Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Odnosnie SW Adventurer (nie mini) + stawyw EQ5 na betonie.

Problemy sa dwa i dotycza ustawiania na biegun.

1. Podswietlenie lunetki biegunowej.

Gdy chcemy ustawic Polarna gdzie trzeba musimy:

- wypiac dovetail z glowicy

- wsadzic podswietlenie

- ustawic na biegun

- wyjac podswietlenie

- ponownie zamontowac dovetail

Same te operacje powoduja mocne przesuniecie calosci, a ustawienie na os swiata to gra losowa.

 

2. Konstrukcja klina do ustawiania montazu na biegun.

Na regulacji srubą ALT jest tak duzy luz, ze wycelowanie w biegun to raczej przypadek niz przemyslane dzialnie.

Dokladne podzialki z latami mijają sie z celem.

 

3. Luzy na mocowaniu glowica-klin.

Pomimo, iż mocno dociagnalem dzwignie nastawna (w sumie to ja zerwalem i wymienilem na nowa) starajac sie wszystko porzadnie skrecic nadal sa luzy w ALT. Przyczynia to sie do jeszcze wiekszego rozjechania calosci.

 

Mamy kumulacje 1+2+3.

Z 50mm jest ok przez 5min, ale wiecej na razie nie probowalem.

Gdyby nie pkt 2, to w sumie byl bym bardzo zadowolony z niej.

Jest bardzo prawdopodobne, ze wywale fabryczny klin i posadze Adventurera na swoim od EQ6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkt 3 . też zerwałem , skleiłem wajchę ze "śrubką" poxipolem i jest wyraźnie lepiej , Polaris ustawiam już po dość mocnym dokręceniu wajchy , pamiętając , że ślimak ma luz który trzeba uwzględnić.

W istocie na chwilę obecną trudno mi sobie wyobrazić dłuższe czasy niż 5min przy 50mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, to jest sprzęt delikatny i delikatnie należy się z nim obchodzić :)

 

Odnoście SW Adv.

Posadzanie na EQ6 jest bez sensu, chyba, że masz dwa EQ6.

W moim przypadku zakup był podyktowany tym, że na EQ6 robią się fotki długoogniskowe z kamerami, a na SW Adv. Canon 1100D + Canon 50mm i jest zabawa (aby nie zanudzić się w czasie sesji). Przy 50 mm mam 100% uzysku przy 5 minutach. Czas zmierzyć się z dłuższą ogniskową lub dłuższymi czasami.

Edytowane przez Bartosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W istocie na chwilę obecną trudno mi sobie wyobrazić dłuższe czasy niż 5min przy 50mm

 

To jakim cudem Michał w podlinkowanym powyżej teście na optyczne.pl uzyskiwał powtarzalne 5 min przy 200 mm? Wyraźnie pojechane jest dopiero 8 min przy 200 mm.

 

3 min przy 200 mm uzyskuję w miarę powtarzalnie w swoim Astrowalkerze z prościutką lunetką biegunową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jakim cudem Michał w podlinkowanym powyżej teście na optyczne.pl uzyskiwał powtarzalne 5 min przy 200 mm? Wyraźnie pojechane jest dopiero 8 min przy 200 mm.

 

3 min przy 200 mm uzyskuję w miarę powtarzalnie w swoim Astrowalkerze z prościutką lunetką biegunową...

piszę o swoich doświadczeniach , jak zrobił to Michał nie mam pojęcia . Przy 135mm 120 s miałem 30 % odrzutów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie dałoby się wyrzeźbić stosowny klin z alu czy nawet z kawałka litego drewna, dokładne ustawienie realizowałoby się nogami statywu. Tylko trzebaby na nową szerokość geograficzną nowy klin;) . I mocny laser zamiast lunetki biegunowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakim cudem Michał w podlinkowanym powyżej teście na optyczne.pl uzyskiwał powtarzalne 5 min przy 200 mm? Wyraźnie pojechane jest dopiero 8 min przy 200 mm.

 

To nie test tylko artykuł sponsorowany pod przykrywką niby testu. Urządzenie ma wady o których M. Kałużny nie raczył wspomnieć.

 

Co do dokładności. Zestaw 5DII + 200mm na rozdzielczość 6". Papatki określił PE montażu na +/- 15". Z tego co wyczytałem w necie okres pomiędzy min i max to około 5 min.

Czyli robiąc klatki 300 sek może mieć 1 "nieporuszoną" na 2-3 klatki. Przy 480 sek już nie ma szans, zawsze trafi na pełen przebieg min-max.

 

Nie do końca interesuje się Sky Adventurerem, ale z tego co kojarzę nikt nie potwierdził tych rewelacyjnych wyników Kałużnego. Każdy przy skali 3"-5" i 120s ekspozycji ma pojechane gwiazdy bez guidera.

 

Druga kwestia jest taka, że problemem jest lunetka biegunowa i jej podświetlenie, do założenia którego trzeba demontować dovetaila z aparatem. Po ustawieniu i ponownym założeniu biegun się lekko przesunie.

Kałużny nie miał tego problemu bo biegun sobie pewnie dokładnie ustawił korzystając z guidera.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja w Sky Adventurerze nie widzę potrzeby mocowania oryginalnego podświetlania lunetki.

 

Mam tak założony dovetail, że nie zasłania wylotu lunetki biegunowej i przy ustawianiu bieguna świecę czymkolwiek w ten wylot pod pewnym kątem tak, żeby nie zasłonić wylotu lunetki i nie świecić za mocno. Przy pewnej wprawie da się podświetlić lunetkę nawet ekranem komórki - odpada problem zmiany ustawienia przy zakładaniu dovetaila ze sprzętem. Poza tym zawsze można pomyśleć o przeróbce tego podświetlenia tak, żeby wchodziło w szczelinę w dovetailu.

 

A co do klina - to niestety racja, luzy są. Przy regulacji śruba blokująca musi być mocno przykręcona, inaczej przy blokowaniu klina wszystko trochę się przesuwa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w Sky Adventurerze nie widzę potrzeby mocowania oryginalnego podświetlania lunetki.

:rofl::wow: No bez j#j ! Może w lecie to tak, ale na mrozie? Wierz mi, próbowałem sobie podświetlać latarką i o mało mnie szlag nie trafił! W końcu latarkę musiał trzymać kolega, bo nic bym nie zrobił. A kolejnej nocy wziąłem i przykleiłem oryginalne podświetlenie taśmą i nareszcie coś się dało zrobić.

 

Za czasów, gdy miałem EQ5, to tam podświetlałem sobie właśnie latarka lub telefonem. Ale tą latarkę dało się na ogół położyć na montażu, żeby świeciła i nie spadała i wtedy miałem dwie ręce. Ale nawet jak jej nie kładłem, to sztywność i masywność EQ5 powodowała, że ustawianie polarnej jedną ręką było możliwe. Ale nie w Adventurerze! Tutaj nie ma jak położyć latarki, a jedną ręką nie da się rozsądnie nic zrobić.

 

Jak dla mnie, zamocowanie podświetlenia (ale z całym sprzętem!) jest absolutnie obowiązkowe. Może w lecie z leciutkim i krótkim zestawikiem dałoby się inaczej, ale na pewno nie w zimie i z cięższym sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, w zimie opatulony w gruby skafander i w rękawicach nie próbowałem. Jednak jak to już parę osób napisało, zakładanie setupu po wcześniejszym ustawieniu polarnej jest trudne - wszystko się przestawia.

 

Pod wpływem wątku w końcu zabrałem się za rozwiązanie tego problemu. Efekt na zdjęciu. Trochę podszlifowałem podświetlenie i przykręciłem je na stałe do dovetaila na dwie śrubki M3. Pięć minut roboty, tyle tylko, że trzeba nawiercić w dovetailu dwie małe dziurki (druga śruba jest symetrycznie po przeciwnej stronie)... Wolałem tak, niż bawić się w klejenie.

PodswSA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nie można by zrobić jakiegoś miarodajnego testu na jakimś zlocie? tak żeby można było ustalić co tak na prawdę jest godne zakupu? Bo im więcej się czyta tym więcej niepewności, a chciała bym montaż na wyjazdy i żadne przeróbki popularnych EQ nie wchodzi w grę. Ma być przede wszystkim stabilny, bez luzów i musi być lekki i kompaktowy. Co tak na prawdę jest faworytem?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale trzeba przyznać że nowoczesne matryce z wielką rozpiętością tonalną i świetnie skorygowane jasne obiektywy bardzo idą na rękę mobilnym montażom. Kilka lat temu nawet nie myślałem o schodzeniu poniżej 5 minut, a teraz jest masa świetnych zdjęć z sub-klatkami w okolicy 30-120 sek.

 

SW Star Adventurer

Nikon D600 + Samyang 135 mm f/2.0, ISO 800

Dwa złożone kadry: lewy 40x120 sek, prawy 20x120 sek

orion_d600.jpg

https://www.cloudynights.com/topic/552888-my-winter-project-orion-molecular-cloud-complex-at-various-focal-lengths/?p=7573381

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.