Skocz do zawartości

Powerline (PLC) czy to działa?


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś z Was korzystał kiedykolwiek z technologii Power Line Comunication. Chodzi o przesyłanie danych czy udostępnianie internetu po kablu elektrycznym. Próbuję sobie zorganizować zdalne nadzorowanie/sterowanie sprzętem w obrębie jednego budynku i posesji na której się on znajduje. Nie mam możliwości rozciągnięcia kabla sieciowego, ruter wifi prawdopodobnie nie prześle mi sygnału na odległość do 30 - 40 m mając po drodze dwie ściany do pokonania. Nie chcę w to inwestować jakichś dużych kwot. Używane urządzenia typu powerline można już kupić w cenie 100 PLN z 2 szt. Pytanie czy to się sprawdzi biorąc pod uwagę dość starą instalację elektryczną.

Będę wdzięczny za wszelkie opinie na temat funkcjonowania tej technologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu coś z tej serii ( https://www.conrad.pl/Transmiter-sieciowy-powerline-renkforce-PL500D-WiFi,-500-Mbit%2fs,-Pr%C4%99dko%C5%9B%C4%87-transmisji-LAN:100-Mbit%2fs,-Interfejs:-LAN:1-x.htm?websale8=conrad&pi=1299307&ci=SHOP_AREA_17132_0415139 ) i działa. Wtykasz kabel sieciowy w pudełeczko wsadzone do kontaktu przy routerze a w innym pokoju drugie urządzenie, które albo działa jak router wifi albo też kabelkiem łączysz inne urządzenie (komputer, TV lub konsola) i działa :)

Edytowane przez Mik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że z pokoju do pokoju to powinno funkcjonować. Ciekaw jestem czy zadziała i z jakim skutkiem na odległości np 50 m. W miejscu w którym chciałbym tego użyć jest instalacja elektryczna jeszcze z lat 70. Nie wiem też czy gniazda na wejściu i wyjściu są na tej samej fazie, a to jest wymóg bo to urządzenie w ogóle zadziałało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt... choć u mnie to blok z lat 80-tych i pomimo, że odległość pomiędzy gniazdkami to raptem ok 10-12 m to elektryka w tym bloku to tragedia ;)

No to byłby to argument za, mam na myśli tą elektrykę z lat 80 :-) A możesz powiedzieć jaka prędkość osiągasz na tym urządzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Mam dlinka, (nie pamiętam modelu). Na początku hulało na kablu wkopanym w ziemię o długości ca 120m. Nominalnie powinno być 300mbitów, ale przy tej odległości spadało poniżej 150.

Jednak po 2 latach urządzenie padło, to znaczy nie widzi drugiego, choć kontrolki się świecą.

Od razu zaznaczam, że jeśli będziesz używał PLC to pomijaj wszelkie upsy, listwy zasilające itp ponieważ urządzenia te odfiltrują Ci przesyłany sygnał.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykowałbym jednak WiFi ale z odkręcanymi antenami i poszukał anten kierunkowych. Jeśli dobrze kojarzę normy dotyczące standardów urządzeń COTS (dostępnych z półki w sklepie) normują ograniczenia mocy na wyjściu antenowym, czyli zmiana anteny na kierunkową zwiększa zysk, poprawia bilans energetyczny łącza ale nie podpadamy pod paragraf. Jeśli się mylę proszę mnie sprostować. W ten sposób 50m zapewnione tanimi, standardowymi rozwiązaniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.