Jump to content
Sign in to follow this  
Bellatrix

Mars

Recommended Posts

Wszyscy czekamy na 2018 :) Jestem ciekawy dlaczego żaden łazik nie wylądował na biegunie, żeby dokładnie zbadać skład czapy polarnej.

• Like 3

Dzięuję, Danielu za uzupełnienie tematu :)

Saitaver, ja też się nie mogę doczekać. 27.07.2018r. będzie opozycja, w której Mars osiągnie jasność -2,6 mag. i będzie miał rozmiary kątowe 24''. To dopiero będzie widok! :)

• Like 2

Przejrzałem trochę archiwów Marsowych. Niektóre zdjęcia są powalające...

W 2018 mamy Wielką Opozycję ale... Mars będzie naprawdę bardzo nisko nad horyzontem. Będzie górował na dramatycznie niskiej wysokości 13° więc podejrzewam że kiepski seeing da o sobie znać ;) Wydaje mi się że ciekawsza opozycja zapowiada się w 2020. Mars będzie wtedy w Rybach (górowania ok. 30° nad horyzontem) a średnica jego tarczy będzie niewiele mniejsza niż w 2018 więc pewnie pokaże o wiele więcej :) W każdym razie przed nami lata świetnej widoczności tej planety :)

Edited by Mathef
  • Like 2

Doba na Marsie trwa (niestety) prawie dokładnie tyle co ziemska - to raczej pech - nieprawdaż?

Ciemną nocą mamy co noc podobny widok?

Cały globus się nie przyda :-/

Pozdrawiam

Mars123.jpg

Spokojnie :P prawie 45 minut różnicy sprawi że codziennie nie zauważamy tego obrotu ale po siedmiu dniach wyraźnie wszystko się zmienia :)

• Like 2

Całkowite zaćmienie Księżyca oraz koniunkcja z Marsem (-2.7 mag) będącym w wielkiej opozycji. To będzie hit.

No to już wiem kiedy będę miał 100% zachmurzenie :)

• Like 6

Gdyby teoria Kopernika nie została dopuszczona do akceptacji to dziś tak pokazywanoby ruchy Marsa w kosmosie.

Akurat przydatnie dla nas - astroamatorów - opozycjofilów :)

Pozdrawiam

Mars_oppositions_2003-2018.png

• Like 1

Artykuł super :) mała uwaga odnosząca się do wulkanu, generalnie powinniśmy używać pełnej nazwy Olympus Mons natomiast co do jego wysokości 27 km jest tutaj wątpliwe, literatura podaje również wysokość 23-25 km ten przedział. Może się mylę :)

• Like 2

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.