Skocz do zawartości

Moja Przygoda z Astrofotografią by BlackPitchPL


BlackPitchPL

Rekomendowane odpowiedzi

przedstawiam mój dorobek w ciągu roku (od 2015 do chwili obecnej).

(...)

pierwsza astrofotka nie mogła być inna Księżyc 22.08.2016:

 

Mój kalendarz się nie zgadza na takie rozwiązanie. Ten Księżyc to z 2015?

Czarne Oko przykuło moją uwagę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim czasie pogoda sprzyja jedynie obróbce :P i tak postanowiłem po raz kolejny podejść do obróbki w PIX. Bardzo pomocny był przy tym kolega Zdzisław K. aka Alien wraz z nim wykonałem od nowa Biasy i Darki co bardzo pomogło przy kalibracji jasnych klatek. Na ruszt poszła M51 23x300 s oraz ISO800 paskudne warunki pogodowe ( oryginalnie było 48 light ale nie załapały się :)). Jeszcze mam problem z moją zachłannością przy wyciąganiu ale staram się to poprawić za każdym razem.

 

FinalM51.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12.11 Próba Mozaiki przed pełnią oby była pogoda. Nie umiem ustawić tego programu do mozaiki od ascoma i zawsze mi coś ucina ehhh. Napiszcie jak wam się podoba i co poprawić 36 Paneli po 200 klatek ograniczone do 25% następnie złożone w programie ICE i obróbka w PIX. Cała się nie mieści więc zmniejszona 50%

MoonSup.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno nabyłem książkę Inside PixInsight i chciałbym zaprezentować pierwsze kroki po przeczytaniu ( czyli nie w pełni zrozumieniu :) ) bazowych kroków w obróbce astrofoto. Proszę was o ocenę czy idę w dobrą stronę dane były zbierane w maju 2016 i w pierwszym poście jest fotka jaką zlepiłem z subframe - ów. Czasy 300 s i iso 800 niestety po przeanalizowaniu danych z 30 light - ów zostało 13 które nadawały się do dalszej obróbki. Prawdopodobnie przesadziłem z kolorami ale chciałbym abyście wypowiedzieli się o zdjęciu jako całości i ewentualnie naprowadzili na czym skupić się przy obróbce.

 

final.jpg

Edytowane przez BlackPitchPL
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeżeli chodzi o Szczecin to mogę powiedzieć że to miasto przyciąga chmury jak żadne inne płakać się chce. Sam chciałbym zebrać materiał na Oriona pierwszy raz w życiu ( nie liczę pierwszej mgiełki bo to powiedzmy sobie szczerze okiem więcej detalu można zobaczyć :)). Czekając na pogodę sprzątam folder z materiałem foto a tu 7 fotek 10 min ISO 400 z Plejadami prawie o nich zapomniałem. Staram się ogarnąć podejście jak i stosowanie masek przy różnych algorytmach w PixInshight ale jak widać jeszcze dużo pracy mnie czeka. Bez zbędnego biadolenia dalej przedstawiam:

 

7 x 10 min ISO 400 (100 DARK 100 BIAS) przez chmury i z LP tak jak lubicie :)

 

Plejady.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz ile czasu naświetlałeś te obiekty, ale moim zdaniem powinieneś zbierać więcej materiału. Łatwiej wtedy pokonasz szum i więcej wyciągniesz detalu. Twierdzenie: jedna noc-jeden obiekt nie jest przesadą. Niektórzy palą nawet znacznie dłużej. Jak się trafi ładna pogoda to zbierz naprawdę dużo dobrego materiału i na tym ćwicz obróbkę.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie piszesz ile czasu naświetlałeś te obiekty, ale moim zdaniem powinieneś zbierać więcej materiału. Łatwiej wtedy pokonasz szum i więcej wyciągniesz detalu. Twierdzenie: jedna noc-jeden obiekt nie jest przesadą. Niektórzy palą nawet znacznie dłużej. Jak się trafi ładna pogoda to zbierz naprawdę dużo dobrego materiału i na tym ćwicz obróbkę.

 

7 x 10 min ISO 400 (100 DARK 100 BIAS) przez chmury i z LP tak jak lubicie :)

 

Napisałem w nad zdjęciem :) 7 zdjęć każde ma 10 min w sumie 70 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w małym palcu budowy canonów, ale z mojej wiedzy ISO 800 przyjęło się dla starszych canonów, gdzie różnica między 640 a 800 była dużo mniejsza (w poziomie szumu) niż 800 a 1000. Dlatego przy długoczasowym naświetlaniu ISO 800 generowało mniejszy poziom szumu niż przy ISO 1000 - teraz, przy nowej technologii ta różnica się nieco zatarła.

 

ale tak jak wspomniałem - nie mam w małym palcu budowy canonów ale o natywnym ISO 800 nigdzie nie wyczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam czy Ci o tym pisałem, że natywne ISO dla Canona to ok 800.

Ja uważam że lepiej dobrać czas do ISO niż odwrotnie.

 

Dla Canona 450d system gain przy ISO 200 to 1,2 e-/adu, a przy ISO 400 to 0.6 e-/adu więc tzw. "unity gain" (natywne ISO (?) ) powinno być gdzies pomiędzy. Zródło - Profiling the Long-Exposure Performance of a Canon DSLR. Jeśli chodzi o inne Canony to wychodzi podobnie. Jeśli dobrze rozumiem to można sobie to mniej więcej wyliczyć na stronie http://www.sensorgen.info/ dzieląc wartość studni 'saturation e-' prez 16384 (14 bitów).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W oczekiwaniu na kamerkę bez guide i z ustawieniem na oko stwierdziłem że warto wypróbować program SGP do akwizycji jak i obsługi zestawu. poniżej m42 bez guide dawało radę przez 30 s iso 800 razem zrobione 70 fotek ale co ciekawe SGP stwierdził że mój Canon robi większe zdjęcia i tak nie mogłem ich zestakować więc tylko 40 fotek SGP wersja niby color i bw

 

Kolor 40x30s ISO800

m42.jpg

 

BW 40x30s ISO 800

M42BWa.jpg

 

Noc długa więc wycelowałem jeszcze w M44 i też 40 x 30s ISO800 muszę jeszcze ogarnąć ten program ale wydaje mi się że będzie to godny następca APT.

 

M44.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz wiem na bank że coś skopałem w ustawieniach programu dla przykładu 30x30s ale zapisane w formacie CR2 i do tego zebrana z APT. Tutaj nie było problemu z kolorem mimo tak krótkiego czasu pojęcia nie mam co się stało że obrazy nie zapisały się na karcie pamięci a jedynie w PC :( tak miał bym ok 100 fotek no ale co zrobić.

 

parametry te same M42 30x30s ISO800

light-BINNING_1.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.