Inna przydatna informacja, której nie ma w tej tabeli, to tzw. epoka 0 (oznaczana najczęściej T_0), czyli moment maksimum zaćmienia, lub przejście przez południk centralny danej gwiazdy. Mając taką informację względnie łatwo jest obliczyć sobie wystąpienie kolejnego minimum. Jeśli masz gdzieś dostęp do tych epok, to warto je dodać do tabelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można posegregować na kilka sposobów - szkoda, że nie da się jednym przyciskiem :) Tabelka została przygotowana do artykułu do Astronomii, a kolejność planet (względem jasności gwiazdy) wzięła się akurat z kontekstu (dostępność gwiazd danym zestawem). A ponieważ efemerydy już są tam publikowane, jednym zdaniem dopisałem odnośnik i epoka nie miała już większego znaczenia.

 

Jak znajdę czas, to postaram się dodać epokę do tej tabelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabela na pewno przydatna, lecz moim zdaniem lepsza byłaby kolejność według rosnącej rektascensji/gwiazdozbiorów. Wtedy lepiej byłoby widać, które z gwiazd są widoczne w danym miesiącu i które są niedaleko siebie, i można je obserwować jednej nocy.

 

Trochę ich jest, ale jak wrócę z Polski do domu, postaram się wrzucić wszystkie jako osobną warstwę na mapę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktualizacja

Mam bardzo ciekawą wiadomość. Porównałem dane katalogowe z ETD oraz wyniki obserwacji, które zostały do nich przesłane. Okazuje się, że w większości przypadków spadek jasności jest większy, niż jest to podawane. Na przykład, planeta HD 209458 b według katalogu przyczynia się do spadku jasności 0.0162 mag. Ale według obserwatorów, wszystkim wychodzi w okolicy 0.0190 mag. A w niektórych przypadkach różnica jest kolosalna (np. WASP-80b blisko 0.01 mag)! Z tego powodu wstawiłem do tabelki nową kolumnę, która umożliwia porównanie wartości rzeczywistej katalogowej oraz wyznaczonej przez amatorów i profesjonalistów. Tylko w kilku przypadkach wychodzi trochę mniej, dlatego wyrzuciłem jedną z planet (i tak w Polsce zawsze jest nisko). Ale za to mogę zamieścić do tabeli 10 nowych planet (oznaczonych jako [N]), dzięki czemu lista jest pełniejsza! Nie dodałem tylko informacji o inklinacji orbity - tym zajmę się podczas kolejnej aktualizacji.

 

Większa ilość planet to również większa różnorodność do obserwacji. Korzystając z mojego obecnego setupu, w zasięgu miałem 5 planet pozasłonecznych. Teraz jest ich 7 :)

 

PS: Do listy można by dodać jeszcze przynajmniej 10 innych planet, jednak mamy jeszcze za mało obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wczoraj w bazie Exoplanet.eu opublikowano odkrycie nowych kilku tranzytujących planet pozasłonecznych. Jedna z nich to WASP-107 b znajdująca się w konstelacji Panny. Dzięki dużej jasności (11.6 mag) i dużej amplitudzie (0.0233 mag), została wprowadzona do tabeli.

 

Jedna z egzoplanet była dość blisko spełnienia wymagań, jednak trzymamy się ogólnych zasad - same najłatwiej dostępne :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z egzoplanet była dość blisko spełnienia wymagań, jednak trzymamy się ogólnych zasad - same najłatwiej dostępne :)

 

Trochę się pomyliłem. XO-6 b ma jednak wystarczająco duży spadek jasności (>0.01 mag dla <11 mag). Powitajmy ją również na liście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Do listy dołącza nowo odkryta egzoplaneta HAT-P-67 b. Dane pochodzące z ETD muszą być błędne, gdyż planeta o takich parametrach nie może przechodzić na tle tarczy przez 7 godzin. Informacja o głębokości tranzytu (0.015-0.020 mag) i długości trwania będzie wkrótce zaktualizowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Do listy dołącza nowa planeta EPIC 228735255 b. Artykuł o odkryciu wysłano 21 czerwca, natomiast dzisiaj pojawiła się w bazie danych egzoplanet.

Jako ciekawostkę dodam, że mogę być współodkrywcą tego obiektu. Została odnaleziona w danych z misji K2 Keplera i istnieją 49% szanse, że kiedykolwiek ją sklasyfikowałem. Czekamy na więcej informacji. Byłoby świetnie, gdyż mógłbym dodatkowo zaobserwować ją za pomocą swojego zestawu obserwacyjnego!

 

https://www.zooniverse.org/projects/ianc2/exoplanet-explorers/talk/821/377833

 

Lista planet dostępnych amatorsko zostanie wkrótce zaktualizowana w nieco inny sposób. Dla przykładu, dla mnie zdecydowanie jest łatwiej zarejestrować tranzyt 0.005 mag dla gwiazdy 9 mag niż 0.02 mag dla gwiazdy 13 mag. Więc będzie trzeba zrobić dodatkową rubrykę informującą np. od jakiej apertury jest dostępna.

New planet.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam takie pytanie właśnie odnośnie tej minimalnej apertury - jak to jest: naświetlam klatki 100mm refraktorem 1s albo 100s i zasięg gwiazdowy jest taki sam? Naświetlam 100mm reflektorem: czy zasięg gwiazdowy taki sam jak dla refraktora? Zmieniam kamerę z dslr na dedykowaną astrofoto: czy jest lepiej z zasięgiem? Jak widać ogólne pytanie brzmi: co oprócz apertury ma wpływ na zasięg gwiazdowy i "nadawanie się" sprzętu do fotometrii?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Mam takie pytanie właśnie odnośnie tej minimalnej apertury - jak to jest: naświetlam klatki 100mm refraktorem 1s albo 100s i zasięg gwiazdowy jest taki sam? Naświetlam 100mm reflektorem: czy zasięg gwiazdowy taki sam jak dla refraktora? Zmieniam kamerę z dslr na dedykowaną astrofoto: czy jest lepiej z zasięgiem? Jak widać ogólne pytanie brzmi: co oprócz apertury ma wpływ na zasięg gwiazdowy i "nadawanie się" sprzętu do fotometrii?

 

Tutaj mniej więcej można zastosować taką metodę, że 1 mag słabsze obiekty monitorujemy przy 2.5x dłuższym czasie ekspozycji. Przy innym czasie naświetlania (ale takiej samej reszcie parametrów), wychodzi inna wartość magnitudo na odpowiednio wysyconych gwiazdach. Na przykład, dla parametrów ISO 200, 25s, 200mm, f/4.0 (z Canona 60D) dawało około 7.8 magnitudo. Gdybym chciał rejestrować tranzyt dla gwiazdy 8.8 mag, wydłużam czas ekspozycji o 2.5 razy (a więc 62.5 sekundy). 25s dla gwiazdy 8.8 mag to jest za mało - jest niedoświetlona. Chyba, że zwiększę aperturę lub ISO. Ale to już trzeba dostosować podczas obserwacji. 

 

Refraktor i reflektor - nie do końca. W Newtonach będzie jeszcze obstrukcja centralna. Stąd zamiast 114/500 w tubie, którą niedawno miałem, wychodziło jakieś 95/500 dla porównania do refraktora. Co do kamerki i lustrzanki - przejście na kamerę zdecydowanie zwiększyło zasięg dzięki niższym szumom.

 

Co do zasięgu gwiazdy w magnitudo (osiągnięcie punktu wysycenia), to w zasadzie jest kwestia sprzętowa - czy jesteś w stanie ją odpowiednio naświetlić w rozsądnie długim czasie ekspozycji (10-120s). Jak zabraknie, to po prostu rozrzut pomiarowy będzie większy ze względu na mniejszy stosunek signal to noise. A co do głębokości spadku, to jest druga kwestia. Tutaj wchodzi głównie poziom szumów, jasność tła (białe noce, Księżyc, LP), seeing itd.

 

57 minut temu, Pkurek napisał:

A czy na przykład takim: Teleskop Delta Optical-GSO Dobson 8" DeLuxe F/6 M-CRF dałoby się tą najjaśniejszą uchwycić???

Do obserwacji będzie potrzebny jeszcze montaż paralaktyczny. 8" to za dużo, taką tubą rejestruje się dla słabszych gwiazd. Dla najjaśniejszych najlepiej sprawują się jasne teleobiektywy (od 40mm średnicy) oraz refraktory (maksymalnie do 600mm ogniskowej), więc ta 8" jest po prostu za duża na taki cel.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mamy nowy cel, który jest warty uwagi! Przedstawiam KELT-20 b, planetę potwierdzoną cztery dni temu.

Do tej pory, najjaśniejszy cel dostępny amatorsko to HD 209458. Jest to gwiazda o jasności 7.65 magnitudo w filtrze V. HD 189733 b jest zaledwie 0.02 mag słabsza. Ale musimy ustąpić im miejsce! KELT-20 wchodzi na pierwsze miejsce, mając 7.58 magnitudo!

 

KELT-20 b okrąża swoją gwiazdę w ciągu 3.4741085 dnia, powodując spadki blasku o 0.015 magnitudo. Może być bez problemu zarejestrowana za pomocą lustrzanki z teleobiektywem. Aż dziwne, że do tej pory jej nie zauważono! Tak łatwe cele powinny zostać "wyczyszczone" wiele lat temu. Gwiazdę możemy odnaleźć w gwiazdozbiorze Łabędzia, kilka stopni od Albireo. Jest bez problemu dostępna z terytorium Polski, dlatego w ciągu najbliższych 3 miesięcy na pewno podejmę się choć jednej próby jej rejestracji.

 

http://exoplanet.eu/catalog/kelt-20_b/

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • LibMar odpiął/ęła i podpiął/eła ten temat
  • 2 miesiące temu...

Kolejna potwierdzona planeta pozasłoneczna dostępna amatorsko - KELT-19A b. Jest to tranzytująca planeta obiegująca jeden z dwóch składników odległych od siebie o niecałe 1". Łącznie oba składniki mają 9.9 mag i podczas tranzytu mamy do czynienia ze spadkiem o 0.012 mag. Wywołuje go egzoplaneta o rozmiarach aż 1.83 Rj, obiegając gwiazdkę co 4.61 dnia. Leży w konstelacji Małego Psa, tuż pod Procjonem. Ze względu na dużą jasność oraz dość spory spadek blasku, KELT-19A b to kolejny obiekt, które zostanie umieszczony na liście.

https://arxiv.org/pdf/1709.07010.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.