Skocz do zawartości

Program: Supernowa Astro-Forum.org


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Co do linku ktory dales i efektywnosci tego goscia - powiem tyle, ze to chyba nie dziwne. Zerknij w jego equipment - 2xC14 na Paramoutach + totalnie oskryptowane wszystko, czyli zasuwa automatycznie i skladuje zdjecia danych galaktyk. Oj tym sprzetem gosc siega naprawde "gleboko". I dlatego sa efekty

 

I tak mamy szansę z tym automatem do supernowych. Gościu cyka z UK-eja, a tam tylko fog&haze. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynamy magazynować fotki referencyjne , pierwsze umieściłem w folderze 5.X.2004. Są tam Ngc 7317. 7331, 7753 i 7769 . Dwie pierwsze już sprawdzaliśmy , trzecia i czwarta do sprawdzenia . Jeżeli ktoś chciałby umieścić swoje fotki to zakłada nowy wątek : Folder , data i numery obiektów . Ułatwi to nam w przyszłości porównanie naszych fotek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej jasnosci gwiady widac na zdjeciach ktore sie dotychczas w watku pojawily?

Pytam poniewaz wiekszosc odkrywanych supernowych ma jasnosci 17-19mag i jesli uzywany sprzet nie pozwala na uchwycenie tak slabych gwiazd to dluuugo trzeba bedzie czekac na pierwsze odkrycie.

 

Damy radę. Jak będzie trzeba to pojedziemy pod 20 mag

 

ngc206_l_05102004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak przez ciakawosc a macie taki katalog ktory mialby gwiazdy do 20 mag. i jeszcze uwzglednial czy to gwiazda zmienna czy nie? Sadze ze przez gwaiazdy zmienne moze byc troche zamieszania.

 

 

Bardzo dobre pytanie , ja w katalogu USNO 2 podlinkowanym do Astroarta jak do tej pory potwierdziłem gwiazdkę 19,5 mag (sprawdzałem przed chwilą ) . Może ktoś poda link do katalogu jeszcze bardziej dokładnego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przy okazji posypią się odkrycia Miryd pod 18m a nie tylko supernowych :salu:

 

Pytanie jakie Mirydy spodziewasz się znaleźć? Ich średnia jasnośc absolutna zawiera się w przedziale od -3 do -7 mag. Moduły odległości typowych galaktyk wybierwanych do poszukiwań supernowych to zakres od 29 mag

w górę. Supernowe mają jasnośc abslotutną na poziomie -19.5 mag więc je zobaczysz bez problemów. No ale

najjaśniejsze Mirydy będą miały jasność około 22 mag...

 

Z kolei te należące do naszej Galaktyki będą miały moduły odległości na poziomie 14 mag. W obazach czułych na podczerwień będą się prześwietlać.

 

Podsumowując na odkrycia Mir to bym nie liczył.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie w wolnych chwilach w pracy czytam watek i chyba nie pojawila sie nic o jakims sofcie kory robilby porownania fotek masowo (?)

Pierwsze co mi przychodzi do glowy to soft klasy mniej wiecej: http://www.aerith.net/misao/pixy/

Moze jest cos bardziej selektywnego? Ktos szukal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynamy magazynować fotki referencyjne , pierwsze umieściłem w folderze 5.X.2004. Są tam Ngc 7317. 7331, 7753 i 7769 . Dwie pierwsze już sprawdzaliśmy , trzecia i czwarta do sprawdzenia . Jeżeli ktoś chciałby umieścić swoje fotki to zakłada nowy wątek : Folder , data i numery obiektów . Ułatwi to nam w przyszłości porównanie naszych fotek .

Ale gdzie szukac tych fotek Piotr.

Bo nie mogę znaleźć linku :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przymierzałem się do wejścia w ten program poszukiwań sepernowych. Ale z ciekawości zrobiłem kilka ekspozycji naszej starej znajomej.

 

TO MALEŃSTWO MA PIĘKNY KOLOREK (tak mi się przynajmniej wydaje).

 

ngc6946_12102004_640.jpg

 

W razie czego mam ponad 30 min luminacji i mogę w każdej chwili udostępnić.

 

Większy format: http://www.astrofotografia.zone.pl/dso/ngc...2102004_800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W galaktyce Ngc 6946 często pojawiają się jasne supernowe . W poprzednim stuleciu mieliśmy :

Rok 1917 --14,6 mag

Rok 1968-- 13,5 mag

Ostatnio --27 września 12,7 mag !

 

Sprawdzcie więc tą kapitalną fotkę Dominika bo może znowu było tam wielkie buuum .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chodzi o IRISa, to tak jak pisze Hery Sasta, jest tam komenda dopasowująca dwa zdjęcia do siebie, a konkretnie: COREGISTER [nazwa1] [nazwa2] (pliki trzeba przekształcić z .bmp, .jpg etc. do .fit, .fits lub .pic). Czasami trzeba pomajstrować komendą SETFINDSTAR [sigma].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zapał co niektórych osób do robienia fotek zgasł. Po pierwszych "podnieceniach" projektem nikomu już się nie chcę nic robić. No wiecie czasu nie ma... praca, rodzina itp. no i pogody nima. :wink:

 

A tak na serio to od ostatnich fotek było już pare naprawde ładnych nocek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.