Skocz do zawartości

Program: Supernowa Astro-Forum.org


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Galaktyki 7331 i 4236 idą do poprawki , jak tylko znajdę dziś dziurę w chmurach to je zrobię . Dwa razy hot piksele w tym samym miejscu nie mogą wystąpić .

 

 

Jak widzicie dostaliśmy dla programu SAF cały nowy dział , można pisać nowe wątki na temat supernowych . Następne zdjęcia będą też umieszczane oddzielnie żeby ten wątek się nie zapchał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ja mam coś do pokazania. Nie wiem czy to hotpixel ta jak w popszednim przypadku, ale coś jest w ngc7331 (zdjęcie PiotraZ jest rozblurowane, bo miałem kłopoty z alignem). Przy analizie surówki mam podejrzenia, że to tylko hot...

 

Obrazek  

 

Zdjatko porównawcze wygrzebane gdzieś z neta:

Obrazek

Także tutaj zaznaczona gwiazdka jest na obu zdjęciach. :(

Może to kwestia monitora bo na LCD widzę ją ale słabo.

ps.Uczmy się nawzajem i korygujmy proste błędy a na sukces nie będziemy długo czekać. :Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie fotki są "zblurowane" . Surowa klatka Fit zamieniona na jpg aby jej wielkość nie zapchała serwera robi się cała w prążkach pionowych i poziomych ( istna siatka) . Aby było cokolwiek widać robię mały Gaus 0,7 sigma . Jeżeli ktoś ma na to inne rozwiązanie to chętnie zastosuję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze przyznac, ze wpadliscie na cholernie fajny pomysl. Sam bym sie przylaczyl, ale czasu nie mam na tyle aby analizowac zdjecia i sprzetu zeby je robic. Ale trzymam za was kciuki i wierze, ze wam sie uda.

Widzialem kiedys na Discovery program wlasnie o odkrywcy supernowych.

Mysle, ze o was rowniez obejrze pewnego dnia program w polskiej TV :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Na początku gratulacje jeśli chodzi o dobry pomysł.

 

Teraz mała sprawa techniczna. Zdjęcia które robi Piotr to zdjęcia bez filtru. Kamery CCD które są używane

przez miłośników są czułe na barwę czerwoną więc ich zakres odpowiada z grubsza filtrom R i I w systemie

Johnsona-Cousinsa. Nie można więc na szybkiego porównywać surowych fotek Piotra ze zdjęciem porównawczym sciągniętym przypadkowo gdzieś tam z netu nie wiedząc jakiego filtru użyto do jego wykonania. Astronomowie używają bowiem bardzo często filtru V. Tymaczsem bardzo jasne

gwiazdy zmienne np. Miry i półregularne potrafią mieć kolory V-I dochodzące do 6 !!! To znaczy, że na zdjęciu

w V gwiazda jest 6 mag słabsza niż w I. Obiekt może być więc doskonale widoczny na czułym na swiatło czerwone zdjęciu Piotra, a wcale niewidoczny na zdjećiu referencyjnym z netu wykonanym w V (w B będzie

jeszcze gorzej). No i mamy "odkrycie" supernowej.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można więc na szybkiego porównywać surowych fotek Piotra ze zdjęciem porównawczym sciągniętym przypadkowo gdzieś tam z netu

 

Tez tak mysle, dlatego jestem jak najbardziej za wykonaniem wlasnego katalogu zdjec porownawczych! Moznaby go bylo kompletowac sukcesywnie...

 

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze - co do tej "mozajki" na twoich surowkach: gdzies tam musisz miec jakis soft, do syntezy koloru z tej kamerki - z takiego wlasnie surowego rawa. W tym sofcie powinna byc mozliwosc syntezy b/w. Jezeli nie ma, to na 100% musi gdzies byc w sieci soft, ktory to syntezuje. To jest prosta procedura - soft znajac rodzaj filtra koloru (color matrix) zdejmie ci jakby "flata", czyli wyrowna ta siatke nie likwidujac informacji.

 

Co do fotek referencyjnych - tez uwazam, ze powinnismy miec swoje. Proponuje zaczac od podzielenia naszego nieba na sektory i sukcesywnie sektor - po sektorze dzialac. Mysle, ze na poczatek mozna okreslic jakis sektor i w nim dzialac. W ten sposob, jezeli bedzie wiecej ccd, to rozne osoby, maga rozne sektory patrolowac - tak zeby nie bylo, ze np. 5 osob cyka m33 jednej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzial na "sektory" nie jest glupi. Mysle ze musimy zebrac troche informacji od forumowiczow. Przedewszystkim ilu mamy osobnikow z teleskopem, kamera ccd i checmi do wspolpracy? Niech kazdy z nich da znac jakie czesci nieba w odpowiednich porach roku

sa im dostepne... troche info o teleskopie(-pach) i kamerze rozmiarze klatki itp.

Sa to b. przydatne informacje! No i kompletowanie wlasnych zdjec referencyjnych aby zanizyc falszywe alarmy :D Poprostu musimy ustalic "zasady gry" by to mialo rece i nogi...

 

Supernowo

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potrzebny tu jest "szef" projektu. Ktos, kto to bedzie pilotowal, pilnowal i ustalal reguly. Inaczej moze nic z tego nie byc. Zastanowcie sie miedzy soba, kto chcialby czyms takim sie zajac. Troche roboty na poczatku, ale dalej juz latwiej, a wartosc spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy dalej na zgłoszenia osób chętnych nie tylko dających zdjęcia , sprawdzających je pod kątem supernowych i innych obiektów ale także takie które chciały by pomóc w sensie aspektów prawnych , sposobów zgłoszeń, weryfikacji naukowej itd .

 

Co do prowadzenia programu sprawa jest prosta , robią to pomysłodawcy czyli Grzela i ja . Przechodzimy na priva aby uzgodnić czytelne zasady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze dodać że program SAF to nie jest chwilowa "akcja " na okoliczość supernowej z 27 września . Ten program to siermiężna i mrówcza praca na wiele miesięcy a może lat . Więc niech nikogo nie niepokoi że przez kilka nocy przy złej pogodzie nie są dostarczane fotki do sprawdzenia . One będą na pewno , nawet dzisiaj przy księżycu coś zrobiłem. Jest ta 7331 do poprawki i kilka innych ale jak pisałem nowe fotki zostaną umieszczane w oddzielnych wątkach aby tu była czysta merytoryka bez zdjęć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wtrąca się do prowadzonej rozmowy.

Dla potrzeb takiego projektu, można byłoby rozważyć stworzenie wyspecjalizowanego serwisu WWW. Wrzucanie zdjęć na listę dyskusyjna nie jest najlepszym pomysłem , bo przeglądanie danych, porównanie wyników czyli ogólnie rozumiana analiza byłaby mocno uciążliwa.

 

Osobiście przypomina mi to trochę tworzenie dużego systemu informatycznego na odległość (przykładem są projekty OpenSource) .Tam napotyka się podobne problemy wiele osób tworzy, wymagane jest łączenie wyników, zawsze jest rejestracja całej historii zmian (w przypadku supernowych historia zdjęć).

 

Tworząc system do obsługi takiego projektu (taki system mógłby powstać pod egida AstroForum o ile właściciele forum byliby zainteresowani) wiele czynności można byłoby zautomatyzować, a przynajmniej w dużej części ułatwić.

Jestem ciekawy czy bylibyście zainteresowanie w tworzeniu serwisu ?

Na forum znajdzie się zapewne wiele osób z rożna wiedza przydatna przy tworzeniu czegoś takiego.

Potrzebny byłyby udział osób z różną wiedzą:

- niezbędne byłoby zaangażowanie osób z duża wiedza merytoryczna na temat obserwacji nieba a zwłaszcza supernowych ,takie osoby w porozumieniu z osobami od części IT musiałby przygotować założenia funkcjonalne

- oczywiście osoby które wiedzą jak się programuje takie serwisy WWW (ja zajmuje się w pracy koordynacja projektów informatycznych od strony technicznej i z chęcią cos takiego bym poprowadził jeśli chodzi o cześć techniczna)

- niezbędni byliby również ochotnicy którzy przeprowadzali testy

- przydałyby się osoby które znają się na tworzeniu interfejsu użytkownika w HTML/JSP

Działalność AstroForum pokazuje ze dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak p.Adam można zrobić cos ciekawego w Internecie , tak wiec może następnym krokiem byłby zrobienie serwisu do szukania supernowych.

 

Jestem ciekawy co wy myślicie o takim pomyśle?

 

P.S Powiem szczerze ze takie serwisy powstały już na świecie no ale moglibyśmy cos takiego zrobić jako pierwsi w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, Grzela surową klatkę wysłałem . Arku , w zestawie mam niejako na stałe filtr IR Blocker dwucalowy firmy True Technology . Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoją wypowiedź , mam ten filtr zdjąć ?

 

Nie wiem jaką ma charkterystykę ten IR Blocker ale polecam czujność przy porównywaniu zdjęć z róznych

instrumentów. Przede wszystkim nie porównujcie Waszych zdjęć ze zdjęciami z dużych teleskopów, gdzie

używano filtru B (czuły na niebieskie) i filtru V (czuły na żołte). Jeśli używano R lub I, to raczej spokonie możecie porółnywać do Waszych niefiltrowanych obrazków. Ale tak jak napisałi inni najlepiej porównywać do wykonanych wczesniej obrazów referencyjnych, na które chyba dobrze nadają się jakieś fajne stacki kilku najlepszych klatek z dobrych nocy.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej jasnosci gwiady widac na zdjeciach ktore sie dotychczas w watku pojawily?

Pytam poniewaz wiekszosc odkrywanych supernowych ma jasnosci 17-19mag i jesli uzywany sprzet nie pozwala na uchwycenie tak slabych gwiazd to dluuugo trzeba bedzie czekac na pierwsze odkrycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo szans, zobaczcie to:

 

http://myweb.tiscali.co.uk/tomboles/discoveries.htm

 

Az sie wydaje nieprawdopodobne zeby jedna osoba odkryla tak wiele supernowych !?!

 

To o nim było chyba na Discovery kiedyś. Spory teleskop i 3 monitorki z odpowiednimi programami :salu: tylko szukać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam poniewaz wiekszosc odkrywanych supernowych ma jasnosci 17-19mag i jesli uzywany sprzet nie pozwala na uchwycenie tak slabych gwiazd to dluuugo trzeba bedzie czekac na pierwsze odkrycie.

 

No to chyba nie jest wielki problem, bo Adamo Canonem z MTO siegnal 18 mag bez problemu.

 

Co do projektu serwisu - nie jestem przekonany, czy to dobra chwila. Sama logistyka tworzenia zaawansowanego projektu za bardzo odciagnie nas od meritum projektu. Poza tym, atrakcyjnosc SAF jest w tym, ze jest otwarty dla kazdego, latwo dostepny (forum) i prosty. Mysle, ze w przyszlosci mozna pomyslec o czyms takim, teraz bylby to chyba przerost formy nad trescia. Najwazniejsi tu sa ludzie, nie technologie. Jezeli wystapi potrzeba dorobienia czegos informatycznego, to wtedy mozna dzialac. Nie odwrotnie - tzn. nie najpierwsz system, a potem myslec, jak, kto i gdzie bedzie focil.

 

No chyba, ze jest tu jakis programista, co by sie nudzil. Ale z doswiadczenia wiem, ze to duzy problem bez angazowania srodkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do linku ktory dales i efektywnosci tego goscia - powiem tyle, ze to chyba nie dziwne. Zerknij w jego equipment - 2xC14 na Paramoutach + totalnie oskryptowane wszystko, czyli zasuwa automatycznie i skladuje zdjecia danych galaktyk. Oj tym sprzetem gosc siega naprawde "gleboko". I dlatego sa efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięgu tak bardzo nie musimy się obawiać , sprawdzałem według katalogu USNO i wyszło że przy kiepskiej pogodzie widać gwiazdki niewiele ponad 17 mag . Na fotkach zrobionych w warunkach dobrych znalazłem gwiazdki do 18,4 mag . Tylko w tym roku do końca września odkryto aż 9 supernowych relatywnie jasnych . W Ngc 6207-15.7 , Ngc 5054-14.7 . UGC 4436-14.9 , Ngc 3786-14.3 , UGC 6363-15.5 , Ngc 6907-15.6 , Ngc 6901-15.2 , Ngc 2403-11.2 !!! , Ngc 6946 12.8 !!! . Sporo jest też w przedziale do 17 mag .

 

 

Zgodnie a Waszymi sugestiami zaczynamy robić bazę fotek referencyjnych do których będziemy wracać po kilku tygodniach i miesiącach z nowymi zdjęciami tych samych obiektów . Dla każdej nocnej sesji zostaje utworzony nowy wątek-folder a w nazwie jest data oraz wymienione są nr galaktyk .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.