Skocz do zawartości

Jak rozkręcić mocno skręcone złączki/przedłużki


Mik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jakiś czas temu skręciłem mocno dwie przedłużki T2 - są dość krótkie i ciężko je rozkręcić. Mocuję się i nic nie drgnie. Nie chcę używać jakiś metod drastycznych (imadła itp bo nie mam ale też boję się zniszczyć przedłużki). Czy są jakieś sposoby na takie rzeczy?

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obydwie tulejki są z tego samego materiału to jednoczesne schłodzone obydwu lub podgrzanie nic nie da. Mnie uczono na fizyce i praktycznie na warsztatach, że element z gwintem żeńskim podgrzewa się (np. nakrętkę) a męski schładza - w takim wypadku jest szansa na większą szczelinę między elementami. Tak też łączy się niektóre elementy, które mają pracować w średnich temperaturach, np. tuleje, sworznie blokujące - element który ma być wciśnięty w drugi musi być o ułamek milimetrów większy od otworu, schładza się go aby uzyskał rozmiar otworu, wciska i po osiągnięciu normalnej temperatury rozpiera się. . Możesz schłodzić obydwie tulejki razem, a potem tę żeńską polać szybko gorąca woda bliski połączenia wtedy rozszerzy się i możesz spróbować rozkręcić. Zwykła oliwa albo olej maszynowy też doborze penetruje :)
Pozdro

Edytowane przez dj_peterka
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jedną parę złączek udało mi się rozdzielić metodą "na lodówkę" ale druga ani drgnie bo faktycznie są z jednego kompletu czyli jednego materiału. A mam tylko małe imadełko do drobnych prac z lutownicą itp. więc się nie nadaje (próbowałem). Ale nie daruję im :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wkręcam dłuższe przedłużki T2 po obu stronach i nimi pomagam sobie w rozkręcaniu. Potem co prawda często krótkie zostają na długich (czyli problem podobny), ale po paru takich operacjach w jedną i drugą stronę zwykle da się wszystko pooddzielać bez używania drastycznych metod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedyś nie mogłem odkręcić dużej nakretki przy spłuczce , razem z bratem odkręciliśmu czymś takim , tam są dwa wymiary (małe i duże nakretki od słoika), jak coś jest za małe można owinąć folia izolacja papierem itp. http://swiat-agd.com.pl/Produkt/kolbiarz-plastikowy-otwieracz-do-sloikow-mix-kolorow.html?gclid=CM7j_c2zw88CFecucgodlLAIVQ

 

https://www.tradismak.pl/userdata/gfx/079f29f051b7db49d5f505da4f8fd53a.jpg

 

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.