Skocz do zawartości

C/2015 V2 (Johnson)


Rekomendowane odpowiedzi

Na stronie BAA COMETS znalazłem ciekawą prognozę jasności tej komety

https://www.ast.cam.ac.uk/~jds/15v2obs.jpg

Moim zdaniem zbyt wcześnie by już kreślić tak optymistyczny trend ale pożyjemy zobaczymy

A co do obserwacji komet słabszych od 12mag to od jakiegoś czasu dałem sobie z takimi spokój bo jakieś duchy widzę i nerwicy człowiek dostaje ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek naskrob coś o tej drugiej, bo będzie chyba ciekawsza, szczególnie na przełomie marca i kwietnia ;]

 

Napiszę na pewno, w końcu czekam na ten jej powrót już chyba kilkanaście lat ;). Na razie ona jest jeszcze prawdopodobnie znacznie słabsza od 20 mag, więc jeszcze mam chwilę, żeby o niej coś napisać.

 

Napiszę też parę słów o dwóch innych kometach, które w perspektywie kilku miesięcy powinny być dość łatwym celem dla obserwatorów wizualnych.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie BAA COMETS znalazłem ciekawą prognozę jasności tej komety

https://www.ast.cam.ac.uk/~jds/15v2obs.jpg

Moim zdaniem zbyt wcześnie by już kreślić tak optymistyczny trend ale pożyjemy zobaczymy

 

Komety potrafią zaskoczyć, jednak statystycznie rzecz biorąc, często ich jasność podąża "pewnymi utartymi szlakami". Kometa C/2015 V2 (Johnson) jest kometą nieokresową. Takie komety zwykle jaśnieją wolniej niż inne. Jeśli jasność tej komety będzie zmieniać się tak jak to się średnio dzieje dla komet nieokresowych, to należy się spodziewać, że w maksimum będzie mieć jasność około 7 mag.

Ten optymistyczny scenariusz ze strony BAA wynika z tego, że przewidywana jasność jest tu prostą interpolacją tego, co działo się z jasnością komety do tej pory. Co więcej parametry opisujące zmiany jasności komety zostały obliczone przy wykorzystaniu zupełnie różnych obserwacji (zarówno wizualnych jak tych z CCD), wykonanych różnym sprzętem i w różnych warunkach obserwacyjnych, co dodatkowo może znacząco wpływać na dokładność przyszłych prognoz.

 

 

A czy ta kometa ma jakiś kolor (inny od białego)? Kiedyś czytałam, że komety dają takie lekko zielonkawe światło. To będzie widać przez niewielki teleskop, czy raczej jako biały punkt?

 

Kolor komety zależy w zasadzie od składu jej głowy. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że komety w których głowach jest dużo pyłu są białe (bo większość ich światła to odbite światło słoneczne), natomiast komety, których głowy zawierają głównie gaz są zielone. Gazowe warkocze komet są też często niebieskie, ale ten kolor widać tylko wyjątkowo w przypadku bardzo jasnych komet (ja widziałem tylko raz - u komety C/1995 O1 (Hale-Bopp)). Parę razy widziałem kometę, która miała wyraźnie żółty kolor, ale to w głównej mierze wynikało z faktu, że kometa świeciła nisko nad horyzontem i była "poczerwieniona" przez ekstynkcję.

 

Jeśli chodzi o to, czy te kolory widać, czy nie, to jest tu jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia - żeby zobaczyć wizualnie kolor komety, musi ona być wystarczająco jasna (w szczególności musi mieć dużą jasność powierzchniową), aby aktywować czopki w naszych oczach. W praktyce "udaje się to" jedynie bardzo jasnym kometom - nie przypominam sobie w tym momencie żadnej komety, która byłaby słabsza od 6 - 7 mag i u której widać byłoby kolor.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz zapytam, moze ktoś wie, może ktoś ma kryształową kule. Jak ma się sprawa fotografowania jej zestawem z mojego podpisu? Dodam, że Pallasa muszę przymknąć co najmniej do f3.5. Heliosa podobnie.

 

Zależy o co konkretnie pytasz. Z tego, co napisałeś wyżej przypuszczam, że aparat będzie nieruchomy. W takiej sytuacji około maksimum blasku kometę powinno udać Ci się zarejestrować na zdjęciu, ale będzie prawdopodobnie tylko maleńką, słabo widoczną, lekko rozmytą plamką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz zapytam, moze ktoś wie, może ktoś ma kryształową kule. Jak ma się sprawa fotografowania jej zestawem z mojego podpisu? Dodam, że Pallasa muszę przymknąć co najmniej do f3.5. Heliosa podobnie.

 

Ja podobnym zestawem z nieruchomego statywu uzyskiwałem na pojedynczych klatkach zasię 9-10 magnitudo. Nastaw więc czułość na 3200, czas dobierz eksperymentalnie - zależy od deklinacji obiektu i walnij 100 albo więcej klatek, zestackuj i ciesz się z uzyskanego efektu. 12 magnitudo albo nawet lepiej przy dobrym niebie powinieneś złapać.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zielonego koloru to dość często występuje bo najsilniejsze pasma emisji przypadają właśnie wokół zielonych długości fal. Intensywność zależy od ilości uwalnianych gazów przez kometę oraz jej składu.

 

http://spaceweather.com/images2013/21nov13/spectrum_strip.gif

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam szczegółowe mapki.

 

- Oznaczenia daty co 1 tydzień

- oznaczenia komety na każdy dzień do 5.05.2017

- siatka w Ra oraz Dec co 5*,

- obiekty mgławicowe oznaczone do 13 mag.

- zasięg gwiazdowy 11.5mag

 

Pozdrawiam

Paweł

Johnson_15.10-12.11.jpg

Johnson_12.11-10.12.jpg

Johnson_10.12-14.01.jpg

Johnson_14.01-18.02.jpg

Johnson_18.02-5.05.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś w nocy po zakończeniu sesji postanowiłem zarejestrować , że kometa jest już widoczna ( nie mylić że zrobieniem zdjęcia komety :) ). Skala 1.27 arcsec/piksel.

Ma ładny warkoczyk, widoczny w negatywie. Ale pokaże to później , bo o pierwszej to wziąłem kurs na łóżko...

Luminancja 120 sekund, tuz nad horyzontem ( tam świeci ASG w Rembertowie) , crop z całości. ATIK, Veloce, ASA DDM.

 

Com johnson V2.jpg

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką może mieć jasność kometa na tym zdjęciu?

A tak przy okazji. O godzinie piątej rano kometa jest już wysoko nad płn/wsch. horyzontem. Patrząc "pod ogon" Wielkiej Niedźwiedzicy widziałem krótki meteor, który zostawił ślad. Miałem w rękach bino 10x50 i mogłem obserwować jak ten ślad natychmiast się deformował i rozwiewał, przez ok. minutę.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.