Skocz do zawartości

30-metrowy teleskop jednak na Kanarach?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 miesięcy temu...

Jak donosi New York Times, sąd dał zielone światło na budowę giganta w pierwotnie założonym miejscu.

 

https://www.nytimes.com/2017/07/27/science/thirty-meter-telescope-hawaii-mauna-kea.html

 

Według ludzi odpowiedzialnych za budowę, to raczej nie będzie koniec kłopotów i spodziewają się skomplikowanego biurokratycznego postępowania i kolejnych protestów lokalnych mieszkańców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Po ponad 2 latach, na Hawajach nadal blokują budowę, a władze La Palmy właśnie udzieliły wszelkich potrzebnych zgód na budowę TMT. Na jutro zaplanowano zebranie w konsorcjum odpowiedzialnym za projekt, ale uprzedzono żeby nie nastawiać się na jakieś konkretne decyzje...

  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnętrznie wolałbym, żeby powstał na La Palmie, bo będzie go można tanio odwiedzić i sfocić :) Ale czy to nie będzie strzał w kolano jak chodzi o LP? Na La Palmie jeszcze nie byłem, ale na Teneryfie nie wygląda to godnie dla największych sprzętów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paether napisał:

Teneryfa i La Palma to dwa różne światy pod względem LP, a gdyby tam jeszcze doszła tak potężna inwestycja, to tym bardziej się postarają, żeby żadne zbędne światło się tam przypadkiem nie pojawiło ;)

Wystarczy wspomnieć, że największym źródłem zanieczyszczenia sztucznym światłem na La Palmie jest... Teneryfa właśnie :-)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ziebol1 napisał:

Na La Palmie jest wdrożone prawo ciemnego nieba: strefa zakazu lotów w nocy, latarnie o określonych parametrach (słabe sodowe), na drogach górskich zakaz używania długich świateł w samochodach itp...

do tego w nocy nie wolno przebywać na wysokościach powyżej teleskopów (na wzgórzach z nimi sąsiadujacymi).

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, orlen napisał:

do tego w nocy nie wolno przebywać na wysokościach powyżej teleskopów (na wzgórzach z nimi sąsiadujacymi).

To dosyć ogólna zasada :)

Nie można przejechać drogą przez obserwatoria ale spokojnie można robić nocne eskapady bardzo blisko :)

Poniższe zdjęcie zrobiłem z naszej stałej miejscówki:

DSC_0201-1020x675.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, orlen napisał:

do tego w nocy nie wolno przebywać na wysokościach powyżej teleskopów (na wzgórzach z nimi sąsiadujacymi).

Niby tak, ale z tego co wiem jest to najbardziej przyjazne astrofotografom miejsce z dużymi teleskopami (Hawaje też). Na Teneryfie musiałem ryzykować poruszając się drogami wewnętrznymi pomiędzy kopułami, a na LA Palmie wszystko jest przy głównej drodze. W Chile już tragedia, bo nie da się nawet zbliżyć do największych obserwatorów. 

19 godzin temu, bartoszw napisał:

To tutaj jeszcze dla porównania losowe zdjęcie z Teneryfy i La Palmy robione tym samym sprzętem i na tych samych parametrach: 24 mm, f/1,4, ISO 3200, 8 sek., prosto z aparatu bez dodatkowej obróbki na komputerze.

 

Lekko tendencyjne, bo widać akurat tą największą łunę na Teneryfie, w drugą stronę jest lepiej :) Niemniej porównanie ciekawe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.