Skocz do zawartości

Losmandy GM8 - zaczynam od nowa.


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz nabyć klucze calowe. Polecam z kulką na drugim końcu, bardzo ułatwia sprawę.

 

Kupując zestaw imbusów zwróć uwagę, aby był w nim klucz 7/32" (w pierwszym zestawie jaki kupiłem, brakowało właśnie tego, jak się okazało - najważniejszego klucza, musiałem zatem kupić drugi zestaw). Klucz ten w przypadku Losmandy G11 skręca podstawę trójnogu z głowicą, reguluje śruby ustawienia pionu (na gwiazdę polarną), pozwala również odkręcić końcówkę pręta przeciwwagi do nałożenia/zdjęcia ciężarów.

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

następnego dnia, sobotę, udało mi się zmontować sprzęt. Poradziłem sobie z tymi dwiema nieszczęsnymi śrubkami (zdjęcie). Do przykręcenia pozostałych śrubek użyłem załączonych przez producenta imbusów. Bardzo niewygodnie przykręca się silniczki, pod kątem, małym imbusikiem z ogrągłą końcówką, ale obudowę silniczków dobrze jest zabezpieczyć taśmą, aby nie porysować (zdjęcie).

 

Ogólnie montaż jest wykonany bardzo ładnie. W przeciwieństwie do plastelinowych odlewów w SW czy Celestronie, frezowana aluminiowa obudowa prezentuje się elegancko. Bardzo fajnie , że producent zamieścił dwie poziomice. Solidny (może aż za bardzo) pręt przeciwwagi wykonany jest z nierdzewki.

Całość jest bardzo stabilna i solidna. Montaż jest nawet większy niż początkowo sądziłem. Nie mam wyrzutów, że nie kupiłem G11.

Przeciwwaga 3,5 kg (zakupiona osobno) uratowała mnie, i mogłem wyważyć ts apo65q, ale tylko dlatego, że dałem na barana guider, mimo, że na razie trenuje na wizualu.

Montaż z odblokowanymi sprzęgłami chodzi bardzo lekko, więc nawet teleskop o tak niwielkiej wadze daje się łatwo wyważyć w obu osiach.

 

Teraz trochę pogrymaszę:

- instrukcje załączone przez Losmandy to skandal. Cztery (4) kartki odbite na ksero. Wiem, że poskładanie całości nie jest trudne, a gemini ma swoją witrynę, ale wypada instrukcję zrobić

- panel gemini i silniki trochę sterczą więc trzeba uważać wynosząc zmontowany sprzęt przed dom

- brak uchwytu do pilota. Na razie poratowałem się torebeczką na sznurku :(

 

Ok, zmontowałem to w całość i chcę podłączyć i zonk. Brak przejściówki zasilacza do europejskich gniazdek. Tyle było na sobotę.

 

Seb

 

 

 

los6.jpg

los7.jpg

los8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz robi bardzo dobre wrażenie. 13,8V chyba 5A jeżeli dobrze pamiętam. Losmandy dopuszcza 12-18 V. Dokupiłem przejściówkę i wszystko działa. Wrażenia z niedzielnych pierwszych prób postaram się opisać po pracy.

los9.jpg

los10.jpg

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu! To bardzo fajny montaż i sporo na nim można zrobić. Polecam stronę Jima Ferreiry, może ją znasz?

W każdym razie Jim pokazuje tam możliwości tego sprzętu, naprawdę duże...

Powodzenia.

 

Fajna stronka. Poczytam sobie, choć nie jestem zwolennikiem czarno - białej astrofotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

jestem po pierwszej sesji obserwacyjnej. Aby nie przedłużać w kilku słowach moje uwagi:

 

1. Setup lekki, bez problemu można wytaszczyć z garażu do ogrodu w całości.

2. Dzięki dwom poziomicom łatwiejsze niż w Celestronie i SW poziomowanie.

3. Obie osie bardzo lekko chodzą bez żadnego oporu.

4. Silniki pracują w trybie naprowadzania głośniej niż w azeq6.

5. Ciekawy system orientowania montażu na biegun, bez konieczności kręcenia osią ra. Wydaje się być wiarygodny.

6. Muszę dokupić altitude knob set

7. Mam bardzo aktualny firmware z końca sierpnia br.

 

8.Musialem rozkminić sposób ustawiania czasu, który jak kilka innych danych jest zapisywany w pamięci pilota i nie trzeba wpisywać za każdym razem daty, godziny itd.

W pilocie nie ma opcji daylight saving i należy wpisać strefę czasową +2 godziny. Po ustawieniu na biegun wg lunetki system goto trafiał jak snajper.

 

Seb

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej, długo się nie odzywałem ale nie było specjalnie pogody do obserwacji.

 

Jestem na skraju wytrzymałości … Coś robię cały czas źle i nie wiem co. Właściwie się cofam jeżeli chodzi o efekty.

 

Dzisiaj miała być dobra noc. Sprzęt ustawiony wstępnie jeszcze za dnia, wypoziomowany wg. dwóch libelek na montażu. Około 17 wychodzę ustawić na polarną. Podświetlam lunetkę i ustawiam polaris a następnie jeszcze dwie gwiazdy w odpowiednich miejscach wyrysowanych na lunetce wg tego schematu.

http://losmandy.com/pdf/polar-finder.pdf

 

Wszystko idzie łatwo i szybko. Ok odpalam sprzęt. Wg instrukcji wchodze w goto i "find the bright star" , jedzie i nie trafia. Poprawiam, align, aligment i znów goto, find a bright star, altair, trafia ale nie w punkt, poprawiam.

 

Robię zdjęcie 30 sek, pojechany altair. Znajdź M31 , 60 sek, pojechane.

Czy ktoś może popatrzeć na moje ustawienia gemini i spradzić czy jest ok? Wiem, że goto nie ma nic wspólnego z prowadzeniem, ale może mam coś skopane z czasem i dlatego nie trafia. Już dokładniej wg lunetki nie dam rady ustawić tego montazu. Rozpacz.

 

 

POMOCY!

gemini1.jpg

gemini3.jpg

gemini2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, długo się nie odzywałem ale nie było specjalnie pogody do obserwacji.

 

Jestem na skraju wytrzymałości … Coś robię cały czas źle i nie wiem co. Właściwie się cofam jeżeli chodzi o efekty.

 

Dzisiaj miała być dobra noc. Sprzęt ustawiony wstępnie jeszcze za dnia, wypoziomowany wg. dwóch libelek na montażu. Około 17 wychodzę ustawić na polarną. Podświetlam lunetkę i ustawiam polaris a następnie jeszcze dwie gwiazdy w odpowiednich miejscach wyrysowanych na lunetce wg tego schematu.

http://losmandy.com/pdf/polar-finder.pdf

 

Wszystko idzie łatwo i szybko. Ok odpalam sprzęt. Wg instrukcji wchodze w goto i "find the bright star" , jedzie i nie trafia. Poprawiam, align, aligment i znów goto, find a bright star, altair, trafia ale nie w punkt, poprawiam.

 

Robię zdjęcie 30 sek, pojechany altair. Znajdź M31 , 60 sek, pojechane.

Czy ktoś może popatrzeć na moje ustawienia gemini i spradzić czy jest ok? Wiem, że goto nie ma nic wspólnego z prowadzeniem, ale może mam coś skopane z czasem i dlatego nie trafia. Już dokładniej wg lunetki nie dam rady ustawić tego montazu. Rozpacz.

 

 

POMOCY

 

Local Mean Solar Time (LMST)

 

Dokup moduł gps, nie ędziesz się martwił czasem i pozycją _(szczególnie jeśli to mobilny zestaw ). To właśnie pokazuje ostatnie zdjęcie, brak sygnału z gps-a

A co do Align: po pierwszej gwiezdzie nie wybieraj znów align. Po prostu wybierz bright star, montaż naprowadzi na nią, ustaw dokładnie w szukaczu ( wycentruj) i znajdz w opcji additional align i potwierdz. Zrób tak z 3-5 gwiazdkami aby uzyskać dobre naprowadzanie. Ale najpierw najedź na gwiazde a potem potwerdź poprzez additional align. Tak robię i mam ok. Chyba, ż ejest jakaś różnica w gemini 1 i gemini 2.

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

dzięki za sugestie. Współrzędne mam własnie przepisane z gps w samochodzie lub ipada. Takie same, więc sądzę, że prawidłowe. Sprzęt ustawiam zawsze w tym samym miejscu. Miałem wątpliwości co od czasu jaki mam wpisać w ustawieniach. Wpisałem po prostu taki jaki mam w komórce, a strefę czasową ustawiłem +1. W gemini 2 nie ma opcji czas letni/zimowy. Jak był jeszcze czas letni w Polsce to strefę czasową ustawiłem na +2.

 

Wg instrukcji dołączonej do montażu alignację robię w ten sposób:

 

1. Cold start

2. Nie robie "modeling" tylko

3. press back

4. main screen, goto

5 bright star

6. center

7.press menu

8 press align

9 press alignment

 

Ja do alignacji nie uzywam okularu tylko powiekszony podgląd z aparatu na monitorze.

 

To jest taki one star alignment. Teraz kiedy z menu wybiorę obiekt to mogę go wycentować i dodać do bazy poprawiając ogólną celność.

 

Moim problemem jest podejrzewam złe ustawienie na polarną.Ma to oczywiście wpływ na to że nie trafia dobrze w pierwszą gwiazdę, ale na śledzenie przede wszystkim. Nie wiem w czym jest problem bo montaż , wypoziomowany, lunetka ustawiona na 3 gwiazdy i nic , fotki pojechane.

 

Ostatnia nadzieja to polemaster.

 

 

 

Seb

IMG_4576.JPG

IMG_4577.JPG

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

oczekując na Polemaster, dostałem przesyłkę z Astrokraka. Na moje zlecenie została wykonana przedłużka wyciągu do "guidera". TS APO ED50, który pełni tą funkcję z moim zestawie ma bardzo duży tzw. backfocus. Aby złapać ostrość z kamerą ASI musiałem "wyjechać" z wyciągiem prawie na maksymalną długość i zastosować zbitkę różnego rodzaju łączników, przedłużek i noska. Wyglądało to słabo i mogło wykrzywiać tor optyczny. Moja dotychczasowa przedłużka na pierwszym zdjęciu. W Astrokraku zrobiona została piękna przedłużka, którą dzisiaj sobie zainstalowałem. Wygląda to bez porównania lepiej.

 

pozdrawiam

 

Seb

Obrazek 1.jpg

Obrazek 2.jpg

Obrazek.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Backfocus prawie jak tuba guidera.

A jak główny teleskop + lustrzanka? Nie ugina się wyciąg?

I z ciekawości ? Ile na PLN trzeba zapłacić za Polemaster?

Body Canona 450D jest bardzo lekkie, a wyciąg jest bardzo solidny (w obu teleskopach), więc sądzę, że nie ma obawy.

Polemaster z adapterem kosztuje 297 funtów z przesyłką, więc należy to pomnożyć przez 5,3 lub 5,4 w zależności czy kupujesz w poniedziałek czy w piętek.

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Body Canona 450D jest bardzo lekkie, a wyciąg jest bardzo solidny (w obu teleskopach), więc sądzę, że nie ma obawy.

Polemaster z adapterem kosztuje 297 funtów z przesyłką, więc należy to pomnożyć przez 5,3 lub 5,4 w zależności czy kupujesz w poniedziałek czy w piętek.

 

Seb

Hej,

Polemaster to dobry pomysł. Sam go mam i używam sporadycznie jeśli zmienię bardzo setup i obciążenie montażu ( g-11). Czytałem,że niektórzy na forum nazywają go gadżetem :D . Tak czy inaczej, jest bardzo przydatny i przyśpiesza ustawianie na polarną nie mówiąc już o dokładności.

Co do Align to sugeruję robić na więcej gwiazd niż jedna. Jak dojdziesz do wprawy to te 5 gwiazdek zrobisz w 5 min, a dokładność naprowadzania wzrośnie. Ale mając Polemaster pewnie ten problem zniknie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Polemaster to dobry pomysł. Sam go mam i używam sporadycznie jeśli zmienię bardzo setup i obciążenie montażu ( g-11). Czytałem,że niektórzy na forum nazywają go gadżetem :D . Tak czy inaczej, jest bardzo przydatny i przyśpiesza ustawianie na polarną nie mówiąc już o dokładności.

Co do Align to sugeruję robić na więcej gwiazd niż jedna. Jak dojdziesz do wprawy to te 5 gwiazdek zrobisz w 5 min, a dokładność naprowadzania wzrośnie. Ale mając Polemaster pewnie ten problem zniknie.

Pozdrawiam

Będę robił pełny model, czyli 3 na zachód (lub wschód) i jedna w przeciwnym kierunku. No i obowiązkowo pozycja CWD. Zaznaczyłem sobie pisakiem na obudowie bo mi pierścień osi RA jedzie razem z ruchem montażu. Nie wiem dlaczego jest dokręcany plastikową śrubką? Na osi DEC trzyma pozycję.

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie chcąc przeszkadzać w kuchni, poszedłem do garażu i pokombinowałem przy montażu. Zrobiłem trzymadełko na pilota i zamontowałem kontroler grzałek i same grzałeczki. Nie wiem tylko czy takie umiejscowienie sterownika jest właściwe.

Obrazek 1.jpg

Obrazek 4.jpg

Obrazek 3.jpg

Obrazek.jpg

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.