Skocz do zawartości

Olimpiada Astronomiczna


Marcin50

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chodzę do pierwszej klasy liceum o profilu mat- fiz. Jestem zainteresowany startem w olimpiadzie astronomicznej w przyszłym roku. Czy ktoś z bardziej doświadczonych zechciałby udzielić mi jakichś wskazówek?

Jakie książki, jak poszerzać matematykę (mam w miarę opanowaną trygonometrię i trochę logarytmy, oczywiście wiem, że to za mało ):), na co zwrócić uwagę i czy waszym zdaniem warto znaleźć jakiegoś nauczyciela, który mógłby mnie przez to poprowadzić tzn. coś wyjaśnić, dać jakieś zadanka. Pozdrawiam i z góry dzięki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie to "25 lat Olimpiad Astronomicznych" Chrupała Szczepański Wyd. WSiP; jak najbardziej do przerobienia pod warunkiem że przerabiający ma opanowane to co w proponowanej pozycji. Przyjemnie się również poznaje astronomię z podręcznika Rybki; nie wiemy na jakim poziomie zaawansowania jest kolega.

A tu link do tegorocznych zadań.

Co do nauczyciela - zgłoś się do nauczyciela fizyki i geografii ze swojej szkoły. Ponieważ Ty bierzesz udział w olimpiadzie nie tylko jako Ty ale także jako uczeń swojego liceum - mają oni obowiązek pomóc Ci z przygotowaniach.

 

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako podstawę i najważniejszą książkę polecam Astronomia z Astrofizyką Kreinera. 25 lat olimpiad to z kolei najważniejszy zbiór zadań (rób też zadania z ostatnich lat odstępne na stronie olimpiady, choć tam nie ma już rozwiązań). W "25 lat" zdarzają się czasem zadania nieco trudniejsze, niż można się obecnie spodziewać. Poziom olimpiady jest dostosowany do poziomu liceum. Z tego powodu, jak ja brałem udział 3 i 4 lata temu, to nie było tam żadnych pochodnych, a tym bardziej całek, natomiast w "25 lat" są takie zadania, bo dawniej te rzeczy był w liceum. Ostatnio pochodne wróciły w podstawowym zakresie do liceów, więc być może doszło coś z tego do olimpiady, ale to trzeba sprawdzić na zadaniach z ostatnich lat. A jak coś, to "25 lat" mam w wersji PDF.

 

Jako dodatek do Kreinera warto przeczytać Ziemia i wszechświat - astronomia nie tylko dla geografów. Jest tam prosto i przystępnie wytłumaczona np trygonometria sferyczna, czego jak dobrze pamiętam brak w Kreinerze.

Ze zbiorów zadań jest jeszcze jeden zbiór chyba Szczepanika i Chrupały o jakiejś prostej nazwie. Tam są również zadania z olimpiad, choć na ogół krótkie i dość proste. Ale warto i je zrobić.

 

Można również poszukać proceedingsów z olimpiad międzynarodowych IOAA. Są tam zadania i pełne rozwiązania. Jedna - 5 IOAA była w Polsce, stąd jest wersja polska. Reszta po angielsku. Te zadania są na ogół innego typu, niż na naszej olimpiadzie, ale każde zadanie z astronomii to zadanie z astronomii :) Zakres wiedzy jest podobny.

 

Astronomia Ogólna Rybki to książka już wiekowa (ma chyba więcej, jak pół wieku :P ). Wiele informacji jest przestarzałych, a wiele nieprzystępnie przedstawionych (trudno). Moim zdaniem to może być ewentualnie uzupełnienie innych propozycji, rozszerzenie. Ale broń boże jako pierwsza książka. Generalnie poziom trudności tej książki jest wyższy, niż obecnej olimpiady, mnóstwo pochodnych itp. Trygonometria sferyczna dobra dla matematyka, nie astronoma :) Czytając tą książkę czasami czuję się jak na wykładzie z analizy. Także na początek nie polecam, ale jak będziesz chciał czegoś więcej, to można sięgnąć (przed finałem na przykład).

 

Generalnie to, co napisałem w miarę pokrywa się z proponowaną literaturą. A Rybka wiele lat był na tej liście, a w ostatnich latach go wykreślili, myślę że z podobnych powodów, jak napisałem.

 

Co do nauczyciela, to sprawa nie jest prosta. Jeśli nie masz kogoś z zacięciem astronomicznym, lub ogólnie kogoś pomocnego i lubiącego wyzwania, to raczej dużo Ci nie pomoże. Ta Olimpiada wymaga dużo wiedzy, której przeciętny fizyk nie zna, bo w szkole się nie pojawia. Ale z zakresu samej fizyki fajnie będzie mieć pomoc, bo na olimpiadzie spora część zadań jest też typowo fizycznych. Mi osobiście na początku sporo pomagał Filip Ficek, dwukrotny zwycięzca olimpiady. Sporo mi to dało, szczególnie poznanie specyficznego "klimatu" olimpiady.

 

To tak z doświadczenia :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin - a skąd jesteś?

 

W pełni potwierdzam to, co napisali przedmówcy. Chociaż trochę mi szkoda Rybki i tego, że "książka jest wiekowa". Tyle, że to niestety... prawda. Zresztą to samo można powiedzieć o Rudnickim. Nie zmienia to faktu, że pozycje są bardzo, bardzo dobre. Swoją drogą Rudnicki w wersji pdf jest tu: http://www.ptma.ajd.czest.pl/publikacje_elektroniczne/Astronomia_Konrad_Rudnicki.pdf

 

Dodatkowo - informuję, że pojawił się ostatnio "Zbiór zadań z Olimpiad Astronomicznych XXVI - XXXV", tyle, że bez rozwiązań.

 

Ale do konkretów: uważam, że każdy szanujacy się uczestnik olimpiady powinien mieć jakiegoś mentora, który wprowadzi go w zadania i klimat imprezy. Może to być nauczyciel, opiekun kółka astronomicznego, koleżanka lub kolega ze starszej klasy. Ja brałem udział w olimpiadach w latach 1995-1997 i wiem, że bez kolegów, którzy przede mną byli na półfinałach niczego bym nie zrobił. Zadania wydają się być kosmiczne! Potrzeba takiego specyficznego rodzaju motywacji. Potem już jest fajnie. Hotel Skaut, Park Chorzowski i stale odnawiany Stadion Śląski. Serio - jak pamiętam w 1997 też go odnawiali :)

 

RKP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekiedy i na naszym forum pojawiają się ciekawe zadania. Szukaj w google kombinacji słów typu [zagadka astropolis] a przede wszystkim warto zerknąć do tego wątku, tam jest ich sporo, zaczynając od tej świetnej zagadki Piotra Brycha:

 

http://astropolis.pl/topic/47580-astrozagadki/page-50?do=findComment&comment=577963

 

Pozdrawiam

p.s.

A jeszcze jest ten wątek:

 

http://astropolis.pl/topic/36543-zagadki-pytania-i-pomysy-na-temat-kosmosu/page-5?do=findComment&comment=572109

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, mogłabym podłączyć swoje pytanko na ten sam temat?

 

Otóż, za rok chciałabym startować w tej olimpiadzie i pomału już się do tego przygotowuje, rozwiązuje różne zadania. Czy mógłby mi ktoś pomóc z zadaniem 6?

 

"Gwiazdy, które przy braku ziemskiej atmosfery byłyby stale niewidoczne (tzn. ich wysokości byłyby stale ujemne), na skutek zjawiska refrakcji atmosferycznej mogą nigdy nie chować się pod horyzontem astronomicznym. W jakich szerokościach geograficznych jest to możliwe?"

 

Nauczyciel niestety nie zna się na astronomii, a książka i znajoma przeczą sobie wzajemnie. Za wszelką pomoc jestem bardzo wdzięczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mogłabym podłączyć swoje pytanko na ten sam temat?

 

Otóż, za rok chciałabym startować w tej olimpiadzie i pomału już się do tego przygotowuje, rozwiązuje różne zadania. Czy mógłby mi ktoś pomóc z zadaniem 6?

 

"Gwiazdy, które przy braku ziemskiej atmosfery byłyby stale niewidoczne (tzn. ich wysokości byłyby stale ujemne), na skutek zjawiska refrakcji atmosferycznej mogą nigdy nie chować się pod horyzontem astronomicznym. W jakich szerokościach geograficznych jest to możliwe?"

 

Nauczyciel niestety nie zna się na astronomii, a książka i znajoma przeczą sobie wzajemnie. Za wszelką pomoc jestem bardzo wdzięczna.

Oj, oj, mam nadzieję, że faktycznie tylko rozkminiasz zadania, a nie bierzesz udziału w tegorocznej olimpiadzie. W przypadku uczestnika takie pytania na forum są wysoce nieetyczne. W przypadku zainteresowanego zadaniem poczekaj aż minie termin nadsyłania rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.