Skocz do zawartości

2P/Encke


Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z wczorajszego okna pogodowego (2017-02-24) udało się uwiecznić bardzo jasną kometę krótkookresową 2P/.Encke (6.3 mag.)

 

A w jaki sposób oceniałeś jej jasność? Wizualne oceny z ostatnich kilku dni sugerują, że kometa jest ciągle nieco słabsza od 8 mag.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszego wieczoru udało mi się chyba po raz ostatni namierzyć kometę. Wyglądała dość przyjemnie; gwiazdopodobne zwarte jądro (DC=8) o jasności ok +7 - +7.5 mag i średnicy 2'.

Niestety cała jej obserwacja trwała nie dłużej jak 5 min bo wał chmur szybko zasłonił zachodni horyzont. Cóż...

Do zobaczenia w 2023r...

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak noc przedwcześnie pożegnałem się z kometą.

Dziś od 18.35 do 18:45 udało mi się obserwować kometę choć już w znacznie słabszych warunkach obserwacyjnych niż wczoraj głównie za sprawą blasku Księżyca i słabszej przejrzystości powietrza. Drzewo u sąsiada na działce też usilnie chciało przeszkodzić stąd tylko 10min obserwacja.

Kometa przebywała ok 2' od gwiazdy HIP 294 (7.9mag) i głównie za jej sprawa udało mi się ją szczęśliwie namierzyć jak i ocenić jasność.

Moja ostatnia ocena 2P wygląda tak: m1=7.5mag DC=8 dia=1'

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając dziś zdjęcia z koronografu oddalającej się już komety Encke odkryłem (pewnie dawno już odkryta i zgłoszoną) kometę z grupy Kreutza :) Tak czy siak dwie komety na zdjęciu to (chyba) niezbyt częsty widok.

0313 kopia.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Komety 2P/Encke już od paru tygodni u nas nie widać i nie zobaczymy jej aż do sierpnia lub września 2023 roku. Co prawda, w 2020 roku też przejdzie przez peryhelium, ale przez cały czas około peryhelium będzie się na niebie znajdować bardzo blisko Słońca.'

 

Tymczasem mieszkańcy południowej półkuli mają dobre warunki do obserwacji tego obiektu, a że kometa jest jeszcze ciągle blisko Słońca, to jest całkiem fajnym obiektem. Jej jasność jest oceniana na 7 - 8 mag, a na zdjęciu Gerald Rhemanna wykonanym wczoraj (25 marca 2017) z Namibii wygląda tak:

 

http://www.astrostudio.at/images/2_Bright%20Comets/thumb2/375_2P_25_03.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani pod Firefoxem ani pod Internet Explorerem nijak nie wygląda :(

Jeśli ją widzisz to zrób coś dla nas np. shift-prtscreen i zapodaj obraz w załączniku ewentualnie.

 

Pozdrawiam

p.s.

Czy w 2023 będzie znacząco zubożona w materię a więc (statystycznie rzecz ujmując) mniej efektowna?

Tak patrząc w przyszłość za 1.3 miliarda lat dużo mniej i mniejsze bedą komety tu latały?

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani pod Firefoxem ani pod Internet Explorerem nijak nie wygląda :(

Jeśli ją widzisz to zrób coś dla nas np. shift-prtscreen i zapodaj obraz w załączniku ewentualnie.

Dzięki za zwrócenie uwagi, link był zły, ale już poprawiłem. Teraz powinno działać.

 

 

Czy w 2023 będzie znacząco zubożona w materię a więc (statystycznie rzecz ujmując) mniej efektowna?

Raczej nie na tyle, abyśmy to zauważyli. W latach 70-tych XX wieku pojawiło się kilka prac, które sugerowały, że kometa 2P/Encke szybko traci na jasności z powrotu na powrót. Prognozowano nawet, że początkiem XX wieku będzie ona widoczna już tylko na zdięciach z wielkich teleskopów, a około 2050 roku przestanie być obserwowana. Z tego, co pamiętam, to w badaniach tych pomieszano wizualne obserwacje tej komety z ocenami fotograficznymi wykonanymi teleskopami o dużej ogniskowej, co doprowadziło do błędnych wniosków.

Kometa 2P/Encke rzeczywiście nieco słabnie od momentu odkrycia, jednak tempo jej spadku jasności jest rzędu 1.5 mag na 100 lat (czyli jakieś 0.05 mag na 1 powrót). Na przełomie XVIII i XIX wieku podczas sprzyjających powrotów bywała ona obserwowana gołym okiem jako obiekt o jasności około 4 - 5 mag. Obecnie podczas podobnych powrotów, w podobnych warunkach osiąga jakieś 7 - 8 mag.

 

 

Tak patrząc w przyszłość za 1.3 miliarda lat dużo mniej i mniejsze bedą komety tu latały?

Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć. Jeśli chodzi o komety krótkookresowe, które obserwujemy teraz, to do wtedy żadna z nich nie dotrwa (chyba, że zostanie wyrzucona przez Jowisza gdzieś na rubieże Układu Słonecznego), w zasadzie żadna z nich nie będzie już raczej obserwowana za kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy lat.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.