Skocz do zawartości

Fajne podwójne NEO do obserwacji (164121) 2003 YT1


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Ale piękny artykuł!

Zaintrygowały mnie zmiany jasności układu o 0,2 mag. Ciekawi mnie jaki jest tego powód: czy tak jak w przypadku egzoplanet i ich tranzytów na tle gwiazdy? Czy spadek jasności wynika z przejścia księżyca przed tarczą asteroidy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planetoida ma nieregularny kształt, więc zmienia się powierzchnia na niebie na skutek ruchu obrotowego. W związku z tym, jasność też się zmienia :)

W przypadku zaćmień, oczywiście też może to nastąpić. Spadki są jednak jeszcze mniejsze, rzędu 0.01 mag. Najlepiej jest to widoczne w przypadku Linus.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Miałem wówczas dużego farta, zrobiłem ponad 41,5 tys pojedynczych zdjęć co 1/3 lub 1sek (w zależności od warunków). 2 i pół tygodnia zajęło mi napisanie programu, który każdego 16-bitowego TIFFa odczyta, zinterpretuje i policzy, a na koniec da piękny wykres :). Dziś odpaliłem w końcu wersję, która z zadowalającą dokładnością policzy astrometrię i fotometrię i... "do końca pozostało 226 dni, 19 godzin, 57 min i 41.86 sekund" :facepalm:. Przekleństwo czułych kamer!

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się czym chwalić. To język skryptowy, zupełnie nie projektowany do manipulowania na poziomie pixeli :). Ważne, że algorytm działa. Po paru operacjach optymalizacyjnych i rozłożeniu obliczeń na kilka maszyn, powinien skończyć w miesiąc ;).

LibMar, nie przerażaj się. Ja nie lubię używać gotowych narzędzi, wszystko sam muszę zrobić - żeby zrozumieć jak działa. Takie hobby ;).

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś pisać makra z wykorzystaniem gotowych bibliotek i poleceń w ImageJ?

 

Korzystam trochę z Imagick. ImageJ nie znałem. Obsługuje 16-bitowe obrazy? Dzięki.

 

Jak życia starczy to jeszcze chciałbym zapoznać się z tym narzędziem:

http://munipack.physics.muni.cz/munipack.html

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak obsługuje, poza tym ma super dopracowany język makropoleceń z genialnym tutorialem, zajmuje się tym masa ludzi. My na tym robiliśmy na uczelni analizę ilościową obrazów mikroskopowych, ale plamka to plamka dla makra nieistotne czy to planetoida czy bakteria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wówczas dużego farta, zrobiłem ponad 41,5 tys pojedynczych zdjęć co 1/3 lub 1sek (w zależności od warunków). 2 i pół tygodnia zajęło mi napisanie programu, który każdego 16-bitowego TIFFa odczyta, zinterpretuje i policzy, a na koniec da piękny wykres :). Dziś odpaliłem w końcu wersję, która z zadowalającą dokładnością policzy astrometrię i fotometrię i... "do końca pozostało 226 dni, 19 godzin, 57 min i 41.86 sekund" :facepalm:. Przekleństwo czułych kamer!

 

Pzdr,

Gajowy

 

No to cierpliwie czekamy na opublikowanie wyników :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech liczy :).

Podział czasu obróbki pojedynczego zdjęcia wygląda tak:

1. Załadowanie obrazu: ok. 10 sek (gdybym ładował z SDD byłoby to ok. 3 s)

2. "Wyrównanie" (tak nazywam usuwanie wad takich jak ampglow czy winietowanie nie mając klatek kalibracyjnych) 3.5s

3. "Preselecting" potencjalnych obiektów na zdjęciu - 15s (tutaj po prostu szukam najjaśniejszych obszarów o r=5pix, zmniejszajac to do r=3pix, ograniczyłby czas pewnie do ok. 6s)

4. Identyfikowanie gwiazd vs preselekcjonowane obiekty - różnie, do 100s. Dużo czasu zaoszczędziłem, gdy zacząłem wykorzystywać analizę poprzedniej klatki jako bazę. Bywa, że wynik mam od razu. Przyjąłem, że muszę zidentyfikować min. 5 gwiazd.

5. Obliczenie najlepszego równania opisującego zdjęcie i próba odszukania na nim pozostałych gwiazd będących w kadrze (gwiazdy referencyjne). Dla każdego obiektu liczę środek metodą środka "grawitacyjnego", którą ulepszyłem dzieląc każdy pixel na 100 oraz wykonując 10 iteracji. Do tego liczę jasność (suma wartości pixeli) dla każdego z centroidów stosując różne promienie. Metodą regresji wybieram taki promień, dla którego korelacja z wynikami katalogowymi jest najlepsza. To zajmuje mi ok. 51 sek.

 

Razem wszystko ok. 80-120 sek na klatkę, co daje ok. 55 dób. Ale robię na 2 laptopy :P.

Przydałoby się to na C++ przepisać, no ale chyba szybciej on skończy liczyć :D.

 

Pzdr,

Gajowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet, jeśli byłby to skomplikowany algorytm (środek gwiazdy, jasność) to nie powinno się długo liczyć, a wąskie gardło przewidywałbym przy operacji na plikach lub pamieci. No, chyba że robisz jakieś pętle po pojedynczych pixelach:)

 

Żeby to jedną :). Np. "preselecting":

Dla każdego punktu zsumuj wszystkie punkty wokół niego w promieniu 5 pixeli. Odejmij wartość lokalnego tła (mediana punktów na okręgu w odległości 21 pixeli). W ASI mam 1936x1096 pixeli co już daje 167 mln operacji sumowania i ponad 2 mln wyników, które trzeba posortować, by odszukać najlepsze. Do tego wyeliminować te, które są zbyt blisko siebie. itd :).

 

Pamięć to na pewno wąskie gardło, przy językach skryptowych dedykowanych do... no z litości nad sobą nie napiszę :P.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niecierpliwych wrzucam efekt obliczeń po kilkunastu godzinach:

 

jasnosc.png

 

W dwóch kawałkach, bo 2 komputery liczą. Cała obserwacja obejmuje okres ok. 29.10 21:15 UT - 30.10 02:53 UT. Ciągła krzywa w środku to 30 sekundowa średnia krocząca. Pomimo dużych rozstrzałów pojedynczych obserwacji średnia trzyma się bardzo ładnie, moim zdaniem. Właśnie na to liczyłem robiąc po 3 pomiary na sekundę. Niestety w drugiej części nocy pojawiły się chmury, planetoida znikała pomimo wydłużenia czasu obserwacji co może zepsuć wynik. Przekonamy się za 2 tygodnie :P.

Jasność przeliczyłem na jasność absolutną - było to konieczne, bo dla tak bliskiego NEO zmiana odległości i kąta oświetlenia w ciągu nocy mogłaby zakłócić ewentualną krzywą związaną z rotacją.

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jeszcze tylko format wejściowy (zdjęcia w Fits czy raw, czy co?) i jaki jest wynik? Wykres? Plik z liczbami? Spróbowałbym napisać to w C++ jako ćwiczenie :)

 

TIFF 16bit. Ale tak naprawdę w pierwszym kroku konwertuję plik na tablicę wartości pikseli i jako taką mogę dostarczyć. Tu akwizycją zajmował się FireCapture, ale nie będzie niespodzianką chyba, gdy napiszę, że zwykłe obserwacje odczytuję z kamery i zapisuje w pliku własnego formatu ;).

 

Wynik - to tabelka, plik po pliku:

czas | R.A.| Dec.| Jasność

 

Gdyby Ci się chciało, to nie tylko będę Ci kibicował, ale i podzielę się moim dotychczasowym doświadczeniem (i kodem).

 

Pzdr,

Gajowy

 

EDIT: a właściwie, dla np. przyszłego stakowania warto jeszcze zapamiętać "rozwiązanie" każdej klatki, tj. współczynniki przeliczania x,y na Ra, Dec.

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.