Skocz do zawartości

Kilka uwag na temat przekładni, dokładności, sterowania


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Witam-

 

zadałem pytanie o sposób wyliczenia średnicy zaniepokojony podanym wynikiem. Według mojej wiedzy dla modułu m=1,6 mm oraz z=200 należy przygotować blank o średnicy równej (z+2)*m=323,2 mm. Podczas obróbki frezem modułowym na frezarce obwiedniowej frez od dotknięcia zewnętrznej średnicy powinien zagłębić się na 2,2 modułu. Da to zęby o wysokosci równej podwojonemu modułowi oraz zapewni luz wierzchołkowy równy 0,2 modułu. Należy tu precyzyjnie wyjaśnić o jaką średnicę zewnętrzną chodzi. Przygotowanie blanku w postaci płaskoczołowego walca da mierne uzębienie. Blank należy odpowiednio uformować. Do tego celu trzeba użyć noża o kolistym kształcie ostrza, o promieniu odpowiednio mniejszym niż promień używanego freza modułowego. Blank płaskoczołowy powinien mieć średnicę na tyle większą od wyliczonej wyżej, aby po toczeniu nożem uzyskać koliste wgłębienie, w którego środku jest właśnie 323,2 mm, oraz aby kształt kolisty doszedł prawie do brzegów blanku z pozostawieniem rezerwy na fazki.

 

surowiec1.jpgczolo1.jpg

 

Uzyskane po takim przygotowaniu uzębienie ma zęby o równej wysokości na całej ich długości wzdłuż grubości ślimacznicy zapewniając, że "ślimak bez oporu posuwa ślimacznicę" ( w tym miejscu pozdrowienia dla El-Capitano).

 

frezowanie1.jpgfinal4.jpg

 

Dla swojej ślimacznicy niestety musiałem sam wykonać wszystkie obliczenia geometri blanku, frezerowi obwiedniowemu dałem gotowy surowiec przygotowany według mojego rysunku przez tokarza.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma pan całkowitą rację dlatego umieściłem plik, który pokazuje sposób liczenia. Pisząc o średnicy zewnętrznej miałem na myśli maksymalną średnicę koła a nie średnicę wierzchołków zęba, którą z resztą poprawnie policzyliśmy obaj (323.2mm). Średnica, którą podałem wynika z dodania krzywizn zębów. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.