Skocz do zawartości

Paskowanie Heq-5


marco van

Rekomendowane odpowiedzi

Podpisuję się wszystkimi kończynami :D

Wydatek około 750 zł na taką modyfikację, to bardzo dobrze wydane pieniądz. Na pierwszy rzut oka wydaje się dużo, bo i nie jest to mała kwota, ale naprawdę warto jest je wydać.

Po opaskowaniu, wymianie łożysk i przesmarowaniu, to tak jak by zaczęło się użytkować inny wiele lepszy montaż. Względy estetyczne w postacie braku hałasujących zębatek, choć jest to element który rzuca się do rzazu na uszy, są pomijalne w kontekście poprawy kultury pracy.

Dobrze wyregulowany i opaskowany HEQ5 może spokojnie konkurować z o wiele droższymi konstrukcjami.

P.P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam taki montaż do wyjazdowego setupu i zastanawiam się nad modyfikacją. O ile sama wymiana zębatek na paski pozornie nie wydaje się być skomplikowana, to całkowite rozmontowanie montażu i wymiana łożysk już tak. Czy osoba (ja) która nigdy podobnych rzeczy nie robiła poradzi sobie z tym. Boję się, że wszystko rozkręcę i będę miał problemy z ponownym zmontowaniem i regulacją.

 

Proszę o radę, czy warto się do tego zabierać samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz w sobie trochę "zmysłu technicznego", to sobie na pewno poradzisz. W necie są dokładne tutoriale z obrazkami, którą śrubę odkręcić, co wyjąć i w jakiej kolejności. Wystarczy się stosować do tego i wszystko idzie jak po maśle (no do momentu, aż trafisz na coś, przy czym chińczyk płakał, jak przykręcał i ani drgnie :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana pasków w NEQ6 wymaga trochę więcej rozkręcania, bo zębatki nie są dostępne od zewnątrz. Natomiast wymiana łożysk, czyli całkowite rozebranie montażu jest już podobne.

Oto święte linki odnośnie rozbierania tych montaży:

http://www.astro-baby.com/heq5-rebuild/heq5-m1.htm

http://www.astro-baby.com/EQ6%20rebuild%20guide/EQ6%20Strip%20Down%20Home.htm

 

Jak ktoś w okolicy by się wahał, to chętnie pomogę w tej operacji. Ale coś nie za blisko mieszkacie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana pasków w NEQ6 wymaga trochę więcej rozkręcania, bo zębatki nie są dostępne od zewnątrz. Natomiast wymiana łożysk, czyli całkowite rozebranie montażu jest już podobne.

Oto święte linki odnośnie rozbierania tych montaży:

http://www.astro-baby.com/heq5-rebuild/heq5-m1.htm

http://www.astro-baby.com/EQ6%20rebuild%20guide/EQ6%20Strip%20Down%20Home.htm

 

Jak ktoś w okolicy by się wahał, to chętnie pomogę w tej operacji. Ale coś nie za blisko mieszkacie :)

 

Mateuszu, Poznań to piękne i gościnne miasto! :)

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze coś - czy paski nie powodują większej bezwładności montażu przy starcie? Załóżmy, że zechcę złapać satelitę. Ustawiam się w jakimś fragmencie nieba i czekam na godzinę X, gdy satelita wg efemerydy ma się tam pojawić. Wtedy startuję slewing zgodnie z ruchem satelity. Pytanie, czy łatwiej to będzie zrobić z paskami czy z kołami zębatymi? A może to bez różnicy?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że problemu nie ma, bo paski są dość sztywne, ich obciążenie niewielkie, a montaż płynnie się rozpędza i hamuje (występują wiec niewielkie przeciążenia). Nigdy nie zauważyłem jakiejś bezwładności na paskach.

Z powodu płynnego ruszania Twój pomysł na śledzenie nie do końca zadziała. Bo montaż nie ruszy w jednej chwili do max prędkości, tylko trzeba do odpalić odpowiednio wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

DZIEŃ DOBRY !

Jestem posiadaczem montażu HEQ5 od 2015rNa początku długo "woził" newtona 130/650 a ostatnio 203/1000. Wizual i trochę foto lustrzanką. Duża tuba to myślę o wymianie łożysk, ale nie wiem czy poradzę i wyreguluję. A może od razu paski? Czy możecie polecić, gdzie kupić łożyska i ew. paski , bo w sklepach astro brak oraz czy ktoś świadczy takie usługi odpłatnie?


Z pozdrowieniami

Cezary F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.