Jump to content

Niesamowicie wielka gwiazda niedaleko mnie.


Recommended Posts

Piszę posta w sprawie postawionej wielgachnej reklamy Magdy Gessler jakieś 150m ode mnie. Obserwacje na moim podwórku są niemożliwe gdyż reklama jest oświetlona błękitnymi, gigawatowymi fleszami od dołu. Robi to taką łunę jak stutysięczne miasto. Jest jaśniejsze od Księżyca w pełni. I nie wiem. Czy ktoś kto postawił reklamę ma wpływ na oświetlenie? Czy mógłbym się dogadać w sprawie chociażby wyłączenia jej np. po godzinie 23? Czy to zależy od firmy która tą reklamę postawiła? Co mogę zrobić?

 

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Skontaktuj się z prawnikiem, potrzebna będzie znajomość prawa budowlanego jeśli jest tak jasna możesz właściciela "atakować" z tytułu uciążliwości i zakłócania miru domowego. Gdyby udało się zebrać jeszcze sąsiadów pewnie byłoby łatwiej, dużo łatwiej. Poszukaj w necie, pamiętam że na temat zbyt jasnych reklam wypowiadał się i NSA i RPO, także masz szanse coś z tym zrobić.

 

Pozdrawiam i powodzenia

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Można by tu pogrzebać w prawie dotyczącym imisji zakłóceń na sąsiednie działki. Coś takiego może być w prawie budowlanym lub rozporządzeniu o usytuowaniu budynków. Ogólnie każdy obiekt budowlany podlega badaniu na jego oddziaływanie na sąsiednie działki. Gdyby rzucał cień i zasłaniał Ci Słońce przez znaczny czas dnia to tu sprawa jest opisana w prawie wprost, nie słyszałem natomiast o emisji światła nocą jako formie oddziaływania na sąsiednie działki - ale jest to na pewno jakaś forma oddziaływania. Trzeba pytać prawników.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Niestety wkoło mojego domu powstają firmy a co za tym idzie pełno latarni. Kiedyś często obserwowałem z podwórka, teraz tylko wyjazdy w teren. Zqnajomy prawnik powiedział że nie mam szans by wymóc coś na drodze prawnej. Najgorsze że sąsiedzi są zadowoleni z tego stanu rzeczy bo jasno to bezpiecznie więc na sąsiadów raczej nie licz.

Link to post
Share on other sites

Piszę posta w sprawie postawionej wielgachnej reklamy Magdy Gessler jakieś 150m ode mnie. Obserwacje na moim podwórku są niemożliwe gdyż reklama jest oświetlona błękitnymi, gigawatowymi fleszami od dołu. Robi to taką łunę jak stutysięczne miasto. Jest jaśniejsze od Księżyca w pełni. I nie wiem. Czy ktoś kto postawił reklamę ma wpływ na oświetlenie? Czy mógłbym się dogadać w sprawie chociażby wyłączenia jej np. po godzinie 23? Czy to zależy od firmy która tą reklamę postawiła? Co mogę zrobić?

 

 

Hej, pracowałem wiele lat w firmie reklamy zewnętrznej i z tego co napisałeś wnioskuję, że oświetlenie jest ustawione na "pałę" - operator nośnika źle dobrał i ustawił oświetlenie. Możesz to zgłosić wstępnie grzecznie do właściciela, ale nie afiszuj się od razu, że jesteś astronomem i reklama Ci przeszkadza w obserwacjach, tylko "naświetl"problem jako mieszkaniec i w imieniu mieszkańców. Gdy to nie poskutkuje, to sięgnij po bardziej formalne środki.

Jeśli reklama stoi na prywatnej posesji, która figuruje w planach zagospodarowania przestrzennego jako działka pod zabudowę mieszkaniową albo rolna a nie komercyjna to właściciel musi wyłączyć światełka - chyba że zgłosił budowę ni ma na planach wydzieloną część pod reklamę, ale jeśli reklama naraża na niedogodności mieszkańców to mogą cofnąć zgodę albo kazać zmienić rodzaj oświetlenia :) Najskuteczniejszą metodą jest zgłoszenie zanieczyszczenia światłem jednocześnie do firmy obsługującej nośnik reklamowy, do urzędu gminy i do Ochrony Środowiska - co prawda Białka Tatrzańska nie jest w strefie chronionej przed zanieczyszczeniem światłem, ale każde natarczywe zanieczyszczenia można a nawet trzeba zgłaszać! To zmusi firmę do zmiany oświetlenia.

 

Możesz też poradzić się w http://www.ciemneniebo.pl/pl/jak-sie-przylaczyc

Hej!

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.
§ 293 Zasady umieszczania urządzeń i konstrukcji

 

 

6. Urządzenia oświetleniowe, w tym reklamy, umieszczone na zewnątrz budynku lub w jego otoczeniu nie mogą powodować uciążliwości dla jego użytkowników ani też przechodniów i kierowców. Jeżeli światło skierowane jest na elewację budynku zawierającą okna, natężenie oświetlenia na tej elewacji nie może przekraczać 5 luksów w przypadku światła białego i 3 luksów w przypadku światła kolorowego lub światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego, ewentualnie pulsującego.

W moim wypadku słup naprzeciwko domu wyraźnie przekracza tą normę i będę walczył. Ale jeśli u Ciebie nie widać bezpośrednio tych halogenów, a jedynie łunę nad nimi, to obawiam się, że normy nie przekroczyli. Ale warto sprawdzić luksomierzem. Poza tym zostaje to, co koledzy wyżej piszą.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 59 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.