Skocz do zawartości

Program: Supernowa Astro-Forum.org


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Ekipa sprawdzająca jest na pewno gotowa ale nie ma materiału . U mnie sprawa jasna , montaż od czterech tygodni w serwisie i po prostu nie mam czym strzelać . Według moich notatek pogodne noce w listopadzie to 5,9 i 10-tego . Na pewno wrócimy do programu jak będę mógł Atluxem robić po kilkanaście galaktyk w ciągu jednej nocy . Dlaczego nie robi zdjęć Grzela nie wiem , może właśnie kiepska pogoda jest przyczyną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Szwecji złodzieje ? chyba że z jakiejś emigracji bo podobno tubylcy nie tylko nie kradną ale nawet znaleziony portfel kładą z szacunkiem na widocznym miejscu :P

 

Grzesiu , jak tylko odzyskam montaż i nadejdzie zimowa mroźna pogoda zaczniemy razem znowu szukać supernowej . Nie spoczniemy aż znajdziemy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jakas banda ze wschodu... niestety, szwed rzeczywiscie niezlodziejowaty z natury.

 

Grzesiu , jak tylko odzyskam montaż i nadejdzie zimowa mroźna pogoda zaczniemy razem znowu szukać supernowej . Nie spoczniemy aż znajdziemy

 

:D:D:D:D

:salu: :salu: :salu: :salu:

 

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny, dziwny ale czy to takie zle? Jaka ilosc osob ginie w ciagu roku na polskich drogach?

Slyszalem ze na tylko jeden dluzszy weekend 100-200... A w Szwecji na rok ok 500-600 osob konczy zycie w wypadku drogowym. A alkohol szkodzi zdrowiu, czy sie myle?

 

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcialbym jeszcze raz poruszyc problem, a mianowicie kto bedzie odkrywca.

Mowilo sie, ze bedzie nim pomyslodawca projektu. Nie wiem czy do konca jest to uczciwe wobec osob ktore mozolnie przegladaja zdjecia probujac znalezc jakis piksel ktorego na zdjeciu nie powinno byc. Ja proponuje aby odkrywca ewentualnej supernowej czego wam serdecznie zycze byl autor zdjecia i osoba ktora ja zobaczy na zdjeciu. Mysle, ze byla by to motywacja dla wiekszej ilosci osob by uczestniczyc w programie, mysle ze znalazlo by sie wiecej osob robiacych zdjecia i je analizujace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie Piotrek , im więcej fotek do sprawdzenia tym lepiej .

 

Teraz w nocy mam wolną chwilkę więc przypomnę zasady programu SAF aby osoby czytające po raz piewszy nie musiały wertować wątku od początku .

 

1. Działamy w grupie czyli dostarczający zdjęcia i sprawdzający stanowią zespół Supernowa Astro-forum (SAF).

 

2.Jeżeli coś znajdziemy ( supernowa , kometa , asteroid ) to zgłaszamy do AAVSO jako Astroforum Team PL . (kometę zgłasza się gdzie indziej)

 

3. Obiekt zostaje nazwany według klucza : nazwisko dostawcy zdjęcia - nazwisko tego kto na nim znalazł obiekt . Np: Kometa Grzela -Pabami itp .(Oczywiście dajemy prawdziwe nazwiska)

 

4. Czas trwania programu -nieograniczony .

 

Niestety nie mamy do pomocy żadnego eksperta natomiast możemy liczyć na pomoc znawców z AAVSO ale tylko tylko wtedy kiedy będziemy pewni że "coś" mamy .

 

Zobaczcie stronkę AAVSO :

http://www.aavso.org/observing/programs/sn/

 

Ja wracam do programu za ok 2 tygodnie , mam info z serwisu że Atlux naprawiony i czekam aż dotrze do Sky Point listwa Losmandy na dwa refraktory . Potem jedną paczką wszystko wyślą do Polski .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Dla mnie nie umarł i nie umrze , brak materiału do sprawdzania . Niewiem czemu Grzela nie daje a ja muszę zakończyć sprawy sprzętowe . Nowa kamera już jest , jeszcze uporam się z guaidingiem i ruszam ostro ze zdjęciami do SAF . Brakuje mi kabla do połączenia kamery SBIG ST-2000XM ze SKY Sensorem Atluxa . Mają inaczej rozwiązane połączenia i urządzenia się nie widzą . Pisałem do SBIGA i Vixena ale na razie nie mam odpowiedzi . W sieci też nic sensownego nie znalazłem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem się zabrać do fotografowania, ale cały czas nie mam jak. Czekam na montaż i muszę jeszcze kupić jakiś światłosilny wymiatacz DSowy (Jak dobrze pamiętam miałem maksymalnie 18,5 mag przy ok.12/500mm). Przydałoby się jeszcze GOTO, ale narazie wspomogę Was ręcznie. Pamiętam jak celowałem 500mm ogniskowej w NGC6946 samym szukaczem :) Udało się po 5 minutach, więc nie tak długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Temat na forum troche zapomniany a tu nasz kolega Grzegorz Duszanowicz "Grzela" jednak złapał supernową o czym poinformował nieadawno Onet.

http://wiadomosci.onet.pl/1417538,16,item.html

Wielkie gratulacje i życzenia złapania następnych supernowych. :notworthy::helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze blada, własnie dzisiaj sobie na lekcji studiowałem "Metro" i zobaczyłem takową notatkę.

Ogromne gratulacje :notworthy: Mam nadzieję, że przyczyni się to do swego rodzaju boomu na poszukiwania supernowych w Polsce, dziedziny raczej w zastoju - na mnie powinno też podziałać motywująco :szczerbaty:

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.