Skocz do zawartości

ASI 1600MM-Cool kontra ATIK 383L - na przykładzie Packamana


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

 

Nie. Nie wyszedłem poza 3,3"

Zwracam honor, bo nie pomyślałem o tym. Nie posiadam chińskiego montażu, ale miałem japoński z pszczółką (zdechłą). Taka pszczółka, pośmiertnie potrafiła dać dużo zabawy i mało radości podczas guidingu.

Wizja dwukrotnie większej skali przekonuje mnie w trzy sekundy na rzecz krótszych ekspozycji, nawet bez pszczółki.

 

Dziękuję. To jest właśnie clue dyskusji. Na tym polega ta zmiana paradygmatu, a może powinienem napisać - otwarcie nowych możliwości, bo wcześniej to było po prostu nierealne. Dlatego potrzebuję EQ5, wtedy przykład będzie bardziej obrazowy. Gwarantuję w ciemno, że jestem w stanie z takiego zestawu zrobić prawdopodobnie najlepsze zdjęcie w historii EQ3/5 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - kto chciałby pożyczyć EQ5 do kolejnego obalania mitów? Chciałbym zrobić parę zdjęć na takim montażu :D A może EQ3? Jak sądzicie? EQ6 to jest za dobry dla mnie montaż (żeby dowieść pewnej tezy) :P

 

A pomyśl co by było gdybyś dał radę Koziołkiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś jak na CN robimy jeden obiekt, tylko że bitwa CCeDki contra CeMOŚki ? Termin do końca roku, osobny temat i proszę wrzucać efekty pracy z opisem czym i jak. NGC 281 powinna być OK

No właśnie chyba nie o to chodzi aby tutaj zbudować obozy, rywalizację i walkę. To juz mamy w tym wątku. Niech każdy sam wyciągnie wnioski i używa co chce. Jeden lubi ogórki inny ogrodnika córki :D . Ja np. nigdy nie zrozumiem fenomenu SBIG-a. Dobra kamera ale są lepsze, uwierz mi jednak że ta firma ma swoich wyznawców dla których jest najlepsza na świecie. WYdaje mi się że tu mamy podobną sytuację. Za rok nikt nie będzie o tym pamiętał a CMOS stanie się lub nie standardem - tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik - 20 klatek, Asia 90. Z punktu widzenia HDD wygrywa Atik. IMHO przy ogniskowej rzędu 500mm, 600 sekund czy 120 - zero różnicy. Guiding niezbędny. Osobiście preferowałbym 20 klatek, bo szybsze w obróbce i mniejsze koszty składowania. Ale trzeba powiedzieć, że Asia ma nieco lepszy detal.

 

 

Jeszcze jednak ważna uwaga - ten problem (HDD) też przestanie zaraz istnieć, bo po co trzymać na dysku np. 2000 jednosekundowych ekspozycji? To jest 40GB danych. Nie lepiej byłoby je po prostu od razu integrować - tak jak integracja wewnątrz kamery? Owszem - taką drogę otwiera niski szum odczytu. To kolejny krok w ewolucji, gdzie widzisz na ekranie live, jak przyrasta ci SNR (fotony). Aktualnie testuję :)

 

http://astrolive.io/astroliveusb.html

 

Program jest sponsorowany przez ZWO i dla właścicieli ASI darmowy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś jak na CN robimy jeden obiekt, tylko że bitwa CCeDki contra CeMOŚki ? Termin do końca roku, osobny temat i proszę wrzucać efekty pracy z opisem czym i jak. NGC 281 powinna być OK

Proponuje jeszcze ustalić maksymalny sumaryczny czas zbierania materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Udowodnij ;)

 

Ty masz zautomatyzowany zestaw, puszczasz i idziesz spać, nie da się tego porównać do stale nadzorowanych klamotów :)

Wessel chyba niestety nie ma obserwatorium i najczęściej chyba wyjeżdża na sesję na działkę (tak mi się przynajmniej wydaje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zwrot "bitwa" nie oznaczał piany na gębie i pranie się po pyskach :) Zobaczcie ile szybkiego postępu przyniosła rywalizacja USA z ZSRR :)

 

Po co się ograniczać - spróbuję jutro "z ręki".

Ale niepodpartej ;)

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chyba nie o to chodzi aby tutaj zbudować obozy, rywalizację i walkę. To juz mamy w tym wątku. Niech każdy sam wyciągnie wnioski i używa co chce. Jeden lubi ogórki inny ogrodnika córki :D . Ja np. nigdy nie zrozumiem fenomenu SBIG-a. Dobra kamera ale są lepsze, uwierz mi jednak że ta firma ma swoich wyznawców dla których jest najlepsza na świecie. WYdaje mi się że tu mamy podobną sytuację. Za rok nikt nie będzie o tym pamiętał a CMOS stanie się lub nie standardem - tego nie wiem.

BO JEST NAJLEPSZA !!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel chyba niestety nie ma obserwatorium i najczęściej chyba wyjeżdża na sesję na działkę (tak mi się przynajmniej wydaje).

Tak jest, dysponuję wyłącznie setupem mobilnym.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie. Nie wyszedłem poza 3,3"

Zwracam honor, bo nie pomyślałem o tym. Nie posiadam chińskiego montażu, ale miałem japoński z pszczółką (zdechłą). Taka pszczółka, pośmiertnie potrafiła dać dużo zabawy i mało radości podczas guidingu.

Wizja dwukrotnie większej skali przekonuje mnie w trzy sekundy na rzecz krótszych ekspozycji, nawet bez pszczółki.

Byłem drugim w kolejce któremu owa pszczółka pośmiertnie dała dużo radości- w Chorwacji w ubiegłym roku :D

Może to był pszczółek? i teraz właśnie używa jednej z dziesięciu przeznaczonych mu pszczółek- dziewic - pośmiertnie oczywiście, w krainie wiecznej szczęśliwości. Niech miód mu lekkim będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze jednak ważna uwaga - ten problem (HDD) też przestanie zaraz istnieć, bo po co trzymać na dysku np. 2000 jednosekundowych ekspozycji? To jest 40GB danych. Nie lepiej byłoby je po prostu od razu integrować - tak jak integracja wewnątrz kamery? Owszem - taką drogę otwiera niski szum odczytu. To kolejny krok w ewolucji, gdzie widzisz na ekranie live, jak przyrasta ci SNR (fotony). Aktualnie testuję :)

 

http://astrolive.io/astroliveusb.html

 

Program jest sponsorowany przez ZWO i dla właścicieli ASI darmowy.

 

 

No to jest niezły bajer. W zasadzie ma wszystko co potrzebne podczas sesji i jeszcze podgląd live, czy już mamy dość materiału, czy dalej malizną śmierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

http://astrolive.io/astroliveusb.html

 

Program jest sponsorowany przez ZWO i dla właścicieli ASI darmowy.

Astrolive usb ma jeden poważny minus dla was wydaje mi się (poza faktem że używa prostych algorytmów stackujących): nie potrafi wypluć fits ani żadnego innego formatu pliku sensownego dla celów post processingu.

 

No chyba że to jest sugestia że inne programy do akwizycji zaczną robić stack "na żywo". Wydaje mi się to bardzo prawdopodobne...

Edytowane przez MrOD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrolive usb ma jeden poważny minus dla was wydaje mi się (poza faktem że używa prostych algorytmów stackujących): nie potrafi wypluć fits ani żadnego innego formatu pliku sensownego dla celów post processingu.

 

No chyba że to jest sugestia że inne programy do akwizycji zaczną robić stack "na żywo". Wydaje mi się to bardzo prawdopodobne...

 

A w jakim on formacie to zrzuca, bo widzę że klatki może zapisywać jako "unprocessed fits". Jeszcze go nie testowałem mówiąc szczerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawałek czasu temu go sobie oglądałem także mogło się coś zmienić (ale wątpie). Ale generalnie sam stack można było zapisać tylko i wyłącznie jako jpeg, funkcjonalności typu zapisywanie surowych klatek szczerze mówiąc kompletnie nie kojarzę.

Podobno zapisywanie stacku jako Fits miało być dodane... Mając jednak trochę doświadczenia z tym autorem mogę powiedzieć że "trochę" może to potrwać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie CCD i CMOS

 

Mój romans z ASI już trochę trwa, sporo osiągnąłem głównie z zakresie rozmiaru gwiazd, ale widzę gdzie z detalem utknąłem w M57 widzę też gdzie utknęła reszta świata a pamiętam co się działo na ICX424 Titana i nie dla zabawy przecież zaczynam powoli nieśmiało go ponownie podłączać pod teleskop. Nie mam pojęcia skąd taki stan rzeczy, ale objawy świadczą jednoznacznie, że może jeszcze nie koniec CCD a przecież są lepsze matryce tej rasy.

 

Taka mała dygresja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A w jakim on formacie to zrzuca, bo widzę że klatki może zapisywać jako "unprocessed fits". Jeszcze go nie testowałem mówiąc szczerze.

Zapisuje pliki z rozszerzeniem FIT , trochę upierdliwe do przeglądania , ale dss nie grymasi i stakuje .W astrolive usb jest zdaje się możliwość stackowania online , ale jeszcze nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie CCD i CMOS

 

Mój romans z ASI już trochę trwa, sporo osiągnąłem głównie z zakresie rozmiaru gwiazd, ale widzę gdzie z detalem utknąłem w M57 widzę też gdzie utknęła reszta świata a pamiętam co się działo na ICX424 Titana i nie dla zabawy przecież zaczynam powoli nieśmiało go ponownie podłączać pod teleskop. Nie mam pojęcia skąd taki stan rzeczy, ale objawy świadczą jednoznacznie, że może jeszcze nie koniec CCD a przecież są lepsze matryce tej rasy.

 

Taka mała dygresja.

Czyli jeszcze można sprzedać w cenie większej niż złom z obudowy? ;):P

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie CCD i CMOS

 

Mój romans z ASI już trochę trwa, sporo osiągnąłem głównie z zakresie rozmiaru gwiazd, ale widzę gdzie z detalem utknąłem w M57 widzę też gdzie utknęła reszta świata a pamiętam co się działo na ICX424 Titana i nie dla zabawy przecież zaczynam powoli nieśmiało go ponownie podłączać pod teleskop. Nie mam pojęcia skąd taki stan rzeczy, ale objawy świadczą jednoznacznie, że może jeszcze nie koniec CCD a przecież są lepsze matryce tej rasy.

 

Taka mała dygresja.

Możesz rozwinąć myśl?
Zastanawiam się nad kupnem kamery z matrycą cmos, myślę o ASI 174mm lub 290mm, ale rozważam też Atika 314ex. Interesuje mnie skala, kamera będzie pracować z teleskopem F5/1500mm.
Dlaczego wracasz do Titana, większy piksel, czy może kosmetyka klatki, o jakich objawach piszesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.