Skocz do zawartości

Galaktyka M 110 z RODOS


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Galaktyka M 110 ( NGC 205) jest członkiem naszej Grupy Lokalnej. Udało mi się pokazać jej obłoki pyłowe, choć nie jest to obrazek łatwy do obróbki ze względu na bliskość M 31. Usuwanie gradientów w takich warunkach to jakiaś loteria ze znanym wynikiem - i tak się nie da z nimi wygrać.

Fotkę robiłem na RODOS jesień 2016.

Veloce RH200, ATIK ONE 9M na ASA DDM 60. Nie guidowane.

L: 12x600, RGB: 8x300 każdy kanał.

 

3c3c69986550250d7c98f8c73646854a.16536x1

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na RODOS uczymy się takich rzeczy...dargeo to miał oczy jak stara pięciozłotówka z rybakiem jak posiedział na warsztatach z obróbki. On robił tylko histogram i nic selektywnie :). A potem wyszedł żegnając się i spluwając trzy razy przez ramię do tyłu :D

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że grupa na RODOS jest zamknięta/ograniczona z przyczyn technicznych.

Jednak ze względu na Wasze umiejętności i doświadczenie fajnie byłoby gdybyście udokumentowali swoje "warsztaty" poświęcone np. obróbce i udostępnili większemu gronu. Myślę, że jest tu wielu forumowiczów, którzy nie mogąc uczestniczyć w RODOS chętnie zapoznaliby się z takim materiałem. No i wszyscy bylibyśmy Wam wdzięczni za podzielenie się z nami swoim doświadczeniem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa RODOS nie jest zamknięta. Każdy kto aktywnie zajmuje się astrofotografią jest mile widziany.

 

Oczywiście są warunki które trzeba spełnić.

1. Na RODOS przyjeżdżamy ze swoim sprzętem.

2. Na RODOS przyjeżdżamy po to aby zebrać dobry materiał.

2. Na RODOS Musimy się wszyscy zmieścić

3. Trzeba być elastycznym w terminach, bo jak ostatnio, były 3 możliwe terminy.

 

Największy problem wiedzę z ilością uczestników, bo pojemność podwórka Dziadka Szymka jest ograniczona.

Zmieści się tam 10-12 setupów a ci którzy raz już byli powracają w następnych edycjach RODOS jako stały skład

 

Szymek podwórka nie poszerzy :D więc trzeba celować w miejsce które zostaje wolne gdy ktoś nie może przyjechać.

Ciechan

Szkoda, że grupa na RODOS jest zamknięta/ograniczona z przyczyn technicznych.

Ups, nie doczytałem :D

Ale skoro napisałem niech będzie

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczne zdjęcie. Ja bym w tym obszarze podchodził delikatniej z odszumianiem, bo tam fajnie widać obce gwiazdki (łatwo mylić szumem - taka specyficzna granulacja). U Ciebie wg mnie już ją widać na M110, ale trochę za bardzo wygładziłeś M31, bo tam też powinno być widać. Wg mnie warto to zostawiać, bo to niezwykła cecha tego układu. Nigdzie więcej nie da się amatorsko zarejestrować dowodu na "gwiazdowość" tej struktury.

 

Adam Block dowozi trochę większą skalę, gdyby ktoś chciał zobaczyć, co tam siedzi:

 

n205block.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Dnia 3.10.2016 o 22:34, Adam_Jesion napisał:

Fantastyczne zdjęcie. Ja bym w tym obszarze podchodził delikatniej z odszumianiem, bo tam fajnie widać obce gwiazdki (łatwo mylić szumem - taka specyficzna granulacja). U Ciebie wg mnie już ją widać na M110, ale trochę za bardzo wygładziłeś M31, bo tam też powinno być widać. Wg mnie warto to zostawiać, bo to niezwykła cecha tego układu. Nigdzie więcej nie da się amatorsko zarejestrować dowodu na "gwiazdowość" tej struktury.

 

Adam Block dowozi trochę większą skalę, gdyby ktoś chciał zobaczyć, co tam siedzi:

 

A przypadkiem NGC 147 i NGC 185 nie mają podobnie ?

 

Czyli mówisz z kaszą na zdjęciu nie walczyć zbytnio? :D

Newton 3205/1500 + ASI 290MMC

M110-ASI290MMC.thumb.png.ba3a1e463b914cdcf57d263566f77db9.png

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie wziąć zdjęcie M110 z bardzo dobrym rozbiciem:
https://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2010/01/m110_block1.jpg

i nałożyć na nie zdjęcie HAMALa. Moim zdaniem gif rozwiewa wątpliwości - zagęszczenia "kaszy" pokrywają się, co według mnie potwierdza, że to nie jest zwykły szum. :)

output_whFYEx.gif

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.