Jump to content
Sign in to follow this  
Alice

O historii pewnego zaćmienia...

Recommended Posts

Temat pogoni całkowitych zaćmień samolotami jest szerszy. Okazuje się, że nałogowi łowcy zaćmień nie próżnują. Wyżej pisałem, że można przedłużyć nieco fazę całkowitą lotem zwykłym odrzutowcem po odpowiedniej trajektorii lecz nie jest to praktykowane w cywilnych lotach. Otóż... nie do końca. Maniak zaćmień Amerykanin Glenn Schneider z Arizony wraz z grupą innych zapaleńców są obecnie rekordzistami czasu obserwacji całkowitej fazy podczas lotu cywilnego, samolotem nienaddźwiękowym. Podczas, gdy maksymalna długość trwania całkowitego zaćmienia oglądanego ze stałego lądu wynosi 7:32 min. co wynika z geometrii, łowcom z grupy Glenna Schneidera udało się zaliczyć aż 9 minut i 23 sekundy "całkowitości".

 

11.07.2010 r. pas przebiegał nad południowym Pacyfikiem nie dając masom ludzi szans na obserwacje:

 

 

SE2010Jul11T.png

 

W maksimum faza całkowita miała trwać 5 minut i 20 sekund. Schneider zorganizował lot, który wykorzystywał odpowiednią geometrię zaćmienia do wydłużenia go w sposób bardzo efektywny. Wraz z grupą 30 ludzi, którzy zgłosili się do niego jako pasażerowie poprzez stronę: eclipse-chasers.com, dwójką innych łowców zaćmień, pracownikiem naukowym z NASA oraz czwórką VIP'ów z rządu Tahiti samolot linii Skytraders Antarctic Solutions ruszył bić rekord. Był to odpowiednio przygotowany samolot, którym transportowani są badacze naukowi ze sprzętem na kierunku Australia-Antarktyda. Wyciągnięto siedzenia po lewej stronie, aby pomieścić przy oknach sprzęt do obserwacji Słońca. Lot z prędkością 800km/h z odpowiednim timingiem i trasą okazał się pełnym sukcesem. Na wysokości 12km nad powierzchnią Ziemi byli ponad warstwą chmur.

 

Inside-eclipse-plane.jpg

 

Źródło: https://www.wired.com/2010/07/eclipse-chasers/

 

Z kolei podczas zaćmienia z 20 marca 2015 linie Nordavia oferowały specjalny zaćmieniowy lot, podczas którego nagrany został fajnie ilustrujący potrzebę samolotu naddźwiękowego timelapse:

 

 

Tutaj w oryginalnej szybkości:

 

 

Ogólnie ciekawe jest, czy Amerykanie podejmą jakieś loty podczas przyszłorocznego zaćmienia, którego pas przebiegać będzie na wskroś całego kraju.

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie ciekawe jest, czy Amerykanie podejmą jakieś loty podczas przyszłorocznego zaćmienia, którego pas przebiegać będzie na wskroś całego kraju.

 

Nie wiem nic o lotach, ale wygląda na to, że w astrofoto i bez samolotu można nagrać 90 minutowe zaćmienie. W USA chcą za pomocą 59 identycznych setupów rozłożonych na drodze zaćmienia nagrać to tak, żeby potem skleić do kupy w jeden film. Czułem, że Hammeryka coś wymyśli :)

 

http://www.bbc.com/news/science-environment-38913706

Edited by Alice
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i NASA pośle dwa samoloty za cieniem Księżyca:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

W sumie odświeżę sobie temat, bo na najbliższe zaćmienie w Chile można było (było, bo zakładam, że dawno sprzedane) sobie zarezerwować specjalny "lot zaćmieniowy". Ciekawa sprawa, fajnie że taka frajda zaczyna być usługą, możliwą do wykupienia. W zależności od ceny takiego biletu nawet byłbym skłonny się skusić, choć cena musiała być ogromna, bo samolot jest specjalnie przygotowany na ten lot. Zmieniony układ siedzeń, ograniczona ilość miejsc, indywidualnie dobrana trasa lotu itd.

 

https://www.skyandtelescope.com/astronomy-travel/2019-eclipse-flight/

 

https://www.skyandtelescope.com/astronomy-travel/details-about-2019-eclipse-flight/

 

http://nicmosis.as.arizona.edu:8000/ECLIPSE_WEB/TSE2019/TSE2019_EFLIGHTMAX.html

Edited by Alice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.