Skocz do zawartości
Stalker

Planetarium/obserwatorium w Chełmcu (plany)

Rekomendowane odpowiedzi

Nie do końca wiem, jaki obiekt chce wybudować gmina: w jednym tekście jest mowa o obserwatorium, w drugim o planetarium; wizualizacje pokazują małą kopułę na dachu (sugerując jej przeznaczenie jako obserwatorium), a żadnej kopuły wewnątrz (czyli brak planetarium).

 

Czy ktoś wie więcej na ten temat?

 

 

Urząd Gminy ma już wizualizację planetarium, które ma powstać w Chełmcu. Bryła będzie nowoczesna, ekologiczna i nawiązuje do okolicy. Czy "kupujecie" tę koncepcję?

- W poszukiwaniu odpowiedniej formy, postanowiliśmy nawiązać do kontekstu miejsca. Punktem wyjścia było uformowanie obiektu w formie opartych o siebie "głazów" symbolizujących zbieg trzech makroregionów: Beskidu Zachodniego, Środkowego i Pogórza Środkowobeskidzkiego. Forma "głazów" nawiązuje również do eksploatowanych na terenie gminy kamieniołomów. Linie rozcinające bryłę Planetarium są niczym spękania morfologiczne w odkrytym złożu - opowiadają autorzy koncepcji.

- Centralny punkt placu zawiera posadzkę pod scenę amfiteatru, trybuny amfiteatralne (zaplecze amfiteatru pod trybunami), które płynnie przechodzą z placu, poprzez zielony taras, w budynek Planetarium, prowadząc do kawiarni, restauracji i na zielony dach, z którego rozpościera się panorama na Kotlinę Sądecką. W pobliżu sceny proponujemy umieścić mgiełkę wodną, która przyciągnie dzieci i dorosłych w obręb placu w okresie letnim. Parkingi zewnętrzne na 43 miejsca uzupełnią obsługę komunikacyjną centrum Gminy. Sam obiekt posiada 10-16 miejsc postojowych w garażu otwartym na poziomie terenu - rozwijają architekci.

Bardzo istotne dla estetycznej strony przedsięwzięcia jest fakt, że projektanci wkomponowali w budynek bardzo dużo zieleni a on sam za zostać wykonany technologii żelbetowej w układzie szkieletowym, co pozwoli - według projektantów - na utrzymanie niskich kosztów realizacji oraz na elastyczną aranżację wnętrza.

Dodatkowo użyty będzie miejscowy kamień, co ma podkreślić związek obiektu z konkretnym miejscem.

Jak Wam się podoba ten pomysł?

 

Źródło: http://sadeczanin.info/wiadomo%C5%9Bci/tylko-u-nas-tak-b%C4%99dzie-wygl%C4%85da%C5%82o-planetarium-w-che%C5%82mcu-zdj%C4%99cia

 

 

Okazuje się, że w konsultacjach społecznych odnośnie rewitalizacji gminy Chełmiec osoby fizyczne aktywności nie wykazały. Inwencją twórczą wykazały się za to organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i sołtysi. Ostatecznie nowy look zyskają trzy miejscowości: Chełmiec, Wielopole i Dąbrowa. Pomysł budowy obserwatorium został podtrzymany.

ak wyjaśnia zastępca wójta Artur Bochenek konsultacje przebiegały bardzo sprawnie. Oddolne inicjatywy przekazywane były przez sołtysów, organizacje pozarządowe i lokalne stowarzyszenia. Mieszkańcy uznali, że skuteczniejszy będzie przekaz zorganizowany, wskazujący na jak największe poparcie.

Czego dotyczyły uwagi? Spraw drobnych, nie mających większego wpływu na koncepcję przyjętą przez gminę.

- Pojawiły się propozycje utworzenia w konkretnych miejscach placów zabaw, miejsc do wypoczynku, przebudowy konkretnych ulic i chodników, tak by stały się wygodniejsze dla mieszkańców - podsumowuje samorządowiec.

Ale do gminnej koncepcji wracając.

- Rewitalizacja obejmie trzy miejscowości. Pierwsza to Chełmiec Chcemy wybudować obserwatorium astronomiczne i amfiteatr.

W planach jest również budowa ścieżki rowerowej od granic miasta rowerowego, która połączy się ścieżką, która wybudowana zostanie na wałach wzdłuż Dunajca.

Druga miejscowością, którą obejmie rewitalizacja jest Wielopole. To tam właśnie gmina pozyskała nieodpłatnie 3,6 hektara od Agencji Nieruchomości Rolnych.

- W tym wypadku chcemy przygotować taki projekt zagospodarowania, który pozwoli nam na pozyskanie na jego realizację środków unijnych. Już wiemy, że mieszkańcy oczekują budowy dużego placu zabaw obok świetlicy wiejskiej - mówi Bochenek.

Ostatnia miejscowość do rewitalizacji to Dąbrowa. I tu samorządowiec zaczyna być tajemniczy. Bo gmina plany co do tego miejsca chce spleść z planami zupełnie innej instytucji.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że SOKÓŁ, czyli Małopolskie Centrum Kultury planuje w Dąbrowie budowę dużego obiektu, dużego centrum kulturalnego. Jednym z elementów, który ma zostać wykorzystany do tego celu jest dworek, w którym obecnie mieści się oddział zakaźny.

Tym samym przyszłość Dąbrowy nabierze charakteru kulturalnego. Stąd i Urząd Gminy właśnie taki kurs obiera przy planie rewitalizacji.

 

Źródło: https://sadeczanin.info/wiadomo%C5%9Bci/che%C5%82miec-kogo-obchodzi-rewitalizacja-gminy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wychodzi na to, że będzie Planetarium o średnicy 10m, na 50 osób, a także obserwatorium, pomieszczenie pod nim ma mieć 15m^2 więc jeżeli będzie okrągłe jak kopuła to wychodzi 4,5 metra średnicy.

źródło: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj3_uXmn5rRAhVFbRQKHdSBCJwQFgg6MAU&url=http%3A%2F%2Fwww.chelmiec.pl%2Fuploads%2Fzapytania%2F287%2Fzapytanie_ofertowe.pdf&usg=AFQjCNFK9BA98mCR7IDjHfHPu0MASmrBjg&sig2=kJW2fi63BAOsK8-qUOzzLA

Edytowane przez damian.j.
 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odnośnik do zapytania. Zwykle nie komentuję błędów ortograficznych i gramatycznych, ale tak niechlujnie napisanego dokumentu urzędowego nie widziałem od dawna. Wyłapane przeze mnie to:

 

* amfiteatrem odkrytego,

* wraz zapleczem,

* bobowe zajazdu na drogę,

* program funkcionalno-użytkowy (w tekście),

* program funkcionalno-urzytkowy (w nagłówku tabeli),

* pomieszczenia z wentylacja,

* komuikacja,

* ogólno dostępna,

* holl,

* niezbędna jest utrzymanie,

* bezpośredni zaplecze,

* hol komuniakacja,

* hol komuniakcaj,

* zaplecze socialne.

 

Do tego prawie zupełny brak przecinków w miejscach, w których zgodnie z regułami języka polskiego powinny były się znaleźć.

 

Co do meritum: konkretów technicznych jest w zapytaniu niewiele, np. co to znaczy kopuła o średnicy ok. 10 m na ponad 50 osób? W planowanym planetarium w Centrum Hewelianum w Gdańsku przewidywana jest kopuła ok. 10 m z ok. 80 fotelami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Odświeżam temat.... jestem  mieszkańcem Nowego Sącza więc temat jak dla mnie jak najbardziej "na topie". Jeśli to ma być planetarium to spoko, ale jeśli mają zamiar faktycznie wybudować obserwatorium, to niestety, ale popatrzą tylko na Słońce, Księżyc i planetki, bo do obserwacji obiektów głębokiego nieba to umiejscowienie jest co najmniej nieodpowiednie.

W perspektywie od strony południowej, dosłownie za miedzą (a dokładniej za rzeką ;) )  znajduje się "moje" miasto - malutkie - około 300tyś mieszkańców dających przepiękne zaświetlenie nieba, od wschodu natomiast jakaś dyskoteka dysponująca reflektorem wycelowanym w niebo (do tego ruchomym) i świecącym bodajże w piątki i soboty do późnej nocy.

Mając działkę dokładnie po drugiej stronie miasta praktycznie całą północną cześć nieba mam wykluczoną z obserwacji (o zdjęciach już nie wspominając), a reflektor ze wspomnianej wyżej dyskoteki skutecznie odcina mnie od całej zenitalnej części nieboskłonu (a z działki mam go około 3-5 razy dalej...).

 

Edytowane przez pladal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

 • Polecana zawartość

  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 11 odpowiedzi
  • Zbiórka: Obserwatorium do poszukiwania nowych planet pozasłonecznych
   W związku z sąsiednim wątkiem o zasadach przyjmowania stypendiów, po Waszej radzie zdecydowałem się założyć zbiórkę crowdfundingową na portalu zrzutka.pl. W tym wątku będę informował o wszelkich aktualizacjach, przychodzących także po zakończeniu.
    • Kocham
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 84 odpowiedzi
  • Mamy polską zmienną typu R Coronae Borealis (RCB)! (albo z dyskiem protoplanetarnym?)
   W ten weekend, korzystając z danych ASAS-SN (All Sky Automated Survey for Supernovae), wykryłem nieznaną do tej pory zmienną typu R Coronae Borealis. To jedna z najrzadszych typów gwiazd zmiennych - do tej pory odnaleziono zaledwie ~150. Ich poszukiwanie nie należy do najprostszych, gdyż swoimi wskaźnikami barwy (B-V, J-K etc.) nie wyróżniają się zbytnio, dlatego szybciej jest przeszukać krzywe blasku.
    • Lubię
   • 16 odpowiedzi
  • Odkrycia 144 gwiazd zmiennych
   W tym temacie przedstawiam wyniki trwającego pół roku amatorskiego projektu, którego celem było wyszukiwanie nowych gwiazd zmiennych. Podsumowując, udało mi się znaleźć 144 gwiazdy zmienne, jedna z nich to współodkrycie z Gabrielem Murawskim - układ binarny o znacznej ekscentryczności. Postanowiłem więc zakończyć projekt, by móc zając się tematem spektroskopii średnich rozdzielczości.
    • Kocham
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 9 odpowiedzi
  • Poszukiwanie nowych mgławic planetarnych
   Witam,
    
   Przed chwilą otrzymałem maila o nowym odkryciu kandydatki na mgławicę planetarną, która otrzymała oznaczenie Mur 1. Oprócz tego, znalazłem także interesujący region (H II lub YSO), który uzyskał oznaczenie Mur Object 1. O co chodzi i co to są za znaleziska? Już wszystko wyjaśniam
    
   Kilka tygodni temu skontaktowałem się z francuzem Trygve Prestgardem, którego często można spotkać wśród takich projektów, jak SOHO Comets czy VSX (bardzo rzadkie zmienne, np. typu R Coronae Borealis czy YSO). Obecnie skupia się na poszukiwaniu nowych mgławic planetarnych na zdjęciach z obserwatoriów, mając na koncie kilkadziesiąt takich obiektów. Postanowiłem spróbować i poświęciłem na to około 15-20 godzin. Efekt? Dwa nowe znaleziska, które dostały oznaczenia na podstawie mojego nazwiska: Mur 1 oraz Mur Object 1.
    

   Possible Planetary Nebula - Mur 1
    
   Okazuje się, że na niebie wciąż nieco przeoczono, a do nich należą np. mgławice planetarne. Na chwilę obecną są to jedynie kandydatki, określane na podstawie widoczności w różnych pasmach (DSS, PANSTARRS, DECaPS, AllWISE). Kolejnym celem będzie określenie spektrum, co ma zweryfikować charakter PN (planetary nebula) obiektu. Od strony egzoplanet, możemy porównać do sytuacji, kiedy odnaleźliśmy powtarzalne tranzyty obiektu mogącego być rozmiarami planetą, ale trzeba jeszcze sprawdzić jego masę metodą radialną.
    
   Trzeba wspomnieć, że rzadko są to wyjątkowe źródła - są słabe (>17 mag), małe kątowo i rzadko kiedy ukazują swoje piękne kolory. Bo te jaśniejsze już wykryto wcześniej
    
   Oraz pozycja Mur 1 w programie Stellarium. Jak widać, z Polski go nie zobaczymy, bowiem leży w konstelacji Kila. Jest bardzo słaby (19-20 mag), więc jego rejestracja wymaga nieco poświęcenia.

    
   Na początku przyszłego roku zostanie opublikowany artykuł z nowymi znaleziskami, wśród których pojawi się powyższy obiekt. Prowadzi go również Francuz (Pascal Le Du), więc można spodziewać się, że raczej nie będzie on po angielsku Również wtedy będziemy mogli wyszukać go m.in. w bazie Simbad/VizieR czy HASH (http://hashpn.space/). Na chwilę obecną jedynie przekazując tę informację dalej.
    
   A tak z kolei wygląda Mur Object 1 - nie jest to mgławica planetarna, choć przypomina wyglądem. Zdaje mi się, że jeszcze będzie dokładniej sprawdzone co to takiego jest. Leży w konstelacji Żagla (także niebo południowe).

   Jaka jest efektywność? Przez kilkanaście godzin odnalazłem 9 podejrzanych celów, z czego dwa okazały się trafione - jeden znany (ale nieopublikowany jeszcze w Simbad) oraz Mur 1. Oprócz tego, Mur Object 1. Pozostała szóstka to pięć słabych galaktyk oraz jedna gwiazda (która wydawała się nieco bardziej rozmyta niż reszta w kadrze, ale jednak to gwiazda).
    
   Bardzo fajny projekt, który postaram się rozwinąć nieco bardziej, u boku poszukiwania nowych egzoplanet
    • Kocham
    • Lubię
   • 7 odpowiedzi
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.