Jump to content
Sign in to follow this  
MarcinSn

Płonąca Gwiazda (HaRGB)

Recommended Posts

Na upartego upchnął by w tym kadrze cały kompleks :) Tak czy inaczej jak na canona to nieźle wyszło.

Dzięki:)

Co do sprzętu - każdy orze jak może:)

Jeśli chodzi o kadr, to faktycznie można się pokusić o więcej obiektów na jednym zdjęciu. Jednak ręcznie celowałem w obiekt, więc dla bezpieczeństwa ustawiam go w miarę możliwości na środku kadru.

• Like 2

Marcin, ja rozumiem - sprzęt. Ale Flaming Star nie jest obiektem odseparowanym, to jest raczej rozjaśnienie wielkiej mgławicy wodorowej zajmującej południową część Woźnicy. A po niej nie ma śladu na Twojej fotce. Nie masz tam jeszcze trochę zapasu żeby pokazać otoczenie?

Marcin, ja rozumiem - sprzęt. Ale Flaming Star nie jest obiektem odseparowanym, to jest raczej rozjaśnienie wielkiej mgławicy wodorowej zajmującej południową część Woźnicy. A po niej nie ma śladu na Twojej fotce. Nie masz tam jeszcze trochę zapasu żeby pokazać otoczenie?

Tak, to prawda, drobne ślady tej mgławicy widzę na samym sygnale H-alfa (3 minutowych ekspozycji), ale są bardzo słabo widoczne i nie przebijają się przy przenikaniu warstw (w zastosowanej przeze mnie obróbce), poza tym kadry wodoru i RGB są tak wzajemnie skręcone, że te drobne ślady wielkiej mgławicy urywałyby się jak od linijki. Stąd zdecydowałem się przedstawić na tle sygnału RGB tylko najjaśniejszą część obiektu H-a (przy użyciu poziomów).

Generalnie planuję w przyszłości podejść do tematu jeszcze raz i zebrać więcej klatek o dłuższej ekspozycji, przy trafniej skorelowanych kadrach:)

Edited by MarcinSn

w tym rejonie warto zwrócić uwagę jeszcze na bogaty niebieski kanał

Tak, już nieco tego niebieskiego widziałem na samym sygnale RGB (zamieszczam poniżej przesadnie wyciągnięte)

Zamieszczam też może trochę poprawioną mgławicę tak, by była nieco jaśniejsza, nie tak ostro wycięta z tła.

RGB_3.jpg

H-alfa_RGB_2.jpg

• Like 1

pozwolę zacytować
"Kilkadziesiąt minut

H-alfa 21x180s.

RGB 21x90s."

ja zanim coś znajdę to Ty zrobisz całe RGB :P

pozwolę zacytować

"Kilkadziesiąt minut

H-alfa 21x180s.

RGB 21x90s."

ja zanim coś znajdę to Ty zrobisz całe RGB :P

Może faktycznie nie jasno napisałem...

niebo było dużo dłużej rozchmurzone, dopiero po rozstawieniu sprzętu zostało kilkadziesiąt minut frajdy, aż przyszły chmury.