Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Paether    11529

Taka kometa-terrorystka...tu wybuch, tam wybuch :) Trzeba trzymać kciuki, żeby i tym razem coś ekstra od siebie dała :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piotrek Guzik    3695

Minie jakieś ciekawe obiekty?

Zależy, jak mała odległość Cię interesuje i które obiekty są dla Ciebie ciekawe ;).

Ogólnie, to kometa minie sporo galaktyk, wiele z nich w odległości rzędu 1-2 stopni (np. NGC 2903). Jedno z najfajniejszych spotkań będzie mieć miejsce nocami 21/22 i 22/23 marca - wtedy kometa (przy prognozowanej jasności rzędu 6m - 7m będzie świecić około 1 stopień od mgławicy planetarnej M 97 (Sowa) i galaktyki M 108.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
TUR    1811

Zachęcony przez Piotrka skierowałem sprzęt w ramach naszego projektu iTeleskop.org na kometę 41P.
Kometa tymczasem ma jasność poniżej 18 mag. W dniu 30.12.2016 41P wg. efemeryd powinna mieć ok 18.5 mag. Astrometrica pokazała mi natomiast 18.8 mag. Kometa jest bardzo niewielkich rozmiarów kątowych.
Zdjęcie został zrobione w skali 1,47"/pix. 1x300s. Współrzędne środka zdjęcia Ra 9h 17m 24s; Dec 7* 24' 20". Orientacja kamery -24* 59'.Załaczam fotkę zmniejszoną z 2048 pix do 2000 pix, zrzut z Astrometrica oraz animację złożoną z 3 zdjęć zrobionych po sobie z czasem 300s. Może dodam, że kometa na animacji powyżej galaktyki w środku pola widzenia. Animację zrobiłem po wycięciu części kadru oraz zresizowaniu do 200%, tak aby uwidocznić słabą kometę. Kolejne newsy o tej komecie już wkrótce :).

Pozdrawiam
Paweł

41p-29.12.16anim.gif

41P_30.12.2016_ogólne.jpg

41P_30.12.2016_astrom.jpg

41PTuttle.jpg

41PTuttle-Giacobini-Kresak_.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
♥ Tayson    2066

Poddaje się po 3min szukania na fotkach.

Zapodaj strzałkę ;-)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
TUR    1811

To jeszcze bardziej wykadrowana animacja :)

Zachęcam do znalezienia komety na zdjęciu ogólnym ;) Kometa jest na nim dokładnie w środku kadru.

41p-29.12-small.gif

Edytowane przez TUR
  • Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
♥ Grzędziel    1659

Faktycznie maleństwo. Rozumiem, że to poniżej to jakaś galaktyka.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
TUR    1811

Faktycznie maleństwo. Rozumiem, że to poniżej to jakaś galaktyka.

Tak to PGC1319827, 0,5x0,2' , 16.8 mag.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piotrek Guzik    3695

Tak to PGC1319827, 0,5x0,2' , 16.8 mag.

Przy czym to jest jasność w paśmie B. W paśmie V, czyli zbliżonym do tego, w którym widzą nasze oczy, galaktyka ta jest prawdopodobnie, tak jak zdecydowana większość innych galaktyk, o jakieś 0.5 - 1.0 mag jaśniejsza.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piotrek Guzik    3695

Kometę widać już wizualnie, a do tego zgodnie z prognozami bardzo szybko zyskuje ona na jasności. Ostatniej nocy (28/29 stycznia 2017) oceniłem jej jasność już na 12.1 mag, przy średnicy głowy równej 2'. Wewnątrz głowy było też widać centralną kondensację o średnicy około 0.5' i jasności mniej więcej 13.5 mag.

Kometę było dość słabo widać w 33 cm teleskopie, jednak była już wyraźnie jaśniejsza niż niecały tydzień wcześniej.

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
napoleon    4730

Kometa 41P jaśnieje (2017-02-25), ale też w związku z tym, że zbliża się do Ziemii jej pozorny ruch na niebie rośnie.

Szczególnie widoczne jest to, w chwili, gdy jest fotografowana przez stosunkowo duże instrumenty.

Czarno-biale zdjęcie jest złożeniem 3 klatek każde o czasie ekspozycji 3min. Natomiast wersja kolorowa to złożenie 12 klatek (LRGB)

o łącznym czasie ekspozycji L9min.RGB9min.

Wszystkie zdjęcia wykonano zdalnie za pomocą teleskopu o średnicy 0,43mm, f4.5 i ogniskowej 1940mm umieszczonego w Mayhill (New Mexico, USA).

_3L_1_45.jpg crop_T21.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piotrek Guzik    3695

Ta kometa na ciemnym niebie jest też już dość łatwa wizualnie. Ostatniej nocy (26/27 lutego), podczas obserwacji na Koskowej Górze odnalazłem ją w lornetce 10x50 w kilka sekund, bez mapki, pamiętając tylko z grubsza jej położenie sprzed dwóch dni. Jej jasność oceniłem już na 9.2 mag, a średnicę głowy na 12'. Jeśli niebo nie byłoby naprawdę ciemne (SQM-L pokazywał 21.30 mag/"2), to w lornetce mógłby być z nią jeszcze problem. Jasność komety rośnie jednak naprawdę szybko i za kilkanaście dni pewnie będzie ją widać w lornetkach nawet na średniej jakości niebie.

No i nie zapominajmy, że ta kometa ma za soba burzliwą historię (czy może raczej "wybuchową" historię). Z tego powodu ja planuję polować na nią przy każdej możliwej okazji (dziś w nocy pewnie też się obudzę, żeby sprawdzić, czy nie ma jakiejś dziury w chmurach ;)).

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
DARK    1130

Widziałem tą kometę dziś rano. Widać systematyczny wzrost wszystkich parametrów komety choć najmniej zmienia się stopień kondensacji. Oceniłem ją na 9.5mag DC=2/3' koma ok 6' i powiem szczerze, że na tym etapie mnie nie zachwyca.

Ciekawostką tej nocy był fakt, że na niebie były jeszcze dwie komety o identycznej jasności. Mowa tu o komecie 41P i Johnson. Ta sama jasność a diametralnie inne obiekty. Najefektowniej wizualnie prezentowała się kometa Johnsona; zwarta kondensacja przechodzaca w krótki szpiczasty warkoczyk. No i ideał warunków obserwacyjnych czyli kometa znajdujaca się w zenicie na bezksiężycowym niebie

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
napoleon    4730
Napisano (edytowane)

41P/Tuttle-Giacobini-Kresak z dnia na dzień jaśnieje

Zdjęcie z dzisiejszej nocy (2017-03-02), FSQ106, SBIG11000M, f/5, LRGB (18min.)

Kometa znajduje się w północnej części gwiazdozbioru Lwa.

41P_3L3R3G3B.jpg

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta