Jump to content
Sign in to follow this  
Alice

O historii pewnego zaćmienia...

Recommended Posts

Temat pogoni całkowitych zaćmień samolotami jest szerszy. Okazuje się, że nałogowi łowcy zaćmień nie próżnują. Wyżej pisałem, że można przedłużyć nieco fazę całkowitą lotem zwykłym odrzutowcem po odpowiedniej trajektorii lecz nie jest to praktykowane w cywilnych lotach. Otóż... nie do końca. Maniak zaćmień Amerykanin Glenn Schneider z Arizony wraz z grupą innych zapaleńców są obecnie rekordzistami czasu obserwacji całkowitej fazy podczas lotu cywilnego, samolotem nienaddźwiękowym. Podczas, gdy maksymalna długość trwania całkowitego zaćmienia oglądanego ze stałego lądu wynosi 7:32 min. co wynika z geometrii, łowcom z grupy Glenna Schneidera udało się zaliczyć aż 9 minut i 23 sekundy "całkowitości".

 

11.07.2010 r. pas przebiegał nad południowym Pacyfikiem nie dając masom ludzi szans na obserwacje:

 

 

SE2010Jul11T.png

 

W maksimum faza całkowita miała trwać 5 minut i 20 sekund. Schneider zorganizował lot, który wykorzystywał odpowiednią geometrię zaćmienia do wydłużenia go w sposób bardzo efektywny. Wraz z grupą 30 ludzi, którzy zgłosili się do niego jako pasażerowie poprzez stronę: eclipse-chasers.com, dwójką innych łowców zaćmień, pracownikiem naukowym z NASA oraz czwórką VIP'ów z rządu Tahiti samolot linii Skytraders Antarctic Solutions ruszył bić rekord. Był to odpowiednio przygotowany samolot, którym transportowani są badacze naukowi ze sprzętem na kierunku Australia-Antarktyda. Wyciągnięto siedzenia po lewej stronie, aby pomieścić przy oknach sprzęt do obserwacji Słońca. Lot z prędkością 800km/h z odpowiednim timingiem i trasą okazał się pełnym sukcesem. Na wysokości 12km nad powierzchnią Ziemi byli ponad warstwą chmur.

 

Inside-eclipse-plane.jpg

 

Źródło: https://www.wired.com/2010/07/eclipse-chasers/

 

Z kolei podczas zaćmienia z 20 marca 2015 linie Nordavia oferowały specjalny zaćmieniowy lot, podczas którego nagrany został fajnie ilustrujący potrzebę samolotu naddźwiękowego timelapse:

 

 

Tutaj w oryginalnej szybkości:

 

 

Ogólnie ciekawe jest, czy Amerykanie podejmą jakieś loty podczas przyszłorocznego zaćmienia, którego pas przebiegać będzie na wskroś całego kraju.

 • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie ciekawe jest, czy Amerykanie podejmą jakieś loty podczas przyszłorocznego zaćmienia, którego pas przebiegać będzie na wskroś całego kraju.

 

Nie wiem nic o lotach, ale wygląda na to, że w astrofoto i bez samolotu można nagrać 90 minutowe zaćmienie. W USA chcą za pomocą 59 identycznych setupów rozłożonych na drodze zaćmienia nagrać to tak, żeby potem skleić do kupy w jeden film. Czułem, że Hammeryka coś wymyśli :)

 

http://www.bbc.com/news/science-environment-38913706

Edited by Alice
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i NASA pośle dwa samoloty za cieniem Księżyca:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie odświeżę sobie temat, bo na najbliższe zaćmienie w Chile można było (było, bo zakładam, że dawno sprzedane) sobie zarezerwować specjalny "lot zaćmieniowy". Ciekawa sprawa, fajnie że taka frajda zaczyna być usługą, możliwą do wykupienia. W zależności od ceny takiego biletu nawet byłbym skłonny się skusić, choć cena musiała być ogromna, bo samolot jest specjalnie przygotowany na ten lot. Zmieniony układ siedzeń, ograniczona ilość miejsc, indywidualnie dobrana trasa lotu itd.

 

https://www.skyandtelescope.com/astronomy-travel/2019-eclipse-flight/

 

https://www.skyandtelescope.com/astronomy-travel/details-about-2019-eclipse-flight/

 

http://nicmosis.as.arizona.edu:8000/ECLIPSE_WEB/TSE2019/TSE2019_EFLIGHTMAX.html

Edited by Alice

Share this post


Link to post
Share on other sites

This Image of the Total Eclipse Is Being Called “History’s Most Amazing Photo”


Jon-Carmichael-total-eclipse-photo.jpg

https://mymodernmet.com/jon-carmichael-total-eclipse-photo/?fbclid=IwAR0BBQOL5nF_NUMGSh1FfUoWxYFdq61OTotAfVRbPuZg1zW43BsF8dxRric
 

Cytat

When he explained his mission to the Southwest flight crew, not only did they ensure he’d get a great seat, but the captain actually went outside the plane to clean the window for a crystal clear shot. During the flight itself, the pilots circled a few times to provide all passengers with a spectacular view.

No to się nazywa obsługa w samolocie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.