Jump to content

Recommended Posts

Świetna praca. Zebrałeś dwa razy więcej klatek niż ja bym planował i to widać jak dla mnie. Opłaciło się zrobić dwa przebiegi.

Co do jakości nieba to byłem niedawno w okolicach Dębicy po zmroku i muszę powiedzieć że LP jest bardzo przyjazne, lepsze niż miejscówki w które ja jeżdżę.

Bardzo fajny kolor nie zmieniaj.

Link to post
Share on other sites

No i taka lufa na AT. Podziwiam! Też będę próbował.

 

Ta trzysetka Canona (wersja f/4 bez IS) nie jest wcale dużym obiektywem, waży może ok. 1kg, i jest daleko od granic nośności Astrotraca. Widziałem, że ludzie wieszają na nim obiektywy 500mm i 600mm, z powodzeniem.

Sam najchętniej spróbowałbym topowej 300mm Canona ze światłem 2.8, to by oznaczało jeszcze 2x więcej materiału przy tym samym czasie. Czyli podobne zdjęcie możnaby zrobić już po jednym przebiegu Astrotraca :)

Edited by swobodny
Link to post
Share on other sites

Fantastyczne zdjęcie, chylę czoła.

A przy okazji pytanie bo przymierzam się do Astrotracka: Jaki miałeś odrzut pojechanych klatek i jak myślisz, jakie najdłuższe nieguidowane ekspozycje są możliwe dla ogniskowej 300 mm?

Link to post
Share on other sites

@Hamal, nie mam obecnie dostępu do dobrego monitora, wiec nie podejmuje sie osadzać, czy jest lepiej, na tym co mam szczerze mówiąc nie widzę różnicy ;)

@Grzędziel: pojechanych klatek: zero, Astrotrac raz ustawiony nie odstawia jakichś nieprzewidywalnych numerów. Jest za to bardzo podatny na wiatr, wtedy zazwyczaj zasłaniam go samochodem. Wyrzuciłem tylko kilka klatek które zniszczył przelatujący jasny satelita lub samolot.

Tutaj nie miałem trudności z ekspozycjami 3 min, ale zauważ jak blisko bieguna jesteśmy. Jak to w Astrotracu wszystko zależy od ustawienia na biegun, a fabryczny zestaw do najldokladniejszych nie należy. Przy odrobinie tuningu myśle ze 3 min w pobliżu deklinacji 0 z obiektywu 300mm jest również osiągalne.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 17 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 117 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 213 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.