Skocz do zawartości

Potrzebuję pomocy w wyborze bo mam dylemat...


Kaheem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję pomocy, jestem świeżakiem w temacie obserwacji nieba, starałam się trochu poczytać o sprzęcie ale dla mnie to chyba czarna magia bynajmniej na razie...

Chcę zakupić pierwszy teleskop dla córki w listopadzie będzie mieć 7urodzinki, ale i dla mnie i pewnie mąż też będzie chciał skorzystać.

Mnie interesuje głównie niebo nocą, księżyc, planety itp. ale biorąc pod uwagę córkę przydałby się też sprzęt do obserwacji przyrody (krajobrazy, samoloty itp. chodzi do szkoły więc będzie też chciała korzystać do celów szkolnych).

Kwota jaką mogę przeznaczyć to 600 no może 700zł (wiem że to niewiele ale na razie nie ma opcji na większy budżet, niestety)

Mam dwa typy:

1. Teleskop Sky-Watcher (Synta) BK1141EQ1

2. Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ-3

 

Mogę prosić o podpowiedź który lepszy?

Nadmienię że czas na zakup mam max do 7lisopada.

Liczę na sugestie, może polecicie inny sprzęt...?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie opcja nr 2

 

 

A może sky watcher 80/400 na az3

Planety pokaże gorzej ale szerokie pole które daje ten teleskop ułatwi naukę nieba.

Mniejsze gabaryty też są atutem jeśli chodzi o transport i rozkładanie.

Za to planety pokaże trochę gorzej.

Edytowane przez Nord
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był mój pierwszy teleskop.

Obrazy daje naprawdę przyzwoite ale montaż to porażka.

 

Według mnie nie nadaje się dla osoby początkującej ze względu na obsługę.

Obserwując obiekt powiedzmy na wschodzie jest ok ale gdy przechodzimy w inną część nieba wyciąg czasem wypada prostopadle do ziemi i trzeba kręcić tubą w obejmach.

Czasem tuba zaczepia o mikroruchy i też trzeba kombinować a to potrafi zniechęcać zwłaszcza gdy zaczynamy przygodę z teleskopem.Montaż jest oczywiście zbyt delikatny do tej tuby więc się trzęsię gdy dotykamy teleskopu.

 

Po tym wszystkim stwierdziłem że do wizualnych obserwacji tylko montaż az (najlepiej coś w rodzaju AZ4)

 

Mogę jeszcze doradzić Syntę na dobsonie 6 lub 8 ale gabaryty już są większe

Edytowane przez Nord
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno eq2 to nie jest szczyt techniki, to taki montaż paralityczno-drgawkowy, jak to powiedział jeden kolega :D . Nie polecałem synty na dobsonie z racji rozmiarów, ale jeśli chodzi o obsługę dla osoby początkującej zdecydowanie najlepsze rozwiązanie i warto się nad nim poważnie zastanowić, tyle, że w tej kwocie to tylko używki wchodzą w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że do poznania nieba i podstawowych funkcji teleskopu to jednak refraktor zdecydowanie lepiej się nadaje. Nie wymaga kolimacji, wygibusów przy sięganiu do okularu itp. Szczególnie że ma być także wykorzystywany jako luneta obserwacyjna!. Opcja druga to jest dobry wybór.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przedziale cenowym i do zastosowań, o których piszesz zdecydowanie wybrał bym Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ3.

Sprzęt w miarę mobilny, prosty i bezproblemowy w obsłudze, i co ważne daje przyzwoitej jakości obraz.

Propozycja z postu powyżej warta rozważenia, bo sprzęt prawie nowy, a zaoszczędzone pieniążki można przeznaczyć choćby na zakup kątówki lustrzanej 90 stopni, która bardzo przyda się w nocnych obserwacjach, szczególnie w przypadku obiektów wysoko położonych.

Edytowane przez Koziołrogacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.