Skocz do zawartości

Ile wydałeś na astrohobby?


Paether

Ile wydałeś na astrohobby?  

350 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Ile wydałeś na astrohobby?

    • Do 1000z?
      15
    • 1000-3000z?
      42
    • 3000-6000z?
      60
    • 6000-10000z?
      61
    • 10000-20000z?
      68
    • 20000-30000z?
      48
    • 30000-50000z?
      18
    • 50000-100000z?
      15
    • Powyżej 100000z?
      8

Ankieta została zamknięta


Rekomendowane odpowiedzi

z ciekawości oszacowałem wydatki na astronomię nie związane z zakupionym sprzętem

tak bardziej serio powróciłem do tego hobby około 25 lat temu. Średnio po 10 wyjazdów obserwacyjnych poza Wrocław rocznie. To raczej bliskie wypady więc koszt jednego to jakieś 30 zł co daje razem 7,5 tys. zł. Raczej nie za dużo i w dodatku "na raty" więc nie specjalnie dokuczliwe. Pomijam dalsze wyjazdy czy zloty. Było tego niewiele może w sumie wyszłoby ze 2 tys. zł

 

do tego dochodzi zakup makulatury czyli czasopism, książek, atlasów itp. Średnio jakieś 400 zł rocznie co daje razem 10 tys. zł

 

poza tym lubię czasem podłubać w sprzęcie, wystrugać lustra lub dorobić jakieś drobiazgi typu zasilacze czy fokusery, montaże itd. Wszystkie takie wydatki dadzą jakieś 3-4 tys. zł

 

po dodaniu tego wszystkiego wyjdzie około 23 tys. zł, a to prawie tyle co wydałem na zakup teleskopów, montaży, kamer, filtrów, okularów i całej reszty tego majdanu. Nie można więc powiedzieć, że to niewielkie koszty ... w każdym razie w moim przypadku

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, ZbyT napisał:

z To raczej bliskie wypady więc koszt jednego to jakieś 30 zł co daje razem 7,5 tys. zł. Raczej nie za dużo i w dodatku "na raty" więc nie specjalnie dokuczliwe. Pomijam dalsze wyjazdy czy zloty. Było tego niewiele może w sumie wyszłoby ze 2 tys. zł

Ja licze wyłączenie koszt sprzętu ale każdy wyjazd to dla mnie również koszt noclegu, dość ekonomicznego (70zł) ale jednak. W te wakacje średnio 2x w tygodniu wypad nad Tanwię i nocleg w tym ośrodku w którym jest jutrzejszy zlot, mam tam już niemal abonament ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 31.08.2021 o 15:47, Krzysztof z Bagien napisał:

Tak.

Za zaoszczędzone pieniądze możesz sobie teraz kupić kamerę albo montaż.

 

No i wykrakałeś! Właśnie kupiłem nową kamerkę.

 

Przy okazji osiągnąłem kolejny kamień milowy: na samej giełdzie wydałem już ponad 10000 zł. Montaż, dwie tuby, kamera, trzy okulary, 11 filtrów, focuser, flattener i parę innych drobiazgów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę wziąć udziału w ankiecie. Wydałem tyle, że usunąłem z mózgownicy te niewygodne wiadomości.

Po co się denerwować...

Ale są też "pozytywy":

1)Mieszkania podrożały i tak musiałbym jeszcze trochę dołożyć do kawalerki w centrum Warszawy...

2)Kojący serce i duszę aspekt: na sprzedaży używanego sprzętu traci się tylko około 30-40% :terefere:

Wybiórczo sobie policzyłem, że w sumie przewinąłem przez własne ręce około 60 lornetek. Masakra...

I ten browar na zlotach...

Nie jest to hobby specjalnie rentowne...

Poza tym ze schizami nie warto walczyć...

No i tyle w temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakoś się nie stresuje, jak coś sobie kupuję, powiem szczerze wręcz przeciwnie :) A czytając ten wątek pomyślałem sobie tak: 20 lat temu rzuciłem palenie, ciekawe ile bym wydał na fajki gdyby tego nie zrobił. No i przyjmując cenę paczki 10 zł wychodzi mi przez 20 lat ponad 70tyś. To dopiero byłoby stresujące, 70tysi puszczone z dymem :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.