Skocz do zawartości

Planetarium i obserwatorium w Szczecinku (plany)


Stalker

Rekomendowane odpowiedzi

 

Był zbiornik na wodę, będzie obserwatorium

 

Ponad 100-letnia wieża wodociągowa stojąca na wzgórzu przy ul. Lipowej czeka na przebudowę. Miasto chce zaadaptować zabytek na obserwatorium astronomiczne. Wcześniej jednak trzeba przygotować koncepcję przebudowy wieży.

 

- Wieża wodociągowa straciła swój pierwotny wygląd na początku października 2012 roku - mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak.

 

- Wówczas to zdemontowano zbiornik na wodę i okrywającą go kopułę. Budowlę zabezpieczyliśmy specjalnym zadaszeniem.

 

Jaki los czeka byłą wieżę wodociągową? Jak powiedział nam D. Rak, burmistrz powołał komisję, która ma przygotować dokumentację projektową przebudowy zabytku.

 

- W pierwszym kroku będziemy aplikowali o środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego na wykonanie projektu - ujawnia D. Rak.

 

- Musimy też zrobić wstępny projekt funkcjonalno - użytkowy. I właśnie z niego ma wynikać, co poza obserwatorium, ma w wieży jeszcze funkcjonować, jaka ma być jej docelowa funkcja. Myślimy o tym, by poza obserwatorium zlokalizować tam również pomieszczenie przeznaczone na szkolenia z astronomii, spotkania z dziećmi i młodzieżą. Kwestia ile takich izb można w tej budowli zbudować. Dlatego "na dziś" rudnio jeszcze mówić o konkretach. To jeden wielki znak zapytania.

 

Jak podkreślił nasz rozmówca, miasto chce nawiązać kontakt z ludźmi, którzy wcześniej współpracowali z naszym astronomem Adamem Giedrysem, a później prowadzili najrozmaitsze koła zainteresowań z zakresu astronomii.

 

- Właśnie z tymi ludźmi, wśród których jest wiele astronomicznych autorytetów w Polsce i za granicą, będziemy chcieli skonsultować docelowe zagospodarowanie wieży - mówi D. Rak.

 

- Chodzi nam przede wszystkim o to, by ten obiekt był optymalnie wykorzystany. Jeżeli stworzymy fajny program funkcjonalno - użytkowy, będzie się to wiązało z łatwiejszym dostępem do różnych projektów finansowych. To dla nas niezwykle istotne, bo przebudowa zabytkowego obiektu, adaptacja go do określonej funkcji a później jego utrzymanie kosztuje niemałe pieniądze.

 

Jak powiedział nam Daniel Rak do miasta wpłynął wniosek od inwestora, który jest właścicielem sąsiedniej nieruchomości i chciałby w pobliżu wieży zainwestować i zbudować np. obiekty usługowe.

 

- Ten wniosek (złożył go znany przedsiębiorca Janusz Paszkiewicz - dop. red.) jest obecnie analizowany przez pracowników Wydziału Planowania Przestrzennego i Architektury - kończy wiceburmistrz Rak.

 

Przypomnijmy: Ponad 100-letnia wieża wodociągowa (jej budowę zakończono w 1912 roku) stojąca na wzgórzu przy ul. Lipowej "pozbyła" się kopuły, grzybka i ponad 20-tonowego zbiornika, w którym przed laty gromadzono wodę i stamtąd zasilano nią miejskie wodociągi, dokładnie 2 października 2012 roku. Wówczas obiekt został przykryty specjalnym drewnianym daszkiem. Tak stoi do dziś.

 

Źródło: http://miastozwizja.pl/byl-zbiornik-na-wode-bedzie-obserwatorium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Obserwatorium astronomiczne w wieży ciśnień. Obok planetarium!

 

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, miasto zdecydowało się zaadoptować byłą wieżę ciśnień położoną na wzgórzu przy ul. Wodociągowej na nowoczesne obserwatorium astronomiczne i planetarium.

 

- To nie tylko bardzo ambitny projekt, ale też kosztowny - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak.

 

- Rozmowy z konsorcjum firm (przetarg na wykonanie projektu wygrało "Studium" z Warszawy - dop. red.) były bardzo czasochłonne. Przedstawiono nam kilka projektów, do wszystkich mieliśmy uwagi i trzeba było nanosić poprawki. Wreszcie doszliśmy do konsensusu i kolejny czwarty projekt zaakceptowaliśmy.

 

Jak powiedział nam D. Rak, wzgórze przy ul. Wodociągowej czeka prawdziwa architektoniczna rewolucja.

 

- Jeżeli zrealizujemy ten szalenie ambitny projekt, to miejsce Szczecinka będzie wyglądało, zapewniam, jak z bajki - podkreśla nasz rozmówca.

 

Z udostępnionego nam projektu, który Państwu prezentujemy w galerii, wynika, że była wieża ciśnień po adaptacji powróci niemal do pierwotnego wyglądu, czyli otrzyma kopułę przypominającą "aparycją" zdemontowaną jesienią 2012 roku.

 

- Jak wspomniałem, ostateczna wersja projektu w pełni spełnia nasze oczekiwania - zapewnia D. Rak. - Na szczycie wieży znajdzie się miejsce na profesjonalne obserwatorium. Z kolei na dole, czyli w sąsiedztwie wieży zostanie wybudowane planetarium wraz z pełnym zapleczem, m.in. sanitarnym. Chcemy, aby ten obiekt był dedykowany nie tylko dla profesjonalistów, czyli astronomów i miłośników astronomii, ale też służył mieszkańcom Szczecinka, także uczniom szkół. Według naszych założeń, planetarium ma funkcjonować, na co dzień.

 

Jak ujawnił nam nasz rozmówca, jeżeli chodzi o termin sfinalizowania inwestycji, na dziś jeszcze do końca nie wiadomo.

 

- Trochę ryzykujemy - przyznaje D. Rak. - Dlaczego? Bo zlecamy projekt mając wiedzę, że nie było jeszcze naborów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Ogłoszenie konkursów w ramach stosownych "osi" powinno nastąpić w latach 2017-2018. Zaryzykowaliśmy też, bo wiemy, że ten projekt, czyli adaptacja byłej wieży wodociągowej nie ma lepszego zastosowania niż ten, który właśnie przedstawiamy - obserwatorium astronomiczne i towarzyszące mu planetarium. (…) Jeżeli chodzi o przebudowę zabytku, to podzielimy ją na dwie części. Pierwsza to będą prace budowlane, m.in. winda, schody i dobudowa elementów zewnętrznych, czyli planetarium. To koszt około dwa, dwa i pół miliona złotych. Druga część to osprzęt, wyposażenie tych obiektów. O tym zdecydujemy, gdy będziemy już znali poziom dofinansowania i koszty, jakie będziemy musieli wyłożyć z budżetu miasta. Wyposażenie takiego obiektu to bardzo duża rozpiętość cenowa.

 

Jak wcześniej pisaliśmy, w przyszłym obserwatorium astronomicznym znajdzie się nie tylko rozsuwana kopuła z teleskopem, ale też m.in. stacja pogodowa i stacja bolidowa do rejestracji ruchu meteorytów. Ale nie tylko. Również taras widokowy.

 

- Chcemy by ta wielce pożyteczna i piękna nauka, jaką jest astronomia, którą przed laty propagował nasz znakomity mieszkaniec Adam Giedrys, na dobre wróciła do Szczecinka. Takiego obiektu astronomicznego na miarę XXI wieku bardzo nam brakuje - mówi D. Rak.

 

O tym, że ratusz zamierza adoptować byłą wieżę ciśnień przy ul. Wodociągowej pisaliśmy na początku marca br. w artykule: "Był zbiornik na wodę, będzie obserwatorium. Będziemy podziwiać "Wielką Niedźwiedzicę" ze szczytu zabytku

 

http://miastozwizja.pl/byl-zbiornik-na-wode-bedzie-obserwatorium

 

Do wspomnianych na wstępie obiektów i pomieszczeń, które w przyszłości funkcjonować będą w obserwatorium astronomicznym trzeba jeszcze doliczyć, m.in.: pomieszczenie przeznaczone na szkolenia z astronomii, spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz wykłady popularnonaukowe połączone z pokazami nieba.

 

Zajęcia w obserwatorium mają się odbywać zarówno w dzień jak i wieczorami oraz obejmować całonocne obserwacje nieba.

 

Przypomnijmy: Ponad 100-letnia wieża wodociągowa (jej budowę zakończono w 1912 roku) stojąca na wzgórzu przy ul. Wodociągowej "pozbyła" się kopuły, grzybka i ponad 20-tonowego zbiornika, w którym przed laty gromadzono wodę i stamtąd zasilano nią miejskie wodociągi, 2 października 2012 roku. Z rąk prywatnego przedsiębiorcy odkupiło go miasto. I tak stoi do dziś.

 

Więcej na temat budowy obserwatorium astronomicznego i planetarium w jutrzejszym (czwartek 22 września) w naszym Programie Samorządowym.

 

Źródło: http://miastozwizja.pl/obserwatorium-astronomiczne-w-wiezy-cisnien-obok-planetarium(rysunki, projekty, wizualizacje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Powrót do przeszłości - w wieży ciśnień obserwatorium i planetarium

 

Wieża ciśnień mieszcząca się przy ulicy Wodociągowej w Szczecinku to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście. Od kilkunastu lat obiekt stoi nieużytkowany, dlatego też władze miasta postanowiły go nareszcie zagospodarować. Pomysł na ''nowe życie'' wieży to planetarium i obserwatorium astronomiczne, czyli powrót do przeszłości Szczecinka - astronoma Adama Giedrysa i wielu innych pasjonatów tej dziedziny mieszkających nad Trzesieckiem.

 

O planach ratusza związanych z wieżą ciśnień pisaliśmy w artykule: Obserwatorium astronomiczne w zabytkowej wieży ciśnień!

 

Powstanie wieży ciśnień w Szczecinku datuje się na 1912 rok. Znajdująca się przy ulicy Lipowej i Wodociągowej wieża wznosi się na 36 metrów, a wysokość samego wzgórza sprawia, że jest ona jednym z najwyższych obiektów w mieście. Stamtąd widnieje niesamowity krajobraz Szczecinka, a także okolic z panoramą jeziora Trzesiecko i Wielimie. Wieża funkcjonowała do grudnia 1989 roku, czyli do momentu oddania do użytku nowego ujęcia i stacji uzdatniania wody w Bugnie. Dokładnie 2 października 2012 roku ze szczytu wieży zdemontowano kopułę i 20-tonowy zbiornik, który kiedyś gromadził wodę i zasilał szczecineckie wodociągi. Na miejscu zdemontowanych elementów pojawił się dach, który przykrył konstrukcję.

 

Kiedyś obiekt trafił w ręce prywatnego inwestora, jednakże szczecineckiemu ratuszowi udało się go odzyskać i teraz miasto chce zrobić wszystko, aby wieża ciśnień, zlokalizowana przy ulicy Wodociągowej, została zaadaptowana na obserwatorium astronomiczne i planetarium. 4 maja br. miasto ogłosiło przetarg, który nosił tytuł: ''Dokumentacja projektowa odrestaurowania zabytkowej wieży ciśnień z adaptacją obiektu na obserwatorium astronomiczne w Szczecinku''. Do ratusza wpłynęły trzy koncepcje, obejrzeliśmy wszystkie i różniły się one nadbudową i funkcjami na poszczególnych piętrach (...) Dzisiaj mówimy już o kolejnej, czwartej koncepcji, która jest połączeniem wszystkich elementów, które zostały wcześniej zaprojektowane - informuje Daniel Rak, Wiceburmistrz Szczecinka i dodaje, że wstępnie planetarium miałoby znajdować się u podnóża wieży, natomiast na najniższych kondygnacjach wieży pomieszczenia techniczne, a u góry profesjonalne obserwatorium i salka spotkań. Obiekt miałby spełniać dwie funkcje - pierwsza, dedykowana dla miłośników oglądania nieba, i druga dla potrzeb edukacyjnych w szkołach, czyli planetarium - wyjaśnia D. Rak.

 

Prace związane z adaptacją wieży na planetarium i obserwatorium będą podzielone na dwa etapy - najpierw budowlany, a kolejno wyposażeniowy. Jak zaznacza nasz rozmówca, koszt całej inwestycji jest trudny do określenia, gdyż o ile można wyliczyć koszty budowlane, o tyle ciężko jest wycenić wyposażenie, czyli wszystkie sprzęty, komputery i inne przedmioty, które znajdą swoje miejsce w odrestaurowanym budynku.

 

Źródło: http://www.gawex.pl/wiadomosci/wydarzenia/12228/Powrot-do-przeszlosci-w-wiezy-cisnien-obserwatorium-i-planetarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

Burmistrz szuka poparcia przedsiębiorców

 

We wrześniu tego roku wieża wodociągowa, stuletni zabytek, stojący na wzgórzu przy ul. Lipowej, doczekała się wreszcie pomysłu na zagospodarowanie. Na jej sześciu kondygnacjach ma powstać między innymi obserwatorium astronomiczne i planetarium. Kopuła wieży zostanie całkowicie zrekonstruowana. - Chcemy wykorzystać potencjał ludzi, uczniów Adama Giedrysa i pasjonatów astronomii, których wielu mieszka w Szczecinku, i zrobić prawdziwe obserwatorium astronomiczne razem z planetarium - mówił nam o tym pomyśle wiceburmistrz Daniel Rak. - Planetarium będzie służyło przede wszystkim uczniom.

 

Aby jednak tak się stało, potrzebne są niebagatelne środki finansowe. Na same prace wyposażeniowo - budowlane od 2 do 2,5 mln złotych. Reszta jest zależna od ilości i klasy wyposażenia. O pomoc przy wsparciu idei tworzenia nowych usług edukacyjnych w tym miejscu, lokalnych przedsiębiorców zwraca się także burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

 

- Od kilku lat obserwujemy na europejskich rynkach pracy rosnące zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem technicznym. Miasto Szczecinek, dbając o lokalny rynek pracy, podejmuje różnego rodzaju działania, aby uświadomić młodym ludziom, że zapotrzebowanie na inżynierów przez najbliższe lata będzie systematyczne rosło - pisze burmistrz.

 

- Budowa obserwatorium astronomicznego i planetarium będzie możliwa wówczas, gdy zostanie dofinansowana ze środków zewnętrznych - czytamy w liście. - Jednak, aby tak się stało i potrzeby naszego miasta, potrzeby szczecineckich przedsiębiorców były zauważone przez instytucje decydujące o podziale środków z Unii Europejskiej, zwracam się do Państwa z prośbą o poparcie inicjatywy stworzenia w Szczecinku ośrodka popularyzującego naukę, w kontekście realnych potrzeb prężnie rozwijającej się gospodarki, związanych z deficytem wyspecjalizowanej kadry technicznej.

 

- Chodzi o pisemne wsparcie lokalnych przedsiębiorców dla idei powstania ośrodka popularyzującego naukę - wyjaśnia Mateusz Ludewicz, główny specjalista ds. promocji i kontaktów z mediami UM w Szczecinku. - Firmy zmagające się z deficytem pracowników z wykształceniem technicznym, po jego powstaniu będą miały większe szanse na rekrutację odpowiednich osób. Te natomiast pojawią się na rynku pracy, jeśli młodzi dziś ludzie zainteresują się naukami ścisłymi. A to możliwe będzie właśnie po utworzeniu ośrodka w byłej wieży ciśnień.

 

Od 21. listopada 2012 ponad 100-letnia wieża wodociągowa jest wpisana do rejestru zabytków. Wcześniej, ze względu na zagrożenie techniczne konstrukcji samorząd, czyli właściciel wieży, został zmuszony do usunięcia z jej szczytu stalowego zbiornika na wodę wraz ze stelażem i murowaną obudową. Niższa o kilka metrów konstrukcja została przykryta drewnianym dachem, otwory okienne zabito płytami. Od tego też momentu trwało poszukiwanie pomysłu na wieżę, by mogła zostać zaadaptowana i stać się w przyszłości atrakcją turystyczną.

 

Źródło: http://temat.net/aktualnosci/27112/Burmistrz-szuka-poparcia-przedsiebiorcow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

 

Budowa obserwatorium astronomicznego i planetarium jeszcze w tym roku

 

O tym, że miasto zamierza adoptować byłą wieżę ciśnień przy ul. Wodociągowej na obserwatorium astronomiczne i planetarium, pisaliśmy wielokrotnie. Przedsięwzięcie znajduje się w końcowej fazie projektowania i przygotowania do rozpoczęcia procedury przetargowej oraz budowy. Jak nam powiedział wiceburmistrz Daniel Rak, ta powinna sie rozpocząć we wrześniu/październiku br.

 

O tym, że miasto planuje przeznaczyć dodatkowe pieniądze na nieplanowaną wcześniej w tegorocznym budżecie miasta inwestycję, pisaliśmy dziś (24.95) w artykule:

 

http://miastozwizja.pl/budzet-szczecinka-wyzsze-dochody-wieksze-wydatki-2

 

- Chodzi o kwotę 1 mln zł. Te pieniądze pozwolą nam uruchomić inwestycje jeszcze w tym roku - mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak.

 

- Ta niezwykła inwestycja znajduje się obecnie w końcowym etapie projektowania. Staramy się o jej dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Przy czym RPO nakłada jednocześnie bardzo krótkie terminy. Dlatego chcąc skorzystać ze środków unijnych musimy już dzisiaj dopinać wszystko na ostatni guzik.

 

Jak podkreślił nasz rozmówca, budowa obserwatorium astronomicznego i planetarium musi się rozpocząć jeszcze w tym roku.

 

- Postępowanie przetargowe planujemy rozpisać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Później już rozstrzygnięcie przetargu i pierwsza łopata pójdzie w ziemię. Inwestycję planujemy zwieńczyć w trzecim kwartale przyszłego roku. Tak, że czasu mamy tyle, co "kot napłakał", dlatego każdy dzień jest dla nas na wagę złota. Nie mogę jeszcze powiedzieć, w jakim stopniu otrzymamy wysokość dofinansowania, czy np. 50 czy też 75 wartości inwestycji.

 

Jak nam wcześniej powiedział burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, osobiście jest zafascynowany zarówno projektem jak i samym pomysłem.

 

- Bardzo mu sprzyjam. Przekonywałem do niego Marszałka Olgierda Geblewicza, mówiłem o naszych uwarunkowaniach, przede wszystkim o tradycjach astronomii w Szczecinku, o Adamie Giedrysie i jego wychowankach. Dziś wielu z nich jest uznanymi autorytetami w tej dziedzinie nauki. Wielu też zajmuje się astronomią amatorsko, to po prostu ich ukochane hobby. Takim autorytetem w zakresie astronomii i astrofizyki jest m.in. pan dr inż. Krzysztof Graczyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. On jest naszym konsulatem w realizacji adaptacji wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne i planetarium. Kończymy już nanoszenie poprawek do projektu, ponieważ aplikujemy w unijnym programie RPO WZ priorytet 4.1 Dziedzictwo Kulturowe.

 

- Na złożenie wniosku mamy czas do końca czerwca br. Szacujemy, że koszt inwestycji zamknie się kwotą około 4 mln zł. Łatwo, zatem obliczyć, zakładając dofinansowanie, że na budowę obserwatorium i planetarium wyłożymy ze swojego budżetu około 2 mln zł - dodaje D. Rak.

 

Przypomnijmy. Planuje się, że przebudowa zabytku zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza to będą prace budowlane, m.in. winda, schody i dobudowa elementów zewnętrznych, czyli planetarium. To koszt około 2-2,5 mln zł. Druga część to zakup osprzętu i wyposażenia obiektu.

 

W przyszłym obserwatorium astronomicznym znajdzie się nie tylko rozsuwana kopuła z teleskopem, ale też m.in. stacja pogodowa i stacja bolidowa do rejestracji ruchu meteorytów. Ale nie tylko. Również taras widokowy, pomieszczenia przeznaczone na szkolenia z astronomii, na spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz wykłady popularnonaukowe połączone z pokazami nieba. U stóp wieży stanie planetarium.

 

Ponad 100-letnia wieża wodociągowa (jej budowę zakończono w 1912 roku) stojąca na wzgórzu przy ul. Wodociągowej "pozbyła" się kopuły, grzybka i ponad 20-tonowego zbiornika, w którym przed laty gromadzono wodę i stamtąd zasilano nią miejskie wodociągi, 2 października 2012 roku. Z rąk prywatnego przedsiębiorcy odkupiło go miasto. I tak stoi do dziś.

 

Źródło: http://miastozwizja.pl/budowa-obserwatorium-astronomicznego-i-planetarium-jeszcze-w-tym-roku

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.