Jump to content
Stalker

Planetarium/obserwatorium w Chełmcu (plany)

Recommended Posts

Nie do końca wiem, jaki obiekt chce wybudować gmina: w jednym tekście jest mowa o obserwatorium, w drugim o planetarium; wizualizacje pokazują małą kopułę na dachu (sugerując jej przeznaczenie jako obserwatorium), a żadnej kopuły wewnątrz (czyli brak planetarium).

 

Czy ktoś wie więcej na ten temat?

 

 

Urząd Gminy ma już wizualizację planetarium, które ma powstać w Chełmcu. Bryła będzie nowoczesna, ekologiczna i nawiązuje do okolicy. Czy "kupujecie" tę koncepcję?

- W poszukiwaniu odpowiedniej formy, postanowiliśmy nawiązać do kontekstu miejsca. Punktem wyjścia było uformowanie obiektu w formie opartych o siebie "głazów" symbolizujących zbieg trzech makroregionów: Beskidu Zachodniego, Środkowego i Pogórza Środkowobeskidzkiego. Forma "głazów" nawiązuje również do eksploatowanych na terenie gminy kamieniołomów. Linie rozcinające bryłę Planetarium są niczym spękania morfologiczne w odkrytym złożu - opowiadają autorzy koncepcji.

- Centralny punkt placu zawiera posadzkę pod scenę amfiteatru, trybuny amfiteatralne (zaplecze amfiteatru pod trybunami), które płynnie przechodzą z placu, poprzez zielony taras, w budynek Planetarium, prowadząc do kawiarni, restauracji i na zielony dach, z którego rozpościera się panorama na Kotlinę Sądecką. W pobliżu sceny proponujemy umieścić mgiełkę wodną, która przyciągnie dzieci i dorosłych w obręb placu w okresie letnim. Parkingi zewnętrzne na 43 miejsca uzupełnią obsługę komunikacyjną centrum Gminy. Sam obiekt posiada 10-16 miejsc postojowych w garażu otwartym na poziomie terenu - rozwijają architekci.

Bardzo istotne dla estetycznej strony przedsięwzięcia jest fakt, że projektanci wkomponowali w budynek bardzo dużo zieleni a on sam za zostać wykonany technologii żelbetowej w układzie szkieletowym, co pozwoli - według projektantów - na utrzymanie niskich kosztów realizacji oraz na elastyczną aranżację wnętrza.

Dodatkowo użyty będzie miejscowy kamień, co ma podkreślić związek obiektu z konkretnym miejscem.

Jak Wam się podoba ten pomysł?

 

Źródło: http://sadeczanin.info/wiadomo%C5%9Bci/tylko-u-nas-tak-b%C4%99dzie-wygl%C4%85da%C5%82o-planetarium-w-che%C5%82mcu-zdj%C4%99cia

 

 

Okazuje się, że w konsultacjach społecznych odnośnie rewitalizacji gminy Chełmiec osoby fizyczne aktywności nie wykazały. Inwencją twórczą wykazały się za to organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i sołtysi. Ostatecznie nowy look zyskają trzy miejscowości: Chełmiec, Wielopole i Dąbrowa. Pomysł budowy obserwatorium został podtrzymany.

ak wyjaśnia zastępca wójta Artur Bochenek konsultacje przebiegały bardzo sprawnie. Oddolne inicjatywy przekazywane były przez sołtysów, organizacje pozarządowe i lokalne stowarzyszenia. Mieszkańcy uznali, że skuteczniejszy będzie przekaz zorganizowany, wskazujący na jak największe poparcie.

Czego dotyczyły uwagi? Spraw drobnych, nie mających większego wpływu na koncepcję przyjętą przez gminę.

- Pojawiły się propozycje utworzenia w konkretnych miejscach placów zabaw, miejsc do wypoczynku, przebudowy konkretnych ulic i chodników, tak by stały się wygodniejsze dla mieszkańców - podsumowuje samorządowiec.

Ale do gminnej koncepcji wracając.

- Rewitalizacja obejmie trzy miejscowości. Pierwsza to Chełmiec Chcemy wybudować obserwatorium astronomiczne i amfiteatr.

W planach jest również budowa ścieżki rowerowej od granic miasta rowerowego, która połączy się ścieżką, która wybudowana zostanie na wałach wzdłuż Dunajca.

Druga miejscowością, którą obejmie rewitalizacja jest Wielopole. To tam właśnie gmina pozyskała nieodpłatnie 3,6 hektara od Agencji Nieruchomości Rolnych.

- W tym wypadku chcemy przygotować taki projekt zagospodarowania, który pozwoli nam na pozyskanie na jego realizację środków unijnych. Już wiemy, że mieszkańcy oczekują budowy dużego placu zabaw obok świetlicy wiejskiej - mówi Bochenek.

Ostatnia miejscowość do rewitalizacji to Dąbrowa. I tu samorządowiec zaczyna być tajemniczy. Bo gmina plany co do tego miejsca chce spleść z planami zupełnie innej instytucji.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że SOKÓŁ, czyli Małopolskie Centrum Kultury planuje w Dąbrowie budowę dużego obiektu, dużego centrum kulturalnego. Jednym z elementów, który ma zostać wykorzystany do tego celu jest dworek, w którym obecnie mieści się oddział zakaźny.

Tym samym przyszłość Dąbrowy nabierze charakteru kulturalnego. Stąd i Urząd Gminy właśnie taki kurs obiera przy planie rewitalizacji.

 

Źródło: https://sadeczanin.info/wiadomo%C5%9Bci/che%C5%82miec-kogo-obchodzi-rewitalizacja-gminy

Share this post


Link to post
Share on other sites

wychodzi na to, że będzie Planetarium o średnicy 10m, na 50 osób, a także obserwatorium, pomieszczenie pod nim ma mieć 15m^2 więc jeżeli będzie okrągłe jak kopuła to wychodzi 4,5 metra średnicy.

źródło: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj3_uXmn5rRAhVFbRQKHdSBCJwQFgg6MAU&url=http%3A%2F%2Fwww.chelmiec.pl%2Fuploads%2Fzapytania%2F287%2Fzapytanie_ofertowe.pdf&usg=AFQjCNFK9BA98mCR7IDjHfHPu0MASmrBjg&sig2=kJW2fi63BAOsK8-qUOzzLA

Edited by damian.j.
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odnośnik do zapytania. Zwykle nie komentuję błędów ortograficznych i gramatycznych, ale tak niechlujnie napisanego dokumentu urzędowego nie widziałem od dawna. Wyłapane przeze mnie to:

 

* amfiteatrem odkrytego,

* wraz zapleczem,

* bobowe zajazdu na drogę,

* program funkcionalno-użytkowy (w tekście),

* program funkcionalno-urzytkowy (w nagłówku tabeli),

* pomieszczenia z wentylacja,

* komuikacja,

* ogólno dostępna,

* holl,

* niezbędna jest utrzymanie,

* bezpośredni zaplecze,

* hol komuniakacja,

* hol komuniakcaj,

* zaplecze socialne.

 

Do tego prawie zupełny brak przecinków w miejscach, w których zgodnie z regułami języka polskiego powinny były się znaleźć.

 

Co do meritum: konkretów technicznych jest w zapytaniu niewiele, np. co to znaczy kopuła o średnicy ok. 10 m na ponad 50 osób? W planowanym planetarium w Centrum Hewelianum w Gdańsku przewidywana jest kopuła ok. 10 m z ok. 80 fotelami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odświeżam temat.... jestem  mieszkańcem Nowego Sącza więc temat jak dla mnie jak najbardziej "na topie". Jeśli to ma być planetarium to spoko, ale jeśli mają zamiar faktycznie wybudować obserwatorium, to niestety, ale popatrzą tylko na Słońce, Księżyc i planetki, bo do obserwacji obiektów głębokiego nieba to umiejscowienie jest co najmniej nieodpowiednie.

W perspektywie od strony południowej, dosłownie za miedzą (a dokładniej za rzeką ;) )  znajduje się "moje" miasto - malutkie - około 300tyś mieszkańców dających przepiękne zaświetlenie nieba, od wschodu natomiast jakaś dyskoteka dysponująca reflektorem wycelowanym w niebo (do tego ruchomym) i świecącym bodajże w piątki i soboty do późnej nocy.

Mając działkę dokładnie po drugiej stronie miasta praktycznie całą północną cześć nieba mam wykluczoną z obserwacji (o zdjęciach już nie wspominając), a reflektor ze wspomnianej wyżej dyskoteki skutecznie odcina mnie od całej zenitalnej części nieboskłonu (a z działki mam go około 3-5 razy dalej...).

 

Edited by pladal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 12 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.