Skocz do zawartości

Jak prędkości trzeba uzyskiwać względem Ziemi


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Szuu

ZAGADKA!

Która rakieta musi się bardziej rozpędzić względem ziemi: ta która leci na słońce czy ta która ma opuścić układ słoneczny?
  • wimmer
  • Wydawać by się mogło, że ta, która opuszcza Układ Słoneczny :)
  • Pestek94
  • a mi się wydaje, że ta która leci na słońce. Ta która opuszcza układ słoneczny teoretycznie może nabrać większego pędu korzystając z grawitacji innych obiektów US. Ale fizyk i matematyk ze mnie słaby..
  • TomaszP1977

    to zależy czy będą leciały prostopadle do stycznej orbity ziemi czy pod kątem lub po orbicie spiralnej, ciekawe zagadnienie.

     

    Tucznik

  • a po jakiego grzyba lecieć na Słońce?
  • Tomek_P

    Nie, nie, nie. Obie poruszają się względem słońca z prędkością ziemi więc aby wylądować na słońcu sonda musi "wyhamować" względem słońca 29km/s a ta która chce uciec musi przyśpieszyć względem ziemi 17km/s ( oczywiście wartości mało dokładne, poszukajcie w necie ).

    ...

    W nocy można tam lecieć, rosjanie już byli.

     

    szuu

  • odpowiedź prawidłowa!
    a pomysł stąd: https://www.youtube.com/watch?v=LHvR1fRTW8g
  • sumas
    drzewko Delta-v też nieźle pokazuje: http://i.imgur.com/SqdzxzF.png
  • Paether

    I znowu fajna dyskusja zginie w statusach :P

    Darek_B

  • dokładnie , porozdawaj ostrzeżenia to może zaczną ludzie pisać w tematach :)

 

_________________________

 

Jak widać z obrazka naszą galaktykę czyli Drogę Mleczną bardzo trudno opuścić; ale to bardzo wydumany problem - nawet jak na mnie ;)

 

 

Natomiast ciekawi mnie jaką prędkość chwilową naprawdę musi uzyskać rakieta wynosząca SKUTECZNIE SZTUCZNE SATELITY ?

Czy nie musi to być jednak nieco więcej niż teoretyczne 7,91 km/sek?

 

Temat asyst grawitacyjnych też ciekawy - zapraszam do pisania

 

pr.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast ciekawi mnie jaką prędkość chwilową naprawdę musi uzyskać rakieta wynosząca SKUTECZNIE SZTUCZNE SATELITY ?

Czy nie musi to być jednak nieco więcej niż teoretyczne 7,91 km/sek?

 

 

 

1) I prędkość kosmiczna dotyczy sytuacji takiej jak we wzorze - czyli orbity o promieniu R będącym promieniem planety. Oczywiście, że rakieta wznosząca satelitę na jakąś sensowną orbitę musi wycisnąć więcej delta fał ;)

2) Wzór dotyczy składowej prędkości poziomej, rakieta zanim dokona tego przechyłu (czy jak on się tam zwie) ma też składową pionową

3) Startując z obracającej się planety rakieta ma od razu na starcie prędkość obrotową planety, dlatego porty kosmiczne zwykle stara się budować bliżej równika

4) No i oczywiście trzeba uwzględnić atmosferę

 

Polecam w ogóle pograć w Kerbal Space Program ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.