Skocz do zawartości

Straton czyli Hasta la vista Star.


Piotr4d

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Jakiś czas temu natknąłem się w anglojęzycznym necie na program "Straton". Przeszukując zasoby astropolis można znaleźć zaledwie kilka, przynajmniej ja tylu się doszukałem, wpisów na jego temat. Do zwrócenia uwagi na ten program skłoniła mnie moja walka z Photoshopem, a konkretnie problem z usuwaniem gwiazd. Cała magia tego programu polega na tym, że to co w PSie wymaga szeregu zabiegów i sporej wprawy w Stratonie zajmuje sekundy i jest banalnie proste.

Program znajduje się pod adresem http://www.zipproth.com/index.html#Straton_main Jego główną funkcją jest usuwanie gwiazd ze zdjęć astro. Kosztuje 15 euro i korzystając z PayPal można go nabyć w kilka chwil. Za darmo dostępna jest wersja demo, niestety w tej wersji nie ma aktywnej funkcji zapisu pliku, poza tym jest w pełni funkcjonalny.

Program jest tak banalny i intuicyjny, że chyba nie ma sensu szczegółowe opisywanie jego poszczególnych elementów. Cała operacja usuwania gwiazd sprowadza się do wskazania pliku, ustawieniu dwóch parametrów i wybraniu Remove stars z zakładki Tools. Ponadto można "ręcznie" usunąć ewentualne pozostałości po gwiazdach używając lewego przyciski myszy.

Tak jak wspomniałem na wstępie o Stratonie było już wspomniane na astropolis, ponadto jego zastosowania było tematem na RODOS Jesień 21016 (przynajmniej tak wynika z programu). Może uczestnicy tego zlotu wypowiedzą się do jakich doszli konkluzji na temat jego działania. Sam nie podejmuję się porównywania wyników pracy tego programów, ponieważ mam za małe doświadczenia w tej materii.

Poniżej próbka jego możliwości, fotki to surowy stack Ha i efekt działania na nim Stratona

 

L_withoutStars1.jpg

L stack.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj wczesniejszy wpis o nim, aby wszystko bylo w jednym watku http://astropolis.pl/topic/55484-tutorial-usuwania-gwiazd-z-wykorzystaniem-adobe-photoshop/?p=643671

 

Dodam porownanie jak on dziala na obrabionym materiale Ha. 42x20min

Zobaczcie co sie dzieje w PG rogu. Nie jest zbyt kolorowo. Ogólnie paćka.

Wszystko obrabine na tif, ale wrzucone na forum jako jpg.

 

Co wiec jest nie tak?

 

z gwiazdkami

z-gwaizdami.jpg

 

reconstruct nebulare

usuwane z parametrem 0,09

009withoutStars.jpg

usuwane z parametrem 0,18
018withoutStars.jpg
usuwane z parametrem -0,09
-009withoutStars.jpg
ignore
parametr 0,09
ig009withoutStars.jpg
reconstruct nebulare + odszumienie
parametr 0,09
odszum_009withoutStars.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam Stratona od prawie dwoch lat. Nie ma lepszego softu do usuwania gwiazd ( dla mnie oczywiscie )

Trudno o lepszą rekomendację.

 

Tayson, dorzuciłeś łyżkę dziegciu. Widać Straton nie zawsze idealnie się sprawdza. Próbowałeś ręcznie pousuwać pozostałości po gwiazdach. A może, ta paćka to wina formatu tif. Zauważyłem, testując program, że z całą operacją usuwania gwiazd program szybciej radzi sobie z plikami fit. niż tif., chociaż efektu końcowego nie porównywałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program działa przyzwoicie.

Co do twoich wątpliwości, Tayson , pamiętaj , do czego używamy tak pozbawionego gwiazd pliku. Nie można go traktować jako bazy do dalszej obróbki , bo wtedy wyjdzie mydełko, czy też tzw kisiel.

Można go użyć albo jako wzbogacenie kanału R w mieszaniu Ha z RGB , albo jako warstwa wypełniająca miejsca po zamaskowanych gwiazdach w wyjściowym pliku z detalem ( Lum lub Ha ). Ten drugi sposób widac zresztą pięknie w filmiku Adama z obróbka mgławicy.

Przy takim użyciu nie jest takie ważne i widoczne "rozmydlenie" detalu przez Stratona .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Można dostać link do tego filmiku Adama z obróbką mgławic.

Pozdrawiam

Wojtek.

 

 

Program działa przyzwoicie.

Co do twoich wątpliwości, Tayson , pamiętaj , do czego używamy tak pozbawionego gwiazd pliku. Nie można go traktować jako bazy do dalszej obróbki , bo wtedy wyjdzie mydełko, czy też tzw kisiel.

Można go użyć albo jako wzbogacenie kanału R w mieszaniu Ha z RGB , albo jako warstwa wypełniająca miejsca po zamaskowanych gwiazdach w wyjściowym pliku z detalem ( Lum lub Ha ). Ten drugi sposób widac zresztą pięknie w filmiku Adama z obróbka mgławicy.

Przy takim użyciu nie jest takie ważne i widoczne "rozmydlenie" detalu przez Stratona .

 

Edytowane przez Wojtek 23 Gdansk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.