Skocz do zawartości

C/2015 V2 (Johnson)


Rekomendowane odpowiedzi

Krótki gif przedstawiający ruch komety C/2015 V2 (Johnson) na tle okolicznych gwiazd. Niestety zebrany materiał jest zbyt zaszumiony lub darki są źle wykonane i stack nie wychodzi :(
SW 150/750, Altair Astro IMX224, 5 sekund naświatlania, gain 100%.
klatki zrobione na przestrzeni ~45 minut

Johnsongif.gif

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa sfotografowana 28.01.2017 o 3:00.

 

bf5b72ae-d2c1-4a6e-9c23-b7e0720f4dde-148

 

A tak swoją drogą ciekawe co to za obiekt? Wygląda jakby się poruszał, ale to może być galaktyka?

 

pyt.jpg

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kometa nisko nad horyzontem, przy Księżycu i tylko 30s. klatki, ale widać, czyli musi być dość jasna:)

Zdjęcie zrobione w Kornowacu, podczas nadzwyczajnych obserwacji "Gromady Otwartej" 14.02.2017r.

 

WO Zenithstar 70, TV 0.8x., Nikon D3100, 28x30s.. ISO 1600, SW EQ 3-2 z napędem w jednej osi.

 

Dodatkowo crop bez resize.

Johnson_14_02_2017_28x30_1600.jpg

Johnson_14_02_2017_28x30_1600_2.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

6x300s w L. Zdjęcia zrobione dzisiaj między 3:00 a 5:00 przy dużym LP. TS65Q.Wyjątkowo kiepski seeing. Dawał się nawet we znaki w tak małym refraktorze. Crop ca 50%.

Edit: wrzucam też wykadrowaną kometę, crop 100%.

 

Pozdr

Paweł

V2-johnson_28022017.jpg

V2-johnson_28022017_crop100.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia zrobione dzisiaj między 3:00 a 5:00 przy dużym LP. TS65Q.Wyjątkowo kiepski seeing. Dawał się nawet we znaki w tak małym refraktorze.

 

Pozdr

Paweł

 

U mnie tej nocy seeing był tak tragiczny, że tarcza Saturna zlewała się z pierścieniami. Nie pamiętam takie sytuacji odkąd chyba obserwuję niebo. Na kometę Johnson nie zauważyłem znacząco wpływu przy obserwacji teleskopowej choć przy powiększeniu 150x gwiazdy były dziwnie spuchnięte seeingiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z dzisiejszej nocy (2017-03-09) wykonane tuż po zachodzie Księżyca zdalnie w Mayhill (New Mexico)

przez teleskop o średnicy 0,4m, f4.5, f=1930mm. Tęcza na zdjęciu to odblask od jasnej gwiazdy znajdującej się w odległości 1 stopnia.

Ujęcie złożone z 12 klatek LRGB o łącznym czasie ekspozycji 18min.

Wersja czarno-biała zawiera zaznaczone galaktyki do 20mag.

 

LRGB_DBE-PS-sign.jpg L3x3min__Annotated.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kometa w ciągu ostatnich nocy znacząco pojaśniała ale nie jest to jednak rozbłysk. W nocy 31/1 oceniłem ją na 8.9mag, trzy noce temu zaś na 9.7mag. Rozmiar komy też wyraźnie zwiększył się do ok 6-7'.

Zapowiada się ciekawa wiosna kometarna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej nocy oceniłem jej jasność niemal tak samo jak Ty (w lornetce 8.8 mag, średnica głowy 8', w 33 cm teleskopie 9.0 mag, średnica głowy 5'). Obserwowałem ją z Beskidu Niskiego, na bardzo ciemnym niebie (SQM-L: 21.67 mag/"2). W lornetce 10x50 było ją widać całkiem wyraźnie, a w 33 cm teleskopie widoczny był u niej wyraźnie długi na 0.4 stopnia warkocz, który z jednej strony ostro odcinał się od tła nieba, z drugiej natomiast był mocno rozmyty i ciężko było powiedzieć, gdzie się kończy, był on też wyraźnie zakrzywiony.

 

Co do zmian jasności tej komety, to nocą 26/27 marca oceniłem ją lornetką na 9.1 mag, natomiast nocą 27/28 lutego również w lornetce 10x50 oceniłem jej jasność na 9.7 mag.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.