Skocz do zawartości

Warto przeglądać archiwa - wybuch Super Novej na zdjęciach


piotr_a

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele odkryć by się posypało, gdyby surówki z naukowych przeglądów nieba były szeroko dostępne dla wszystkich chętnych.

 

Przecież wiele z nich jest. Wystarczy chwilę poszukać. Np. tu:

 

http://sbn.psi.edu/pds/resource/neat.html

 

są "grube" tysiące zdjęć z przeglądu NEAT z lat 1996-1998 i 2001-2003.

 

Danych (astronomicznych) publicznie dostępnych jest tyle, że gdyby wszyscy użytkownicy tego forum zajęli się ich analizą, to pewnie do końca życia nie starczyłoby im czasu, aby wyciągnąć z tych danych wszystko, co się z nich wyciągnąć da :P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nasze komputery często się lenią to nie można uruchomić jakiegoś programu przeglądającego naszą bibliotekę zdjęć aby przynajmniej wyłapywał potencjalnie interesujące zjawiska?

Odpalasz Muniwina i wybierasz opcję szukania gwiazd, które zmieniły jasność. Niestety, działa tylko na jednej gwieździe referencyjnej, więc od razu małych zmian nie wykryjesz ;) Dopiero skupiając się na jednej coś może złapiesz, ale przeglądając setki gwiazd to kilkanaście godzin roboty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wiele odkryć by się posypało, gdyby surówki z naukowych przeglądów nieba były szeroko dostępne dla wszystkich chętnych.

 

Tak jak napisał Piotr - dane są. Na przykład dla tych, którzy chcą szukać supernowych, działa projekt TAROT. Opis i dane z obserwacji:

http://tarot6.obs-azur.fr/ros/supernovae/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A propos przeglądania starych fotek. Dzisiaj siedziałem nad starym materiałem. Zauważyłem dwa obiekty, które przeszły przez kadr. Na klatkach po 120 sekund pierwszy obiekt zostawiał ślad krótki, na kilkanaście pikseli, drugi był ze cztery razy dłuższy. Na satelitę ślady są krótkie. Satelita w ciągu dwóch minut przeleci spory kawałek. Kosmiczne (ludzkie) śmieci też są raczej na niskich orbitach. Prawdopodobnie to jakieś asteroidy. Czy są jakieś strony, na których laik da radę sprawdzić co to mogło być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A propos przeglądania starych fotek. Dzisiaj siedziałem nad starym materiałem. Zauważyłem dwa obiekty, które przeszły przez kadr. Na klatkach po 120 sekund pierwszy obiekt zostawiał ślad krótki, na kilkanaście pikseli, drugi był ze cztery razy dłuższy. Na satelitę ślady są krótkie. Satelita w ciągu dwóch minut przeleci spory kawałek. Kosmiczne (ludzkie) śmieci też są raczej na niskich orbitach. Prawdopodobnie to jakieś asteroidy. Czy są jakieś strony, na których laik da radę sprawdzić co to mogło być?

http://www.minorplanetcenter.net/cgi-bin/checkmp.cgi

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Nie chciałem kopiować wątków, więc pozwoliłem go sobie odświeżyć.

 

Ostatnio zachęcony poczynaniami w obserwacjach zmiennych naszego kolegi Jola, postanowiłem przejrzeć swoje archiwa.
Bawiąc się programem Muniwin natrafiłem na ciekawą gwiazdę znajdującą się w okolicy mgławicy IRIS. Za pomocą programu Muniwin wyznaczyłem jej krzywą zmian blasku.
Niestety nigdzie nie znalazłem informacji na temat tej gwiazdy. Czy ktoś siedzący w obserwacjach zmiennych mógłby mi podpowiedzieć co dalej ??
Ewentualnie czy ktoś robił zdjęcia tej mgławicy i mógłby mi udostępnić klatki w celu dokładniejszego wyznaczenia krzywej ??
Współrzędne gwiazdy to: 20 59 51.33 +68 20 22.8
filmik

Iris.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

@piotr_a Twój obiekt znajduje się w polu widzenia CoRoT i jest już znaną zmienną jako typ ELL. To układ dwóch gwiazd, które znajdują się blisko siebie i nie zakrywają się wzajemnie (lub w niewielkim stopniu). http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-ref?bibcode=2013ApJ...773...54K

Z kolei, nie obserwowano wcześniej takich outburstów. ASAS-SN pokazuje, że podobne zjawisko mogło nastąpić 8 listopada 2016 roku, jaśniejąc o 2.5 mag. Niewykluczone, że to też błąd - trzeba by obejrzeć pojedynczą klatkę, ale w ten sposób dane chyba nie są publikowane. Kolejny pomiar wykonano 2 dni później, wówczas gwiazda świeci normalnym blaskiem.

2457701.07446 2016-11-08.5712070 ba 1.77 16.902 16.157 0.110 1.321 0.133
2457701.07573 2016-11-08.5724693 ba 1.68 16.829 16.363 0.143 1.093 0.142
2457701.07698 2016-11-08.5737200 ba 1.74 16.444 13.984 0.023 9.781 0.206

Pomimo znanej zmienności (ELL), możesz spróbować skontaktować się z Sebastianem Otero (sebastian@aavso.org) w jaki sposób przysługuje odkrycie dla znanej zmiennej, ale dorzucając nowy typ (oczywiście jeśli jeszcze nic z tym nie robiłeś, bowiem nawet Hans pytał o jakieś wieści). Trudno mi określić typ - patrząc na sugerowany typ widmowy (M2), to może być UV.

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=%40905478&Name=2MASS J06394549%2b0920215&submit=submit

@Nowok76 w Twoim przypadku gwiazda jest zbyt słaba, aby wyciągnąć jakiekolwiek dane z ASAS-SN. Potrzebowalibyśmy co najmniej 2-3 sesje obserwacyjne (nawet od innych), aby sprawdzić czy gwiazda utrzymywała stałą jasność. Ale kto wie, może to faktycznie RRaB (jak sugeruje Hans), tylko trzeba poprzeglądać dawne klatki. Wybuchy następują momentalnie, stąd skłaniam się ku gwieździe pulsacyjnej.

Mam nadzieję, że nie napisałem za późno (kilka miesięcy temu jeszcze nie siedziałem tak ze zmiennymi :) ) i w pewnym stopniu pomogłem. Obyście już mieli zagadkę rozwiązaną zanim napisałem ten post :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.