Skocz do zawartości

Warto przeglądać archiwa - wybuch Super Novej na zdjęciach


piotr_a

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki!

 

A to nie jest zlapana przypadkiem RR?

 

 

czy to jest RR? nie mam pojęcia - nawet nie wiem co oznacza RR :D

Koledzy Jarek i Grzegorz nie wspominali o innych możliwościach.

 

Od momentu nagłego pojaśnienia, gaśnięcie SN rejestrowałem przez 3h.

subekspozycje po 600s.

Nie wiem czy to jest szybko czy normalnie.

 

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie powiem trzymam kciuki i będe czekał na ciąg dalszy. Poczułem dreszczyk bo przecież wielu z nas ciągnie sesje przez kilka godzin czasami i pomyślałem sobie co by było gdybym... je zaczął przeglądać. Nieeee...! odpada, oczopląsu dostanę jak się zacznę wpatrywać ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin!

 

Przeglądałem zdjęcia w zupełnie innym celu :D

To zupełny przypadek, że kolejność przeglądania zdjęć pozwoliła mi zobaczyć zmiany.

Gdyby były ułożone wg godziny utworzenia, tej zmiany bym nie zarejestrował. Dodatkowo, zmiana była widoczna w części obrazka którą akurat miałem na ekranie.

 

jednym słowem - fart.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazdy_zmienne_typu_RR_Lyrae

 

 

Wszystko pasuje poza tym, ze mamy wieksza zmiane jasnosci niz RR miewaja... o ile pomierzyles jak trzeba ;)

 

Pozdrawiam.

 

No i następny temat do zgłębiania.

 

Czy dobrze zmierzłem? Nie mam pojęcia. Astrometrica to specyficzny program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie raportował tego obiektu, więc poprosiłem Szymona Ozimka, aby wspomógł mnie w poszukiwaniach, a on popytał naszych rodzimych odkrywców, Jarka oraz Grzegorza Duszanowicza. Obaj stwierdzili że to wygląda jak PSN i trzeba to zgłosić.

 

Witam serdecznie,

Jako, że zostałem wywołany do tablicy, to chciałbym uściślić. Faktycznie konsultowałem z Szymonem ten przypadek. Jest ciekawy, nie znalazłem nigdzie zgłoszenia takiego pojaśnienia (CBAT, GCVS, AAVSO). ale wyraziłem też opinie, że raczej należy to zgłosić jako PNV lub TCP a nie PSN. Przede wszystkim gratuluję Piotrze spostrzegawczości.

 

PNV - możliwa nowa

TCP - inna zmienna przejściowa (ang. transient)

PSN - możliwa supernowa

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam serdecznie,

Jako, że zostałem wywołany do tablicy, to chciałbym uściślić. Faktycznie konsultowałem z Szymonem ten przypadek. Jest ciekawy, nie znalazłem nigdzie zgłoszenia takiego pojaśnienia (CBAT, GCVS, AAVSO). ale wyraziłem też opinie, że raczej należy to zgłosić jako PNV lub TCP a nie PSN. Przede wszystkim gratuluję Piotrze spostrzegawczości.

 

PNV - możliwa nowa

TCP - inna zmienna przejściowa (ang. transient)

PSN - możliwa supernowa

 

Błąd świeżaka w temacie.

Mam tylko nadzieję, że zła klasyfikacja nie zaważy na ocenie raportu.

PSN i PNV brzmiały dla mnie tożsamo :D

Następny obszar wiedzy do łyknięcia.

Dziękuję za sprostowanie i wyjaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografowałem tam, zobacz czy ci się przyda?

 

 

http://astropolis.pl/topic/48074-pomiedzy-orionem-i-jednorozcem/

Dziękuję Maciek,

 

Ja tej PNV nie widzę na Twoim zdjęciu. (zdjęcie z początku 2015go.)

Zresztą też patrzyłem na DSS - z takim samym efektem.

 

Na mój niedoświadczony nos, tak powinno być :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz jestem kropko-ułomny i nie raz juz sam sie łapałem za ręke przy błednym odczytywaniu map a w promieniu 1 stopnia od podanych koordynatow troche zmiennych jest, pozostawiam wam do oceny czy gwiazda o ktorą biega jest, czy nie jest oznakowana na zalaczonym arkuszu jako zmienna. Swoj typ mam, ale nic nie sugeruje. Niech kto na drugie oko potwierdzi.

 

X16889SW.png

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie koordynaty / nazwe tej gwiazdy? Lookne w bazy zmienych.

 

Pozdrawiam.

 

Dokładne współrzędne tej gwiazdy to:

06 39 45.51 +09 20 21.9

Przy okazji zwracam uwagę, że w pobliżu nie ma żadnego hosta dla supernowej (czyli galaktyki) dlatego zgłaszać PNV lub TCP.

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

w centrum pola jest obiekt o którym mowa, a właściwie nie widać go tam.

 

(...)

 

 

I to jest dla Ciebie bardzo dobra wiadomosć :) Coś upolowałeś, pytanie teraz co. Opcja najbardziej prawdopodobna to eksplozywną lub pulsującą zmienną (wtedy warto by jej dopalic kilka sesji, Wyznaczyć okres i amplitude, a przy odpowieniej ilosci materialu ktory pozwolil by na alize krzywej rownież typ i jazda zglosić "swoją własną gwiazde" do VSX ;) Opcja druga to Nova. Ale tu juz nie mam wiedzy wystarczajacej by doradzac/spekulowac z sensem.

 

Na pewno warto by ten material przepuscic przez soft fotometryczny aby wyznaczyc pare parametrow na przyzwoitych reference i check stars, bo to może bardzo duzo wyjasnic.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz jestem kropko-ułomny i nie raz juz sam sie łapałem za ręke przy błednym odczytywaniu map a w promieniu 1 stopnia od podanych koordynatow troche zmiennych jest, pozostawiam wam do oceny czy gwiazda o ktorą biega jest, czy nie jest oznakowana na zalaczonym arkuszu jako zmienna. Swoj typ mam, ale nic nie sugeruje. Niech kto na drugie oko potwierdzi.

 

attachicon.gifX16889SW.png

 

Pozdrawiam.

 

 

Ale to jest w lustrzanym odbiciu odległy fragment nieba, nie zawierający obszaru naszego zainteresowań. Albo źle wycelowałeś albo czegoś nie rozumem :uhm:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale to jest w lustrzanym odbiciu odległy fragment nieba, nie zawierający obszaru naszego zainteresowań. Albo źle wycelowałeś albo czegoś nie rozumem :uhm:

 

No jak pisałem, jestem kropko-ułomny. Do tego stopnia, że mapke ktorą wygenerowałem "dopasowałem" do tego co widziałem na kadrze :) Mnie już pare osób za tę ułomność pare razy sklęło.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyjątkowo ciekawa obserwacja, ale to raczej nie jest supernowa. Zmiany jasności supernowej zachodzą (około maksimum) znacznie wolniej:

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/Comparative_supernova_type_light_curves.png

 

Jak widać na linkowanym wykresie, w przypadku supernowej spodziewać się można zmian, których amplituda nie przekracza 1 mag na dobę. Tempo spadku jasności po wybuchu jest jeszcze kilkukrotnie mniejsze.

 

Podejrzewałem, że mogło to być znacznie ciekawsze zjawisko - "poświata" po błysku gamma. Tyle, że z informacji które udało mi się odnaleźć, tego dnia (28 X 2014) zarejestrowano jeden błysk gamma, ale po pierwsze nastąpił on około południa naszego czasu, a po drugie zlokalizowany był w zupełnie innej części nieba.

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos tytułu wątku, to kiedyś gdzieś czytałem, być może w "Wiedzy i Życiu", albo w "Świecie Nauki", że ktoś odkrył supernową, porównując dwa różne zdjęcia tej samej galaktyki na okładkach dwóch różnych czasopism.

 

Wiele odkryć by się posypało, gdyby surówki z naukowych przeglądów nieba były szeroko dostępne dla wszystkich chętnych.

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.