Skocz do zawartości

Co sie teraz kupuje do astrofoto?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc wszystkim,

 

Tak sie zastanawiam ostatnio, czy moze zmienilo sie cos na rynku na tyle, ze bariera cenowo-sprzetowa ktora mnie wyprosila za drzwi jakies dwa, trzy lata temu znacząco zmienila swoje polozenie i jest jakas szansa, ze mur w ktory walilem glową juz nie istnieje. A, ze monitorownie rynku pochlania mase czasu ktorego mam ograniczone ilosci, chetnie posluchal bym porad na co zwrocic uwage, by zajac sie sprawa efektywnie.

 

Jakie doswiadczenie mam i co potrafie, wiekszosc starszych stazem na Astropolis wie, ale aby nie zmuszac nikogo do archeologii pare faktow:

 

- mam pojecie o fotometrii, chyba calkiem nie małe, kilka egzoplanet poszlo w bazy, kilka nowoodkrytych zmiennych trafilo do VSX.

 

- astrofoto ponizej przecietnej (i w sumie tylko w H), troche to wynikało z ograniczen sprzetu, ale wiekszosc z braku umiejetnosci w obrobce "artystycznej" ;)

 

- Nie mam bladego pojecia o astrofotografii kolorowej

 

tutaj probka tego co wyszlo spod mojej reki:

 

https://sites.google.com/site/astroamator/astrofotografia/gleboki-kosmos

https://sites.google.com/site/astroamator/astrofotografia/fotometria-i-spektrometria

 

 

Co mam i gdzie bolało:

 

ATIK 314L (ten starszy, w pierwszej wersji), ED120/900 (z podmienionym wyciagiem na jakiegos Baadera), piec razy rozkrecone i skrecone EQ6, na guiderze juz nawet nie pamietam co, jakas taka niebieska, kwadratowa, jeszcze z poprzeniej epoki, no i wszystkie te pomniejsze graty jak koła filtrowe, of-axis, robofocusy, customizowane obejmy, grzalki, srałki i inne flatboxy.

 

Najwiekszy ból był zawsze z nieperfekcyjna ostroscią. *** wie co tu jest najslabszym ogniwem, samo tele czy wyciag. Zejscie z FWHM ponizej 1.8 to byl dla mnie zawsze wyczyn, a i tak nie bylem go wstanie utrzymac dluzej. Drugim problemem (w kolejnosci po najwiekszym wpływie na jakosc materiału) byl oczywiscie tracking EQ6. Bywaly momenty ze potrafilem nim zrobic 30to minutowa klatke na tych moich 900mm ogniskowej, szczeg. tuz po kolejnym rozbieraniu skladaniu, dopieszczaniu i zaklinaniu, ale wczesniej czy pozniej (raczej wczesniej) problemy przy klatkach w okolicach 600 sek. wracały. Ostatnim dużym problemem była oczywiscie dynamika samego Atika (nie tylko w astrofoto, w fotometrii to tez boli... nawet bardziej niz w astrofoto)

 

Do czego:

 

- Fotometria. - z bramkami ABG sobie poradze, ale odmawiam babrania sie z matrycami kolorowymi ;)

- Astrofotografia DSO. W sumie to samo co do tej pory, tylko, lepiej, bardziej, głębiej.

- Spektrografia i astrometria (tak, im wiecej zebranych fotonow tym lepiej)

 

Bariery cenowej nie stawiam z całą premedytacją, by dac szanse chetnym do pomocy i samemu sobie. Jednak dla jasnosci, nie stac mnie na CCD o wartosci nowego samochodu, to samo tyczy sie monta i tele. Najchetniej modernizowal bym to co juz mam, albo podmienil konkretny element setupu, ten, ktory waszym zdaniem da mi najwiekszy postep.

 

Sprzet na pier, do obserwatorium.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pod względem montażu, odpowiednią zmianą moim zdaniem powinien być Vixen Sphinx (dostępne różne wersje w cenie 6100-39100zł - EDTI: Jednak najdroższy należy do serii Atluxów, więc Sphinx'y kończą się na 16k zł)

Najtańszy SXW kosztuje (http://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/vixen-montaz-sphinx-statyw-sxw-/p,1483#tab_bar_0_select) tyle, a jest podobno sporo dokładnieszy, niż EQ6. Niestety poza tym nie wiem, jaki element do wymiany doradzić, oraz w jakiej cenie szukać montażu/tuby/kamery.

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowałes na tym EQ? Masz jakies logi z jego trackingu?

 

Pozdrawiam.

Sam na nim nie pracowałem, ale 2 lata temu widziałem wykres PE i wyglądał bardzo dobrze w porównaniu z EQ6, poszukam tamtego wykresu, jeśli jeszcze nie został usunięty.

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko coś doradzić takiemu wytrawnemu wyjadaczowi jak Ty, to trochę tak jakby uczyć ojca dzieci robić.

Moja skromna rada. Bazując na tym co masz i nie rujnując się. Montaż- zrób belt moda. Refraktor- odkup korektor komy, choć pewnie lepszym rozwiązaniem był by zakup jakiegoś jasnego APO. Guiding - off axis guider i kamera np. ASI 120MM. USBFocuser. Kamera- tu jest największa zagwozdka, bo obecnie mamy na rynku małą CoolCMOSowa rewolucję. Nie wiem czy rady są trafione, ale od czegoś trzeba zacząć aby rozruszać dysputę.

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem:

- mniejsza ogniskowa - EQ6 bez problemu i frustracji uprowadzi wszystko do 600mm, sprawdzałem po sobie. Mówię tutaj o bezproblemowej astrofoto, bez zwracania uwagi na jakieś luzy, trackingi itd. Na zasadzie plug & play - wpinasz i zapominasz; ma działać.

- wywal Newtona i kup refraktor APO z korektorem/flattenerem - średnica największa na jaką Cię stać z ogniskową max do 500-600mm (fajne rezultaty uzyskiwałem już 60mm refraktorkiem od TSa).

- nauka obróbki - to połowa sukcesu. Zamiast inwestować kasę w sprzęt, zainwestuj w czas jaki trzeba poświęcić na próby/błędy/naukę PSa.

 

Resztę wszystko już wiesz :) Ja bym nie zmieniał kamery i sprzętu generalnie poza teleskopem w Twoim przypadku tylko wykorzystywał maximum tego, co się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacper,

 

Dzieki, to znacznie cenniejsza informacja od marketingu producenta i sklepow.

 

Piotrze,

 

Sa jakies gotowe zestawy pasowe do EQ6 ktore są bardziej cywilizowane od tego co bylo dostepne jeszcze te pare lat temu? W sensie kupuje>montuje>wgrywam jakis upgrade do pilota i to dziala, czy dalej sa cuda na kiju, jakies magiczne softy nie wspolpracujace z niczym poza sobą samym itd. ?

 

BDW. Posunelo sie coś w dziedzinie zestawow DD i enkoderow wysokiej rozdzielczosci? Dalej to kosztuje tyle co nie jeden nowy montaz i trzeba by byc programista aby to ogarnąc? Sa jakies gotowe "cywilizowane" sety dla EQ6?

 

Co do korektora komy, rozumiem, ze chodzi Ci nie tyle o korekcje komy (bo przy rozmiarach chipa 314L, to ja nie mam komy nawet na guiderze bo tak gleboko moge sie w krązek wsunąc z lusterkiem off-axisa ;) , co raczej o to, że korektor mialby generanie stanowic remedium na klopoty z ostroscia... hmmm... jakis czas temu "teoretyzowalem przy piwie" czy nie moglo by sie to przypadkiem udac... Co ludzie kupują do EDków? Tak czy siak, korektor pewnie sporo zmienia punkt ostrosci na wyciagu wiec trzeba bedzie zlapac sie za "pilnik i mlotek", ale to drobiazg. Nie takie rzeczy ze szwagrem po pijaku.

 

To ASI 120 ma calkiem maly pikselik... poprawilo by czas reakcji na blad okresowy monta (w mojej obecnej kamerze na gude siedzi chyba cos o dwukrotnie wiekszym pikselu). Rozumiem, ze ludzie generalnie przestali bac sie CMOSów i to zaczeło działać. Rozumiem, ze to ma standardowy sterownik ASCOMa wgrywasz i wszystko widzi wszystko. Znowu pociagne za jezyk. Miales taka kamere pod rękami? Jaki zasieg osiagala przy sekundowych klatkach na jakim tele?

Krzysiek,

 

Ja chyba jednak potrzebuje tej ogniskowej do fotometrii :( Prawie metr ma oczywiscie mase wad rowniez od strony fotometrycznej (zaczynajac od malego pola, co oznacza czasem koszmar przy szukaniu ref stars), ale generalnie ulatwia pare spraw przy obrobce fotometrycznej. Niemniej opcja na stole i na pewno warta pochylenia. Jaką "szećsetką" zastapil byś ED120/900 gdybys mial brac dla siebie pod astrofoto?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120ED nie jest szczytem korekcji CA i nie jest szczegulnie polecany jako astrograf, jednak z korektorem x0,8 daje też rozsądne 720mm ze świtałem f6.

Co do belt moda to zobacz ofertę Rowan Astronomy http://www.rowanastronomy.com/productsa2.htm#neq6beltkit

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem enkoderów wydaje mi się, że taniej, niż za 5500zł nie będzie. Przykład: http://www.astrokrak.pl/-montaze-paralaktyczne/2543-telescope-drive-master-precyzyjne-prowadzenie-montazu.html

Edit: Telescope drive master zminiejsza PE większości montaży do ok. 1,5 sek. kątowej, więc tylko o 0,5 sekundy kątowej mniej, niż wynosi PE najtańszego Sphinx'a z włączoną PEC

EDIT2: Można kupić sporo taniej (ok. 3500zł) zamawiając ze stanóœ, od ES http://explorescientificusa.com/collections/telescope-drive-master-1 , tylko to dotyczy samego enkodera, bez komputera. Z komputerem cena podobna do tej w polsce.

Edytowane przez Kacper R.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flattener/reduktor zwiększa światłosiłę i koryguje komę, na małym czipie jest mało widoczna ale zawsze jest.

Na problemy z ostrością a raczej z jej utrzymaniem i szybką korekcją, jeśli zachodzi taka potrzeba, najlepszy będzie USBFocuser. Skontaktuj się MateuszemW on robi DreamFocusery.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robofokus jest na pokladzie. Ja jeszcze za cara oddalem tę robote komputerowi, bo niestety nie mam ręki zegarmistrza. Dziwnie tam sie dzialo. Pare mądrych głów kminilo co jest grane ale... koszt ostateczny zatopił pomysl. Z jednej strony normalny EDek ktoremu optycznie nic nie dolega, z drugiej przyzwoity wyciag za ladnych pare setek objuczony w sumie lekkim zestawem. Wszystko w kieracie robofokusa. Nie powinno być problemow na zdrowy rozum. Robofokus pieknie kalibrowal sobie krzywe pod focus-maxem. Bywaly noce gdzie twierdzil, ze ma ustawiona ostrosc na poziomie FWHM 1.2 (najczesciej jednak okolice 1.4). A na materiale... ehhh... I zaczynala sie rzeźba w kupie. Cos musialo byc. Knulismy od spraw najbardziej oczywistych. Moze jednak ten wyciag jest nie halo i wyjezdza. Ano nie wyjezdza. Ustawianie, wynik 1.3, klatka 15 min, kontrola ostrosci, dalej 1.3 kolejna klatka, kolejna kontrola, dalej 1.3, a na klatce jakby powyzej 2 bylo. Kiedys stracilem cala noc na probe zrozumienia. 6h marzniecia, zmiana temperatury o 10*C, zmiana na ostrosci 0.2FWHM... No to moze EDek? Nie tyle mechanicznie pracujacym tubusem co optycznie? Ale niby jak EDek mogl robic tu krzywde jak ma zapakowany filtr Ha? Niby co moglby skopac swoja nienajwyzszych lotow korekcja w tak waskim pasmie? Staneło na tym, ze wypadalo by kupic wyciag do astrografa i przestac tracic czas... tylko, ze to kosztowalo wiecej niz caly moj tele :/

 

Wtedy zaczalem sie lapac pomyslow dziwnych. Bo mozna odkopac w sieci twierdzenia, ze dobry komakorektor / flattener potrafil poprawic jakosc klatek nie tylko na krawedziach... Sa korektory komy nie skracajace ogniskowej lub robiace to w bardzo malym stopniu... Tylko, ze tych dobrych nikt nie robi do duzych EDkow... a kupowanie za worek pieniedzy czegos nie dedykowanego / niesprawdzonego to, mowiac delikatnie, pomysl z tych slabych.

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktos logi (najlepiej wlasne) z przed i po zapakowaniu Rowana do EQ6?

 

Pozdrawiam.

Log nie jest mój, ale udało się znaleźć - PE zostało zredukowane o ok. 30-40%, więc teoretycznie może pomóc.

BeltMod.jpg

BeltMod.jpg

 

Edytowane przez Kacper R.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logów nie mam, ale rms poprawił się po paskach w moim NEQ6 średnio o 0,2-0,3"/px.

Wcześniej było ok 0,5 i obecnie często spada na rowniku w okolice 0,2"/px. Nie jest to szał, ale montaż w sumie jest bez żadnej reglacji luzów.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrze na to jakie jest ogolne PE. Swietnie, ze osoba ktora zarejestrowala ten log zeszla o 5", ale to tak naprawde przy guiderze jest bez znaczenia taktycznego. Popatrzcie na "ziarnistosc" wykresu. Jak mial strzaly na 1" tak ma je dalej. Przy metrowej ogniskowej i mojej kamerze to jest nie do "zagajdowania" bo mam rozdzielczosc (o ile dobrze pamietam) w okolicach 1" per pixel :/

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrze na to jakie jest ogolne PE. Swietnie, ze osoba ktora zarejestrowala ten log zeszla o 5", ale to tak naprawde przy guiderze jest bez znaczenia taktycznego. Popatrzcie na "ziarnistosc" wykresu. Jak mial strzaly na 1" tak ma je dalej. Przy metrowej ogniskowej i mojej kamerze to jest nie do "zagajdowania" bo mam rozdzielczosc (o ile dobrze pamietam) w okolicach 1" per pixel :/

 

Pozdrawiam.

W takim razie poprawę dokładności prowadzenia powinna dać tylko zmiana montażu. :(

EDIT: Po komentarzach osób zajmujących się astrofotografią dłużej ode mnie zmieniam treść posta : enkoder nie zmniejszy ziarnistości PE.

EDIT2: Znalazłem wykres PE EQ6 z TDM, i on potwierdza to, że się myliłem :

EQ6 TDM.jpg

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mamy jakichs nowych graczy na rynku montazy Direct Drive o normalnych nosnosciach?

 

Pozdrawiam.

(to nie są montaże Direct Drive!!!)Z tego, co ja wiem, to obecnie z montaży dokładniejszych od EQ6, ale w podobnej cenie są 4, ale wszystkie mają mniejsze nośności:

Vixen Sphinx SXW - nośność ok. 10kg - niestety mało, cena ok. 6100zł + lunetka biegunowa

Vixen Sphinx SX2 - nośność ok. 12kg - dalej mało, cena ok 7800zł (najdroższy z tych, które chcę wymienić, pe prawie takie samo, jak w SXW)

Orion Sirius EQ-G - nośność ok. 14kg, cena ok. 5700 zł, PE lepsze, niż EQ6, ale najgorsze z tych 4 montaży (pod względem trudności skorygowania, nie wartości)

Sky-Watrche EQ6-R - nośność ok. 20kg, cena ok. 6500 zł, od oryginalnego różni się przekładnią - pasową, PE ok. 8 arcsec, ale mniej ziarniste

 

Zwykły SXW jest dość starym montażem, ale ostatnio znacznie potaniał względem montaży Sky-Watchera, Celestrona i Oriona, więc wpisałem go tutaj

EDIT: Niestety nie doczytałem poprzedniego posta :(

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.