Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to z dzisiejszej nocy? W Wlkp była pogoda obserwacyjna?

Wiem, że jestem nudny w tym temacie, ale taki mój urok ;)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziś bez powodzenia próbowaliśmy z kolegą wypatrzeć ją przez lornetkę 15x70. Obserwacje prowadziliśmy pod słabym niebem blisko Warszawy. Udało się dopiero Newtonem 10". Była ledwo widoczna.

Zrobiłem zdjęcie obiektywem 200mm, f4 30sek.

turtle2.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A na ciemnym niebie ona jest naprawdę jasna!

Dziś wieczorem byłem na Koskowej Górze z Kraterem. Kometę znalazłem lornetką 10x50 w mniej niż minutę po wyjściu z samochodu, więdząc tylko, że jest gdzieś między "tyłem" Wielkiego Wozu, a głową Lwa. Była dużym, okrągłym obiektem. Jej jasność oceniłem lornetką na 7.5 mag, a średnicę jej głowy na 20'.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Pogoda nas nie rozpieszcza. Kolejne okienko pogodowe 2017-03-15 - zaledwie 1L1R1G1B,

kometa zaczyna pędzić na niebie(!).

Liczba lamp i wszelkiego rodzaju urządzeń oświetlających w mojej okolicy wzrosła do tego stopnia,

że dalsze uprawianie naszego hobby będzie wymagało nie lada determinacji(!).

LRGB.jpg 20170315-220114-L.jpg

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Piotr - gratuluje determinacji.

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No trzeba będzie zapolować jak taka ładna :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Obserwując wczoraj kometę 41P dotarło do mnie z jak "marnym" obiektem mamy doczynienia. Przy zbliżeniu 24mln km do Ziemi i będąc niemal w pobliżu swojego peryhelium kometa osiągnęła zaledwie jasność ok 8 mag. Gdyby zamieniły się miejscami dajmy na to z aktualnie widoczna kometą Johnson V2 mielibyśmy (chyba) obiekt dostrzegalny gołym okiem.

Ale 41P ma "asa w rękawie" w postaci potężnych rozbłysków jasności na który chyba wszyscy liczą w trakcie obecnego pojawienia.

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Obserwując wczoraj kometę 41P dotarło do mnie z jak "marnym" obiektem mamy doczynienia. Przy zbliżeniu 24mln km do Ziemi i będąc niemal w pobliżu swojego peryhelium kometa osiągnęła zaledwie jasność ok 8 mag.

Do peryhelium jeszcze został prawie miesiąc i pewnie z 1-2 mag jeszcze pojaśnieje.

Gdyby zamieniły się miejscami dajmy na to z aktualnie widoczna kometą Johnson V2 mielibyśmy (chyba) obiekt dostrzegalny gołym okiem.

No, Johnson na pewno byłaby widoczna gołym okiem, bo znalazłaby się 10 razy bliżej nas, co oznaczałoby 100 razy (5 mag) większą jasność. Do tego kometa C/2015 V2 (Johnson) znajduje się znacznie dalej od Słońca, więc zbliżenie do Słońca dodatkowo by ją "rozjaśniło". Gdyby znalazła się tu, gdzie jest 41P, to miałaby jasność rzędu 2 mag i miałaby pewnie piękny, dość długi warkocz bez problemu widoczny gołym okiem.

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zerknijcie na nia w najblizszą srode.

kom.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zerknijcie na nia w najblizszą srode.

Rozumiem, że załatwisz pogodę, bo ostatnio naprawdę zwątpiłem.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A ja poległem dziś na tej komecie. Nie mogłem jej znaleźć :( Patrzyłem dokładnie w tym miejscu gdzie miała być. Nie ma jej. Ile ma obecnie mag? Jest słaba powierzchniowo? Bo niebo miałem takie średnie.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

U mnie okienko jutro koło 22:00 a tak dopiero z piątku na sobotę będzie nocka - ale kometka będzie siedziała jeszcze w "radiowozie" :)

Rewitalizuję i modyfikuję właśnie jakiegoś padalca Opticona czy podobnego 203/800 - zobaczymy co Chiński reżim potrafi :) :) :)

Edytowane przez dj_peterka

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja też ma 15min z życia komety - 5 klatek po 3min. Sesja z 15go Marca

41P_20170315_L_1200c.jpg

41P_20170315_L_1800.jpg

• Lubię 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Koniunkcja z M97 i M108. Akurat po 3 pojawiło się okienko pogodowe (zostało mało czasu, cel akurat nad miastem, ale walczę)
1 klatka L 5 min, bez kalibracji, podciągnięte poziomy
hardware: TSAPO906+WOflatIV / f 5.3, Atik383+ mono, HEQ5Pro SynScan, guiding na gwiazdy

Komety upodobały sobie to miejsce. Pamiętacie kometę Panstarrs? Zdjęcie z 18.04.2016

SW ED 120 8x180 sek.

160418  kometa Panstarrs    8x120   UHC.jpg

• Lubię 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cropik na kometę (2017-03-22).

crop.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta