Skocz do zawartości

Brzegowe zakrycie gwiazdy ZC 1279


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszego ranka o godzinie 5.43-5.44 grupa poznańska w składzie: Kuba Małek Małecki, Łukasz Wojtyniak i ja zaliczyła kolejną brzegówkę. Późnym wieczorem udaliśmy sie do bazy w Niedżwiadach gdzie czekała na nas grupa bydgoska i toruńska. Zrobilismy pare testów kamer pod ciemnym niedźwiadowym niebem i o 4.00 ruszyliśmy na stanowiska, które były zlokalizowane około 20km od Niedźwiad w miejscowości Jabłówko. Stanowisk było 6 (trzy wizualne i trzy z kamerami) grupie poznańskiej przypadło stanowisko nr 4 przy wielkiej kupie gnoju (teraz chyba obowiązuje nomenklatura nawóz ekologiczny). Była to więc brzegówka ekologiczna :D. Ze względu na porę wszyscy byli przygotowani tak aby obyć się bez sieci 230V choć gospodarze byli uprzedzeni. Po rozstawieniu sprzętu trochę zmyliła prawie wszystkich inna o podobnej jasności gwiazda ale w porę się zorientowaliśmy i odszukaliśmy prawidłową ZC1279. Po zjawisku zmierzyliśmy GPS-em położenie wszystkich stanowisk wymieniliśmy pierwsze spostrzeżenia i ruszyliśmy w droge powrotną bo każdy się spieszył, a to do pracy, a to do szkoły. Najważniejsze, że znowu dopisała pogoda. Niebo było bezchmurne o krystalicznej przejrzystości choć w powietrzu było sporo wilgoci. Dziękuje serdecznie kolegom z Bydgoszczy za ponowne wyśmienite przygotowanie oraz jak zwykle sympatyczne spotkanie w Niedźwiadach. Tym razem zamiast bliskiego spotkania trzeciego stopnia z kotem mieliśmy bliskie spotkanie trzeciego stopnia z Panem policjantem z drogówki (88/50). Pogadaliśmy sympatycznie o astronomii i Pan policjant darował mi przewinienie reklamując jednocześnie "cos dla was astronomów mamy w naszej okolicy, kręgi w zbożu. Pokazywali nawet w programie "Nie do wiary"". Do zobaczenia na kolejnych zakryciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje.

No Ja się zabieram za zakrycia od 3 lat i jakoś nie moge nigdy się zorganizować.

Dopiero ostanio przy obserwacji Łysego postanowiłem spojżeć na część lekko oświetloną światłem popielatym i dokładnie w tym momencie wyskoczyła zza tarczy jakaś gwiazdka. Kurcze pierwszy raz w życiu, to oglądałem, ciekawe to nawet jest. Była to gwiazdka 6.9 mag, całkiem wyraźnie widoczna. Tzn. że chyba wyczernienie tuby jest dobre.

 

Może się w końcu zainteresuje tematem, skoro tak słabe gwiazdki widać i tak ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.